Parahokej: Češi rozhodli o zisku bronzu pět vteřin před závěrečnou sirénou

Utkání o třetí místo byl souboj do posledních vteřin. Češi vedli od desáté minuty Veselého gólem, což IPH tým srovnal po jedné početní výhodě. Závěr třetí třetiny oba týmy rozhodně nevypustily. Při každé střele na bránu byla malá hranice k úspěchu a převážení vah výhry na svou stranu. Šťastnějším týmem byli nakonec Češi.

Přestože neměli Češi zrovna nejlepší vstup do utkání, soupeř se držel v jejich obranném pásmu, byli to právě oni, kdo měl největší šanci na úvodní gól. Novotný si po nahrávce Žižlavského poradil s obranou a vypálil. Kotouč ale skončil na zadním mantinelu. Kudela si připsal zákroky a na druhé straně si vedl obdobně Tyson Rietveld při pokusu Kubeše. Po úvodním tlaku IPH týmu se začal hrát otevřený hokej a diváci si chvílemi připadali jako na tenise. V osmé minutě výborně vychytal Martin Kudela napravo najíždějícího Roba Easleyho, takže si zaplněné tribuny na gól ještě počkaly.

Založení útoku od vlastní brány vyústilo v průchod Filipa Veselého přes několik hráčů, před brankou se zastavil a jakoby přemýšlel, kam puk poslat. Rozhodl se střílet po ledu pod gólmanovu sledge a tím dostal Čechy na začátku desáté minuty do vedení. Český celek nedovolil IPH týmu projít střední pásmo a dojetém kotouči za Rietveldovou brankou zůstal ve třetině. Další střely a kombinace do soupeřovy brány neprošly. V poslední minutě stříleli hráči IHP týmu z každé příležitosti, ale do kabin se šlo za stavu 1:0 pro české barvy.

Po přestávce se významnější akce před brankou udála až v osmnácté minutě, kdy Dixon hned po buly střílel od modré. Kudelovu bránu ovšem hodně vysoko přestřelil. Na konci dvacáté minuty získali Češi početní výhodu a poté, co museli založit útok od vlastní brány, zakončil kombinaci nahrávek Žižlavský. Rietveld vytěsnil kotouč vyrážečkou do pravého rohu.

Po českém zakázaném uvolnění se IPH tým dostal bez práce před Kudelu, kterého po buly prověřil Hering a po dalším vhazování střílel nad horní tyč dnes hodně aktivní Dixon. Po odrazu kotouče se hra rychle přesunula na druhou stranu, kde samostatný únik zakončil Michal Geier jen do připraveného gólmana.

Martin Kudela zakročil u levé tyče při střele Craneho a po buly se natahoval na pravou stranu, aby vychytal bleskově střílejícího obránce. Geierovu střelu z dálky Rietveld vyrazil špičkou sledge a volný kotouč mohl dorazit Veselý. Měl jej však na dlouhou hůl. IPH tým rozehrál v závěru přesilovku, ale Češi se ubránili vyhozením přes všechny čáry.

Více jak minutu a půl dohrával IPH tým ve třetím dějství přesilovou hru, ovšem větší šanci změnit stav utkání měl Veselý s Žižlavským, jenže kotouč se zastavil pod saněmi a domácí tým tak založil v posledních vteřinách početní výhody útočnou akci. Ta gólem neskončila, ale když už hrály týmy v plném počtu hráčů, vyrovnal skóre Rob Easley po nápřahu na levém kruhu. Kudela se sice po kotouči natahoval, ale marně. Záhy mohlo být skóre otočeno na stranu IPH týmu. To by ovšem neměl Kuhli Lauenstein bránu minout.

Na začátku 36. minuty dostali Češi přesilovku, kterou až na malé zaváhání na modré čáře, ale udržení puku na hokejkách, odehráli v útočném pásmu. Střel ale moc nebylo, a když tak je blokovala obrana IPH týmu. Pět minut před koncem základní hrací doby vystřelil z dálky Larch a po buly před Kudelou měl volný prostor Kuhli Lauenstein, který byl ale zastaven Kubešem. Strhnout vedení na svou stranu měl možnost Michal Geier, jenže Rietveld vyjel mezi kruhy a klouzající kotouč schoval pod lapačku. Stejně zasáhl i Kudela proti střele Craneho a po vhazování po jeho pravé ruce si poradil se střelou z první v podání Enderleho.

Veselý pak najížděl do útočné třetiny a nechal puk do tandemu Alexi Oharovi, který ale promáchnul, čímž se do protiútoku dostali hráči IPH. Netrefili však z dorážky odkrytou polovinu brány a tak se stalo to, že do protiútoku šel soupeř. Zdeněk Hábl jel po levém křídle a lehce to stočil v útočné třetině mezi kruhy, aby střelou zápěstím zvedl kotouč přímo pod horní tyč. Reitveld vytasil lapačku, jenže pozdě.

Český tým tak pět vteřin před koncem třetí třetiny vedl o gól, a byť si IHP tým vzal oddechový čas, se stavem za tak krátkou dobu už nic neudělal. Bronzové medaile tak zůstávají doma!

Více informací naleznete na oficiálním webu parahokeje.

IPH Team – ČESKO 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 33. Easley – 10. Veselý (Hečko, Ohar), 45. Hábl (Kubeš).
Rozhodčí: Hranoš, Vaněk – Najman, Veselý.
Vyloučení: 2:1.
Střely na branku: 12:10.

IPH Team: Rietveld – Dixon, Antochi, Armstrong, Enderle – Depaoli, Crane, Larch, Malloy, Zych, Easley, Andreoni, Hering, Kuhli Lauenstein. Trenér: Bianchi.
Česko: Kudela – Zelinka, Wágner, Doležal, Kubeš – Geier, Žižlavský, Veselý, Palát, Hábl, Novotný, Hečko, Kapko, Ohar. Trenér: Novotný.

Finále: USA 4:1 Kanada