Rošády na Spartě: Akademii převzal Slavíček, Žemlička se prohodil s Netíkem

Minulá sezona pražské Sparty trvala až do 20. dubna, kdy juniorka ukončila 29 let dlouhé čekání na mistrovský titul. V klubové akademii ovšem bylo rušno i v dalších měsících. Došlo totiž k řadě změn, či lépe řečeno výměn, na trenérských postech.

Junioři aktuálního pražského vládce vystoupali na republikový vrchol pod vedením Richarda Žemličky a Tobiáše Slavíčka. Tento trenérský tandem se však posléze stal minulostí, jak sparťanský klub informoval na svých webových stránkách v průběhu prázdnin.

Změny částečně spustil i odchod dosavadního kouče dorostu Františka Ptáčka do partnerských Litoměřic. Jeho asistent Tomáš Netík se posunul právě k juniorce, kde nyní polyká první zkušenosti v roli hlavního trenéra. Na tuto dráhu se přitom vydal teprve před třemi lety po konci aktivní kariéry. Netíkovi asistuje Jiří Kročák, jenž v posledních letech odvedl zdaleka nejvíc práce u sparťanských deváťáků.

Richard Žemlička, který nedávno slavil i stříbro s reprezentační osmnáctkou na Hlinka Gretzky Cupu, nahradil Netíka u dorostu. K mladší kategorii se tak vrátil po několika letech. Jeho pravou rukou je nově další sparťanská legenda Jan Hlaváč – ten ještě v minulé sezoně válel v dresu druholigového Vrchlabí a jako trenér se „oťukával“ u starších žáků.

Richard Žemlička

A co Slavíček? Perspektivní kouč se přesunul k deváté třídě, kde má za asistenty Libora Plačka s Michalem Vágnerem. Především ale po Žemličkovi převzal funkci šéftrenéra sparťanské akademie.

„Jsem za takovou příležitost rád, protože jsem se chtěl o akademii více starat a mít větší zodpovědnost. Zároveň to nevnímám jako velkou změnu v náplni práce oproti mé pozici v juniorce. Budu intenzivněji komunikovat s trenéry akademie a vzájemně si budeme pomáhat k dosažení našich klubových cílů,“ prozradil Slavíček v rozhovoru pro klubové stránky.

Na rozdíl od zmiňovaných ikon za sebou nemá věhlasnou hráčskou minulost. Ta ale vůbec není pro potenciálně úspěšné trenéry podmínkou, ideální je v rámci klubu oba „protipóly“ spojit a maximálně využít jejich přednosti.

„Hráči do hokeje patří i po konci aktivní kariéry. Zkušenosti jsou velkou výhodou pro obě strany. My, kteří jsme na takové úrovni nehráli, se učíme od těchto kluků, oni se naopak učí nové věci od nás. Základem úspěchu je, aby trenéři měli přehled o ostatních kategoriích a věděli, kdo jim příští rok přijde z nižší kategorie, nebo koho naopak posílají nahoru,“ zmínil Slavíček.

Tobiáš Slavíček (foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej)

Jako svou hlavní vizi totiž uvedl sjednocení koncepce klubu, podle níž by se měla ubírat celá akademie. „Chceme být jeden velký tým všech trenérů a v první řadě vychovávat dobré lidi, skvělé sportovce a do třetice hokejisty. V žádném případě nechceme trenérům zasahovat do práce tak, aby trénovali podle nějakého striktního manuálu. Musí projevit svou kreativitu, což platí i o samotných hráčích,“ uvedl 29letý trenér, který už také přičichnul k juniorským reprezentacím u české devatenáctky.

Vedení akademie se bude spoléhat i na dobrou komunikaci a propojení s A-týmem. To je místo, kam by měli v ideálním případě sparťanští talenti cílit. „Když už kluci vyhráli juniorský titul, chceme, aby se prosadili ve velkém hokeji. Když se mezi profesionály prosadí a budou úspěšní, ve výsledku je to pro nás cennější než titul,“ ujistil Slavíček.

Mezi jeho „pravé ruce“ v mládeži nově patří také Michal Neuvirth. Bývalý vynikající brankář přišel sparťanské juniorce vypomáhat v lednu, a nakonec se stal jakýmsi týmovým štístkem. Teď už má na starosti gólmany v celé akademii, tedy od deváté třídy po juniorku.

Zbývající kategorie Sparty od osmé třídy dolů povedou v sezoně 2023/24 David Štětina, Jiří Zelenka, Ondřej Knobloch, Marek Pastyřík, Matěj Odehnal, Libor Plaček, Zbyněk Hrdel a Vítězslav Zikmund. Z bývalých klubových hvězd zapojených do trénování mládeže můžeme zmínit ještě Michala Sivka, asistenta u třetí třídy.

Michal Neuvirth (foto: hcsparta.cz)