Skvělý comeback bez odměny. Dvacítka ve Finsku až napočtvrté padla

Teprve v posledním, čtvrtém zápase na úvodní akci sezony ve Finsku museli čeští hokejisté do dvaceti let skousnout porážku. Ve strhující bitvě s domácí reprezentací dotáhli ztrátu 1:4, ale ve třetí třetině inkasovali zlomovou branku.

Češi i napočtvrté na akci zopakovali výsledek úvodní třetiny 1:1, tentokrát o tom plně rozhodly přesilové hry. Tu českou využil v osmé minutě zadák Tomáš Cibulka, tu finskou zase Jani Nyman.

Až potom se začaly dít věci. Tou první byl úprk domácího celku do tříbrankového vedení. Suomi svou kombinací dvakrát vymotali českou sestavu, na konci jejich akcí stáli Hämeenaho a Pieniniemi. Jedenáct sekund po třetím gólu navíc protancoval přes obránce znovu Nyman a brankáře Michaela Hrabala, jenž tedy na akci dostal nejvíc prostoru, prostřelil počtvrté.

Český tým se však neuvěřitelně vzepjal. Proti tak silnému soupeři během pouhých tří minut a čtyř sekund vyrovnal!

Individuální akce klapla Dominiku Rymonovi, ze vzduchu puk krásně zasmečoval Adam Bareš. To stihli Češi dokonce za 33 vteřin po poslední inkasované brance. Následně František Formánek ve středním pásmu tvrdě dohrál soupeře, čímž si vypracoval přečíslení a svůj návrat do sestavy po disciplinární stopce oslavil gólem.

Byla to právě tvrdost, díky níž se čeští mladíci dostali favoritovi na kobylku. Finové si s rychlým přístupem nevěděli rady a mohli být rádi, že Češi zápas ještě do druhé pauzy nezlomili.

Svěřenci koučů Rulíka a Augusty k tomu měli ještě několik příležitostí ve třetí části. Dokonce ve vlastních oslabeních. Blízko ke gólům v nich byli Rymon a potom Felcman, jenže neuspěli a Finové je mezitím ztrestali. Nahození Kulonummiho ztečoval Hrabalovi za záda vlastní spoluhráč.

To už byl klíčový moment zápasu. Češi měli územní převahu, v závěru zesílili přesilovou hru, na další vyrovnání však nedosáhli a po třech výhrách zaznamenali tentokrát porážku.

Další akce čeká dvacítku na konci srpna, kdy vyrazí na turnaj pěti zemí do švédského Nyköpingu.

FINSKO – ČESKO 5:4 (1:1, 3:3, 1:0)

Branky a nahrávky: 17. Nyman (Salin, Kiiskinen), 21. Hämeenaho (Salin, Kiviharju), 30. Pieniniemi (Helenius, Nurmi), 30. Nyman (Väisänen, Lassila), 46. Kulonummi (Pieniniemi, Nurmi) – 8. Cibulka (Alscher, Sapoušek), 31. Rymon (Melovský, Alscher), 31. Bareš (Felcman), 33. Formánek (Štancl).
Vyloučení: 4:7.