První prohra na turnaji, Češi nestačili na Švédy v prodloužení

Český tým zatím procházel MS 2023 bez jediné prohry stejně jako Švédové. Dnešní zápas tak potenciálně mohl rozhodnout o prvenství ve skupině a také o týmu, který se na play-off bude stěhovat do Monctonu. Česko nakonec podlehlo 2:3 v prodloužení, do tabulky získali alespoň bod, který může být v konečném výsledku klíčový. Kanada si opět zastřílela, znovu zářil mladý talent Connor Bedard a Švýcaři poprvé prohráli.

Skupina A:

Švédsko – Česko 3:2 po prodl. (0:0, 1:2, 1:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 26. Wagner, 27. Jansson (O. Pettersson), 62. Jansson (Lekkerimäki, Östlund) – 24. Jiříček (Hauser, Měchura), 55. Ticháček (Šapovaliv, Jiříček).

Český tým přes aktivní nástup, převahu v první části a vstřelenou první branku utkání od 27. minuty musel dotahovat. Po vyrovnané prostřední třetině přišla třetí dvacetiminutovka a další minuty střelecké převahy národního týmu. Nejprve kotouč poskakoval jen několik málo centimetrů před brankovou čarou, záhy však přesně pálil Jiří Ticháček a šlo se do prodloužení. V něm měl blízko k brance David Jiříček, toho však parádně vychytal Carl Lindbom. Po chvíli se na druhou stranu ale rozjel Ludvig Jansson a o dělbě bodů bylo rozhodnuto.

Rakousko – Kanada 0:11 (0:3, 0:4, 0:4)

Branky a nahrávky: 15. Guenther (Othmann, Bedard), 16. Dean (Gaucher, Fantilli), 19. Wright (Bedard, Zellweger), 23. Roy (Clarke, Stankoven), 24. Bedard (Stankoven), 26. Ostapchuk (Allan, Schaefer), 35. Stankoven (Bedard, Del Mastro), 43. Fantilli (Roy, Gaucher), 52. Gaucher (Dach), 54. Bedard (Stankoven), 59. Hinds (Stankoven, Clarke).

Gólovou píseň Rakouska reproduktory Scotiabank Centre ještě nezahrály. Naopak zahráli píseň jejich soupeře hned 31krát, což není vůbec chvályhodná statistika. V utkání s Kanadou se očekávaly gólové hody a domácí hokejisté nezklamali. Znovu zazářil talentovaný Connor Bedard, který týmu přispěl třemi asistencemi a dvěma góly.

Skupina B:

Lotyšsko – Finsko 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 5. Nyman (Malinen, Salin), 30. Huuhtanen (Nyman, Salin), 58. K. Kapanen (Päivärinta).

Lekce z produktivity. Lotyši sice přestříleli Finsko 31:29 a hlavně v první a třetí dvacetiminutovce měli navrch, tým Suomi byl však efektivnější. V každé třetině darovali soupeři jednu branku a momentálně vedou tabulku skupiny B.

USA – Švýcarsko 5:1 (1:0, 3:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 9. Robin (Zanetti), 59. Dionicio (Biasca, Bichsel), rozh. náj. Reichle – 14. Ločmelis (Ozolinš, Kazaks), 38. Dukurs (Ozolinš, Lavinš).

19. Snuggerud (Cooley, Gauthier), 26. Cooley (McGroarty, Gauthier), 37. Snuggerud (Blake, Ufko), 39. Boucher (Chesley, Lipkin), 54. Hughes (Behrens, Savage) – 40. Biasca (Canonica)

Zde už to bylo o něco jasnější. Úvodní třetina byla sice vyrovnaná a Američané vedli jen o jednu branku, ve zbytku zápasu už však převzali nad zápasem plnou kontrolu. O celkovém skóre rozhodla hlavně druhá část, a Švýcaři tak musí přijmout první prohru na turnaji.