Parahokej: Češi sahali po historické výhře nad Kanadou, prohráli gólem v závěru

Jestliže má český národní tým na turnaji IPH CUP nějakou ambici, tak konečně porazit na velkém světovém turnaji Kanadu. A byli k tomu blízko hned od první třetiny. Hubený náskok 1:0 drželi Češi až do posledního dějství a poslední minuty, kdy jim Kanaďané vzali vytoužené první vítězství.

Skóre se poprvé v zápase mohlo měnit hned v prví minutě. Auren Halbert si vypracoval dobrou pozici, na jeho jedovatou střelu byl sice gólman Kudela připravený, českou bránu ale zachránila tyč. I v dalších minutách pokračovali Kanaďané v tlaku, který přerušil až faul Biolyho a Češi tak měli výhodu první přesilovky zápasu. Jedinou šanci početní výhody si vypracoval jen Geier, v čase 4:29 jeho střelu od modré Kingsmill ale vytěsnil vyrážečkou. Po zbytečném faulu Hečka za bránou kanadského gólmana následovalo záhy jeho vyloučení a přesilovku si tak pro změnu zahráli Kanaďani.

Hra se nicméně přelévala na obě strany a ani další dvě minuty nepřinesly změnu skóre. 11:54 a k puku se dostala jediná žena na turnaji IPH CUP 2023 Kanaďanka Tousignantová, která zavezla puk do útočného pásma. Ani její nabídku ale javorové listy nevyužily k výraznější akci. První radost pro domácí Čechy přinesla 13. minuta. Hned čtyři hráči se natlačili do brankoviště Kingsmilla a zmatku kolem něj využil Filip Veselý, který dopravil puk za jeho záda. Čas 13:54 a stav 1:0. A tímto výsledkem také skončila první třetina.

Hned v úvodu druhého dějství se mohli Češi radovat znovu. Puk do útočného pásma zavezl kapitán Zelinka, střela Ohara se ale jen svezla po celé délce brankové čáry Kanady. Oba týmy pak pokračovaly ve výrazně útočné hře a k vidění tak byly šance na obou stranách. V čase 18:52 zahrozil opět střelec prvního gólu Veselý, který na Kingsmilla jel úplně osamocen, Kanaďan ale jeho prudkou střelu pokryl. O minutu později následovala další přesilovka hostů, výraznější tlak ale nepřinesla. Kanaďané ale chtěli vyrovnat a postupně Kudelu ohrozil Culmone a McGregor.

V čase 26:33 měli pak Kanaďané k vyrovnaní nejblíže. Odpískaného trestného střílení se ujal dnešní šestadvacetiletý oslavenec Micah Kovacevich ale dárek sobě ani týmu Kanady nenadělil. Jeho nájezd pokryl skvělý Martin Kudela. Naopak Češi byli ti, kteří zvýšili tlak a chtěli přidat další gól, druhá třetina skončila v obranném pásmu hostí beze změny skóre.

Kanaďané vstoupili do třetí třetiny s jasným odhodláním změnit stav zápasu ve svůj prospěch. Na Kudelu vyslali v prvních vteřinách hned tři nebezpečné střely. Český gólman ale udržel čisté konto jen další dvě minuty. Přihrávku z rohu kluziště dostal osamocený Mathieu Lelièvre, který měl jednoduchou zakončovací povinnost. Čas 32:58 a stav zápasu 1:1. Russ Herrington, trenér Kanady do třetí třetiny pozměnil složení první formace, a právě ta nejčastěji dělala Čechům problémy.

Domácí dostali výhodu další, už čtvrté přesilovky poté, kdy se na trestnou lavici vydal za hákování opět oslavenec Kovacevich. Početní výhodu ale čeští parahokejisté nevyužili, a to také díky důslednému bránění jejich protihráčů. A právě v tom se obraz hry v poslední třetině změnil. Z útočného parahokeje se hra o poznání více na obou stranách zaměřila právě na defenzivní činnost. A to až do poslední minuty zápasu.

Před Kudelou se ocitli hned tři nepokrytí Kanaďané. Přesto, že se snažil Václav Hečko zabránit Aurenu Halbertovi v zakončení, ten se nemýlil a překonal necelou minutu před koncem zápasu Kudelu. Parahokejová reprezentace Kanady tak porazila Čechy 2:1.

Více informací naleznete na oficiálním webu parahokeje.

ČESKO – KANADA 1:2 (1:0, 0:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 14. Veselý (Doležal) – 33. Lelievre (Dunn), 45. Halbert (Cozzolino).
Rozhodčí: Rapák, Hranoš – Kafka, Vojtásek.
Vyloučení: 1:4.
Střely na branku: 11:20.

Česko: Kudela – Kubeš, Doležal, Zelinka, Wágner, Hábl – Geier, Novotný, Palát, Ohar, Hečko, Veselý, Žižlavský, Vrubel, Kapko. Trenér: Jakub Novotný.
Kanada: Rietveld – Henry, Hurst, Burnett, Leblanc, Pellizarri, Halbert – Dunn, McGregor, Smith, Boily, Tousignant, Culmone, Cozzolino, Messaoudi, Jacobs-Webb, Kovacevich, Lelievre. Trenér: Russ Herrington.