Slováci mají první výhru, Kazachstán v euforii a švýcarská demolice

Ani během druhého dne turnaje nebyla nouze o zajímavé zápasy, jak v Rize, tak Tampere. Švýcaři zničili Slovinsko sedmi góly, Kazachstán otočil nepříznivý vývoj po nájezdech a Slováci mají první body. V Tampere se naopak dařilo Francii a Dánsku. Domácí Lotyši na své první body dále čekají.

Skupina A

Francie – Rakousko 2:1

Premiéru na mistrovství světa v Tampere si odbyly týmy Francie i Rakouska. Rakušané sice v minulém ročníku trápili větší favority, ale vstup na letošní turnaji jim nevyšel. Francouz Adamo se dostal do první větší příležitosti, ale rakouského brankáře neoblafnul. Francie ale nesmutnila dlouho, o otevření skóre zápasu se postaral Tim Bozon, jenž se nemýlil z předbrankového prostoru. Rakušané se ve druhé třetině mírně střelecky zvedli, ale vyrovnat nedokázali. To se hostům povedlo až ve třetí třetině, když Thomas Raffl využil početní výhodu. Rozhodnout muselo až prodloužení, v němž Sacha Treille tečoval nahození od modré čáry a získal pro Francii druhý bod.

Branky a nahrávky: 20. T. Bozon (Claireaux, Chakiachvili), 61. Treille (Chakiachvili, T. Bozon) – 47. Raffl (Schneider, Rossi), Diváci: 7 627, Využití: 2:1

Maďarsko – Dánsko 1:3

Další premiéru zažilo Maďarsko, které postoupilo z nižší soutěže. Jejich prvním soupeřem se stalo Dánsko. Hosté se ujali vedení jako první, když se v šestnácté minutě trefil Nikolaj Ehlers z levého kruhu. Hned na začátku třetiny měl obrovskou příležitost Olsen, ale maďarský brankář se vytasil se svým betonem. V polovině zápasu se Dánsko dostalo do vedení a to znovu díky Nikolaji Ehlersovi. Maďaři zadělali Danům na problémy ve čtyřicáté sedmé minutě, když nikým nerušený István Sofron vstřelil kontaktní branku. Dánové ale našli odpověď v podobě Mortena Poulsena. Dánsko další drama nepřipustilo a získalo první body do tabulky.

Branky a nahrávky: 47. Sofron (Szabó, Bartalis) – 16. Ehlers (N. Jensen, Russell), 30. Ehlers (M. Lauridsen, N. Jensen), 52. Poulsen (Lassen, Storm), Diváci: 7 633, Využití: 0:0

Německo – Finsko 3:4

Poslední utkání tohoto dne bylo velmi napínavé. Joel Armia poslal Finsko do vedení v desáté minutě, následně Německo vyrovnalo díky Marcelu Noebelsovi. Černožlutí se rázem ve druhé třetině ujali vedení, když Kai Wissmann vyslal na bránu dělovku od modré čáry. Finové ale s odpovědí neotáleli, horní růžek vymetl Sakkari Manninen. Navíc o dvě minuty později vrátil svěřencům trenéra Jalonena vedení. Německo dokázalo srovnat krok i podruhé, když John Peterka vymetl protější šíbenici. Definitivní slovo si však připravil Mikko Lehtonen a zpečetil první finskou výhru.

Branky a nahrávky: 18. Noebels (Fischbuch, Kastner), 33. Wissmann (Kastner, Noebels), 40. Peterka (Kahun, Tiffels) – 10. Armia (Kakko, Määttä), 35. Manninen (Kapanen, Koivisto), 36. Manninen (Rantanen, Lehtonen), 53. Lehtonen (Rantanen, Hartikainen), Diváci: 11712, Využití: 1:1

Skupina B

Švýcarsko – Slovinsko 7:0

Švýcaři potvrdili roli favorita a porazili slovinského navrátilce z nižší divize. Přesto se hráčům ze země helvétského kříže podařilo otevřít skóre až ve třinácté minutě díky dělové střele Denise Malgina, jenž poslal puk Krošeljovi přímo mezi betony. O necelou půlminutu později navýšil vedení Janis Moser. Na začátku druhé třetiny si sám Genoni nadrobil nepořádek před bránou a kapitán Urbas mohl snížit, ale kotouč jen poskakoval okolo brány. Domácí ale přidali třetí trefu, když ve třicáté čtvrté minutě švýcarská star Nino Niederreitier našel Krošeljovo slabé místo pod betony. Podruhé se trefil do černého Denis Malgin na začátku třetí třetiny. Na něj navázal Calvin Thürkauf, jehož akce proletěla nad lapačkou do brány. Kanonáda probíhala i nadále, prosadit se dokázal i Marco Miranda. Kanonádu završil sedmým gólem Christoph Bertschy.

Branky a nahrávky: 13. Malgin (Kukan, Haas), 14. Moser (Corvi, Herzog), 33. Niederreiter (Malgin, Haas), 42. Malgin (Simion), 44. Thürkauf (Loeffel), 51. Miranda (Richard, Bertschy), 58. Bertschy (Thürkauf), Diváci: 3260, Využití: 4:0

Norsko – Kazachstán 3:4sn

Hokejovou premiéru zažily celky Norska a Kazachstánu. Norové začali aktivněji. Hned v osmé minutě poslal Norsko do vedení Michael Haga. Později jej doplnil Ole Julian Björgvik Holm. Za Kazachstán zamíchal kartami Maxim Muchametov a snížil. Druhou třetinu začal opět fantasticky tým Norska a podruhé se trefil do černého Michael Haga. Hostujícímu kádru se ale znovu podařilo snížit, a to v posledních minutách druhé části hry. Autorem branky se stal Valerij Orechov, jenž využil početní výhodu. Rozhodnout musely až samostatné nájezdy. Bonusový druhý bod vystřelil Kazachstánu kapitán Roman Starčenko.

Branky a nahrávky: 8. Haga (Nörstebö, Trettenes), 10. Bjorgvik Holm (Trettenes, Martinsen), 22. Haga (Granath, Nörstebö) – 16. Muchametov (Muratov, Beketajev), 36. Orechov (Savickij, Muratov), 52. Michajlis (Rymarev, Starčenko), rozh. náj. Starčenko, Diváci: 2870, Využití: 2:2

Slovensko – Lotyšsko 2:1

V Rize zakončili program hráči slovenského a lotyšského výběru. Hned na úvod se uvedl během první minuty bekhendem Matúš Sukel a Šilovs jen nevěřícně zíral. Celá první třetina byla v režii kádru Craiga Ramseyho. Ve druhé třetině se začal lámat chleba a lotyšský tým v tempu jasně přidal. A nikdo se nedivil, že se v samostatném úniku nemýlil Rodrigo Abols, který vyrovnal. Hra ve třetí třetině byla nahoru a dolů. V jedenácté minutě udeřil slovenský kapitán Marek Hrivík. Hru si ale následně velmi zkomplikovali faulováním a nechybělo málo k tomu, aby Lotyšsko poslalo zápas do prodloužení. Nakonec se tak nestalo a Slováci urvali první výhru na turnaji. Lotyši na první body stále čekají.

Branky a nahrávky: 1. Sukeľ (Cehlárik), 51. Hrivík (P. Koch, Pánik) – 37. Abols, Diváci: 8930, Využití: 0:0