Parahokej: Češi si po prohře 1:6 zahrají o třetí místo

Utkání měli stejně jako ve čtvrtek v režii úřadující mistři světa a vedení 3:0 vytvořené v první třetině si už jen hlídali a malinko navyšovali. Početná divácká kulisa v Ostravar Aréně se gólově radovala díky zakončení Michala Geiera. V neděli se česká reprezentace zahraje o třetí místo s IPH týmem.

Odvetu ze základní části začali lépe Američané, když ve čtvrté minutě byl u Sedláčkem odraženého kotouče rychleji než český obránce Declan Farmer a puk dopravil do polo odkryté klece. Američané se drželi v útočné třetině, ale naskytly se okamžiky českých útoků. Při jednom měl dobře najeto Filip Veselý a jen málo stačilo, aby jeho střela skončila v brankové síti.

Nekončící americká ofenzíva sklízela ovoce v desáté minutě, kdy „para hokejový Gretzky“ Declan Framer po obkroužení pásma vystřelil švihem na ose hřiště a puk nasměroval nad levé Sedláčkovo rameno.

Pěknou kombinací se Češi dostali za americkou obranu a Zdeněk Hábl levačkou vystřelil na vzdálenější tyč. LaMarre trochu povyjel, i tak ale šel puk jen těsně kolem jeho pravé tyče. Minutu před koncem první třetiny hrály týmy ve čtyřech, když se hosté – Češi – připravili o početní výhodu.

Úřadující mistři světa se usadili v útočném pásmu a celé obléhání ukončil kapitán Josh Pauls střelou pod horní tyč, kterou Patrik Sedláček pro hráče před sebou uviděl dost pozdě pro zákrok.

Do druhé třetiny šli Češi s lepší defenzívou a aktivnějším přístupem k rozehrání útočných akcí. Takže se hrálo celoplošně a tím se ani Američané nedostávali tolik do vyložených šancí. A když, tak se Sedláček na brankové čáře natáhl a puk vytěsnil, jako v případě střely Chrise Douglase, kdy zajistil svou levou tyč. Nebo puk přikryl pohotově lapačkou. Na druhé straně střílel po buly Pavel Kubeš, ale těsně minul pravou LaMarreho tyč.

Američané se prosadili až v druhé polovině druhé třetiny, konkrétně v desáté, resp. ve dvacáté páté, minutě se do střelecké listiny zapsal Evan Nicholson. Američané to dál zkoušeli ze všech pozic, nakonec skórovali po páté fíglem zpoza brány. Jack Wallace zajel za Sedláčkovu bránu a na druhé straně bleskově nahrál najíždějícímu Jonesi Malikovi, který, byť bráněn, přesto nastavil hůl, jak potřeboval – 5:0.

Ve 28. minutě se diváci už už nadechovali ke slavení gólu, ale samostatný únik Václava Hečka Griffin LaMarre zázračně vychytal. Hra pokračovala bez přerušení a kotouč se dostal bleskově na druhou stranu, kde samostatný únik Jonese Malika skončil stejně, bez dosažení branky díky Patriku Sedláčkovi.

Početná divácká návštěva si do přestávky tu oslavu gólu přeci jen užila. To když Michal Geier po nahrávce Veselého a Žižlavského zakončil akci střelou po ledě, kterou americký gólman chtěl zalehnout, jenže puk prošel rychleji, než si myslel. Do kabin se tedy odcházelo z pohledu Čechů za stavu 1:5.

Po přestávce měli stále více ze hry Američané. Hodně se střelecky činil Brody Roybal a Declan Framer se snažil docílit hattricku. Češi výborně ubránili i oslabení vyhazováním kotoučů přes všechny čáry a pak soupeř zahrál zakázané uvolnění a po buly měl dobrou pozici Václav Hečko. Brankář LaMarre proti střele bleskově vymrštil betony a tak se stav utkání neměnil.

To přišlo až ve 41. minutě do české sítě. Na 6:1 zvýšil při projetí brankoviště a jemným přistrčením kotouče pod lapačku David Eustace a jak se později ukázalo, byl to poslední gól tohoto utkání. Američané si v neděli zahrají finále s Kanadou a Čechy čeká zápas o třetí místo s IPH týmem.

Více informací naleznete na oficiálním webu parahokeje.

USA – ČESKO 6:1 (3:0, 2:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 2. Farmer (Zych, Easley), 10. Farmer (Nichols), 14. Pauls (Wallace, Roybal), 25. Nichols (Jones, Pauls), 27. Jones (Wallace, Roybal), 41. Eustace – 29. Geier (Veselý, Žižlavský)
Rozhodčí: Mariánus, Rapák – Blažek, Vojtášek
Vyloučení: 1:2
Střely na branku: 36:8

USA: Le Marre (Lee) – Wallace, Douglas, Malloy, Pauls (C), Eustace – Roybal, Dodson (A), Easley, Zych, Farmer, Nichols, Jones, Grove, McKee. Trenér: Hoff
Česko: Sedláček (Kudela) – Wágner, Zelinka (C), Vrubel, Kubeš, Doležal – Žižlavský, Novotný (A), Ohar, Hečko (A), Veselý, Geier, Palát, Kapko, Hábl. Trenér: Novotný