Ženy: Sladká odplata! Češky v odvetě smetly Finky 6:2

Po ubojované výhře nad Švédskem přišla na řadu odveta proti Finkám. Již od samotného úvodu diktovaly tempo utkání Češky, které se již v první části dostaly do tříbrankového vedení. Ve skvělé aktivitě navíc pokračovaly i nadále a nenechaly se rozhodit ani změnou ve finském brankovišti. Dvěma góly se blýskla Tereza Vanišová.

Češky naskočily do utkání naprosto famózně a už ve čtvrté minutě se ujaly vedení. Tereza Vanišová se krásnou kličkou zbavila finské obránkyně a následným potáhnutím do bekhendu překonala i ležící gólmanku ranou kolem betonu.

Seveřanky měly obrovskou šanci na vyrovnání hned dvakrát v krátkém sledu. Sini Karjalainenová číhala na odražený puk za zraky všech hráček, ale do hry se nakonec nedostala. Petra Nieminenová si sice dobře sjela až do blízkosti Viktorie Švejdové, jenže česká strážkyně svatyně nenechala u pravé tyče žádný prostor. Ve všech zápasech jsme byly podpořeny výbornými výkony brankářek, ani dnes to nebylo jinak, ocenila výkony v brankovišti trenérka Carla MacLeodová.

Na velké šance soupeřek zareagovaly Češky gólově. Ihned po vhazování v útočném pásmu se drala vpřed Tereza Vanišová, která se nejdříve kličkou zbavila obránkyně, a pak na dlouhou hůl zasunula kotouč přesně mezi betony Emilie Kyrkköové.

Neuběhla ani další minuta a už se tým pod vedením Carly MacLeodové radoval znovu. Kateřina Mrázová udržela puk v souboji v rohu hřiště a přesným pasem oslovila mezi kruhy nehlídanou Noemi Neubauerovou, která ranou z první zvýšila už na 3:0. Povedený úvod ohodnotila kladně i hlavní trenérka národního týmu: Naším cílem je vždy začít dobře, rychle a hrát tvrdě. Možná nás jen v zápase proti Švédsku soupeřky přetlačily v prvních deseti minutách. Snažíme se mít povedený start, to se nám dnes podařilo.

Začátek prostřední části patřil Finkám, které uzamkly soupeřky před Švejdovou a aktivně ostřelovaly českou branku. Nahození Ronjy Savolainenové od modré čáry nemohla brankářka národního týmu vidět a rázem bylo sníženo.

Uběhlo však jen pouhých šestnáct vteřin a tříbrankový náskok si Češky vzaly zpět. Okamžitě po buly vyrazila vpřed Sára Čajanová, jejíž vysokou ránu ještě Kyrkköová vyrazila, jenže přesně na hůl hlídkující Natálie Mlýnkové, která pohotovou dorážkou po ledě skórovala.

Ani změna ve finském brankovišti nepřinesla větší aktivitu seveřanek. Anni Keisalaová se sotva rozkoukala a už musela lovit puk ze sítě. Adéla Šapovalivová se vydala na odvážný únik proti trojici Finek a skrytým projektilem na zadní tyč zaskočila čerstvou gólmanku.

Čtyřbrankový polštář hájily Češky úspěšně po většinu závěrečné třetiny, a tak se soupeřky rozhodly necelých šest minut před koncem základní hrací doby odvolat brankářku. Risk vyšel zásluhou Jenniiny Nylundové, která nadvakrát propasírovala puk z bezprostřední blízkosti přes beton české brankářky.

Nehlídaná klec se však stala kořistí i pro Češky. Tereza Radová dokázala nehlídaný prostor zasáhnout z vlastního obranného pásma a tři vteřiny před sirénou zakončila stav utkání na 6:2. Lvice po úvodní těsné prohře oplácí Finsku porážku a získávají druhé vítězství na turnaji.

Dnes to pro nás byl velmi dobrý zápas, což se projevilo i na skóre. Jsem ale hlavně spokojena s naší fyzickou hrou a tahem na branku. Abyste mohli být úspěšnými sportovci, musíte být sebevědomí. Na tom se snažíme s týmem neustále pracovat a jsme velmi rádi, že to hráčky ukazují, dodala nakonec Carla MacLeodová.

FINSKO 2:6 ČESKO

Branky a nahrávky: 26. Savolainenová (Hiirikoskiová), 55. Nylundová (Karjalainenová, Liikalaová) – 4. Vanišová (Křížová, Radová), 14. Vanišová, 15. Neubauerová (Mrázová, Mlýnková), 26. Mlýnková (Čajanová, Seroiszková), 34. Šapovalivová, 60. Radová

Střely na branku: 27:23

Vyloučení: 1:4

Finsko: Kyrkköová (30. Keisalaová) – Laitinenová, Hiirikoskiová (C), Rantalaová, Svaolainenová, Parkkonenová, Karjalainenová (A), Koukkulaová – Nieminenová (A), Vanhanenová, Vainikkaová – Vesaová, Nylundová, Liikalaová – Yrjänenová, Rakkolainenová, Täksová – Salonenová, Seikkulaová, Pirttijärviová – Schalinová

Česko: Švejdová (Škodová) – Lásková, Pejšová, Čajanová, Radová, Seroiszková, Tejralová (C), Jandušíková – Mlýnková, Mrázová (A), Neubauerová – Vanišová, Pejzlová, Křížová (A) – Šapovalivová, Přibylová, Plosová – Malicka, Sarnovská, Juříčková