Parahokej: Američané porazili Čechy v posledním zápase skupiny 4:1

Češi se na světovém poháru IPH CUP nepotkali s Američany poprvé. Spolu před startem turnaje trénovali a čerpali vzájemnou inspiraci. Tentokrát se ale oba týmy postavily proti sobě. V posledním zápase základní skupiny. Po enormně rychlém střeleckém startu první třetiny a třech gólech v české bráně se tempo hry přeci jen ze strany USA uklidnilo a Češi nakonec odehráli s Američany nejvyrovnanější souboj ze všech týmů na ostravském IPH turnaji.

Zápas USA vs. Česko začal čestným vhazováním malého Tomáše Boháče, chlapce s dětskou mozkovou obrnou, pro kterého byl tento zážitek nedocenitelný. Od kapitána české reprezentace dostal puk a pak už se šlo do ostrého souboje. Druhá formace Američanů nenechala dlouho nikoho čekat na první gól zápasu.

Po dvou minutách se prosadil Roybal přesnou dělovkou pod horní tyčku. Neuplynuly ani další tři minuty a skóre zápasu USA vs. Česko se měnilo podruhé. Tentokrát se z bezprostřední blízkosti před gólmanem Kudelou prosadil Declan Farmer 2:0. A navíc následovalo hned vyloučení Miroslava Novotného a Američané měli tak výhodu první přesilovky. Tentokrát hned po dvaceti vteřinách početní výhody provětral síť za Kudelou Jack Wallace a parahokejisté USA vedli po šesti minutách třetí třetiny už 3:0. Až v tomto momentu jako by český tým začal být pozornější a důslednější. Přesto nepřesné přihrávky do útočného pásma Američanů nepustily Čechy do výraznější šance. V čase 12:13 si přesilovku zahráli taky Češi, faulu Wallace ale k výraznější akci ale nevyužili, a tak první třetina skončila výsledkem 3:0.

Do druhého dějství Češi vstoupili mnohem soustředěnějším výkonem. Ten ale v čase 18:37 přibrzdil faul Václava Hečka a na led nastoupila zase nejlepší útočná trojice reprezentace Spojených států amerických Wallace, Farmer, Roybal.

Ta sice fungovala velmi dobře v zápase proti Kanadě, Češi zvládli tohle kulometné trio ale efektivně v oslabení ubránit. Následné nepřesné přihrávky však nepustily Čechy k rychlému přechodu středního pásma a výraznějšímu tlaku, a tak se hra vesměs odehrávala před gólmanem Kudelou. Naopak opět Američané zvyšovali tempo hry. Proti další změně skóre byl ale v čase 26:14 připravený Kudela i proti Zychově vyložené šanci. Dvě minuty před koncem druhé části zápasu dostali Češi výhodu přesilovky po vyloučení Wallace za hákování, ale byli to zase hráči USA, kteří se usadili v útočném pásmu Čechů. Gól nepadl ani na jedné straně a pro extrémně rychlé střelecké první části skončila druhá třetina bez změny skóre 3:0.

Začátek třetí třetiny sice dohrávali Češi ještě v přesilovce, ale byl to Brody Roybal, který v čase 31:03 jako první protáhl gólmana Kudelu. Pak ale jako by Američané nemohli najít skulinku nebo recept na průnik do českého obranného pásma a hra se tak rázem pět minut přelévala bez větších šancí na obou stranách.

Výrazněji opět zahrozil stelou téměř od modré v čase 36:48 mladík ve dresu USA Liam Cunningham. Záhy už se ale skóre přeci jen měnilo. Z prostoru mezi kruhy se nemýlil střelou pod víko Kudelovy brány Daid Eustace, který si tak připsal svůj první gól na turnaji IPH CUP 2023. A pokud Češi chtěli alespoň korigovat toto skóre, tak měli možnost ve hře pět proti třem po vyloučení Musselmana a záhy také Wallyce. Kdo jiný, než mazák Geier pak rozjásal zatím nejpočetnější publikum Ostravar Arény.

Těsně před gólmanem Leem si v čase 41:34 prohodil puk z levačky na pravou, a navíc našel skulinku v pravé části americké branky a snížil tak na 1:4. Minutu před konce zápasu parahokejisté USA přeci jen stupňovali opět tempo hry a chtěli potvrdit svou jasnou převahu na ledě, ale gólmana v české kleci už ničím nepřekvapili. Zápas USA vs. Česko skončil 4:1 a Češi tak byli v dosavadním průběhu šampionátu pro Američany nejvyrovnanější

Více informací naleznete na oficiálním webu parahokeje.

USA – ČESKO 4:1 (3:0, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 3. Roybal (Wallace, Cunningham), 5. Farmer (Nichols), 6. Wallace (Jones, Pauls), 39. Eustace (Dodson, Grove) – 42. Geier (Hečko, Hábl).
Rozhodčí: Vaněk, Hranoš – Blažek, Najman.
Vyloučení: 4:2.
Střely na branku: 23:5.

USA: Lee – Pauls, Grove, Wallace, Cunningham, Eustace – Jones, Nichols, Farmer, Roybal, Dodson, Zych, Easley, Musselman, McKee. Trenér: Hoff.
Česko: Kudela – Zelinka, Vrubel, Kubeš, Doležal – Kapko, Ohar, Veselý – Novotný, Hábl, Hečko – Palát, Žižlavský, Geier – Wágner. Trenér: Novotný.