První prognózy draftu 2024: Čechům vévodí Jiříček, věří se i Jechovi

Ano, stále je ještě velmi brzy na přesnější soudy, ale už po draftu se hokejová veřejnost pravidelně začíná zajímat o predikce směrem k dalšímu výběru talentů. Experti a novináři tak sestavují první žebříčky. Všechny se v tuto chvíli shodnou na jednom českém jméně.

Letošní draftový ročník patřil k nejsilnějším za dlouhá léta. Jeho dvojka Leo Carlsson či trojka Adam Fantilli by v jiných letech mohli s klidem pomýšlet na pozici jedničky, ale Connor Bedard pro ně byl zkrátka příliš těžkou konkurencí. Síla nových jmen v útoku je nadprůměrná, s obránci už to tak slavně nevypadá. Dva se nicméně nakonec vešli do první šestky; o gólmany byl velký zájem od začátku druhého kola.

Jaká bude příští edice?

„Na rozdíl od té letošní ji chybí generační talent,“ zmiňuje Steven Ellis z webu Daily Faceoff. Na špici asi všech aktuálních žebříčků najdete dvě zámořská jména: Macklina Celebriniho a Colea Eisermana.

Kanaďan Celebrini roste mírně atypicky ve Spojených státech, v uplynulé sezoně rozzářil USHL. Coby šestnáctiletý prožil tak povedený ročník jako žádný vrstevník v historii. Se ziskem 86 bodů (46+40) v 50 utkáních za Chicago ovládl produktivitu soutěže, získal ceny pro nejlepšího nováčka, nejlepšího útočníka i nejlepšího hráče ligy. To se ještě nikomu před ním nepovedlo.

Teď už má namířeno na Bostonskou univerzitu, proto je občas přirovnáván k Adamu Fantillimu. Možná se od něj čeká ještě trochu víc. „Nemyslím si, že je to bezdůvodné,“ píše ve své analýze Corey Pronman z webu The Athletic, jenž hodnotí Celebriniho jako komplexního hráče. Na letošním MS do 18 let nasbíral v sedmi zápasech 15 bodů (6+9).

Střelecky se na šampionátu víc zadařilo Eisermanovi, který se s krajanem Willem Smithem (oba 9 gólů) podělil o prvenství v této statistice. Americký snajpr platí více než Celebrini za ryzí ofenzivní talent se špičkovými dovednostmi na puku, speciálně pak střelou.

„Oba dva by bojovali o umístění v elitní trojici letošního draftu,“ míní Ellis, který se s Pronmanem shoduje v tom, že od obránců se naopak příští rok očekává víc než letos.

Experti shodně zařadili do své top desítky pět zadáků. Na mezinárodní scéně se už dlouho skloňuje jméno Fina Arona Kiviharjua, v USHL ohromuje běloruský suverén Arťom Levšunov a v OHL zase Kanaďan Sam Dickinson.

Na elitní duo dále v odhadech doráží ruský útočník Ivan Děmidov, mimochodem nejmladší vítěz předloňského Hlinka Gretzky Cupu na česko-slovenské půdě. Obrovské želízko v ohni má Norsko díky Michaelu Brandsegg-Nygardovi, který může dokázat mnohem víc než „jen“ rozjásat svou zemi z toho, že bude mít svého prvního hráče v elitním kole draftu.

Do něj by měl podle současných prognóz proniknout i nejméně jeden český mladík. Mladík, jehož příjmení moc dobře známe. Adam Jiříček, tedy mladší bratr Davida Jiříčka, šestky loňského draftu.

„Není tak velký a silný jako David, ale zato lépe bruslí. Stejně jako David dokáže tvořit hru od modré čáry,“ jmenuje Pronman přednosti dalšího plzeňského klenotu, který už má na kontě prvních dvanáct startů v české extralize.

The Athletic ho v současnosti řadí na 24. místo, Daily Faceoff na 15. místo a Chris Peters z FloHockey do druhé desítky.

První ze zmiňovaných žebříčků dále věří na úvodní kolo ještě vytáhlému útočníkovi Adamu Jechovi. Zlínský odchovanec začal poutat pozornost před dvěma lety díky zmiňovanému Hlinka Gretzky Cupu, kroky vzhůru podniká ve finské Tappaře.

„Má dovednosti a umí skórovat. Mluví se o něm už pár let, ale v poslední době jsem u něj nezaznamenal výrazný progres. Má talent, ale občas na mě působí trochu ospale a bez tempa,“ rozebírá Pronman.

Na další kola budou z Čechů pomýšlet zejména obránci – z ročníku 2005 Dominik Badinka, z mladšího potom Tomáš Galvas nebo David Svozil. Všechno ale teprve odhalí nadcházející sezona.

Adam Jecho

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej