Souhrn dne: Finsko přejelo Nory, Německo nedotáhlo náskok Kanady, první body bere i Slovensko

Mnoho sportovních fanoušků tentokrát vyhlíželo pátek 13. a to z důvodu začátku Mistrovství světa v hokeji. V úvodních duelech potvrdili favorité svou kvalitu. Kanada zvítězila nad Německem, které se snažilo náskok úřadujícího mistra dotáhnout, to se mu ale nepovedlo a prohrálo 3:5. Lotyši nestačili na USA. Náhradní Francie se držela, na výhru to však nestačilo a první tři body slaví Slovensko. Finsko přehrálo Nory naprosto suverénně 5:0.

Skupina A: Francie – Slovensko 2:4 (0:1, 2:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 27. Rech (Boudon), 33. Perret (Claireaux, Auvitu) – 11. Regenda (Grman, Roman), 22. Tatar (Slafkovský, Lantoši), 39. Takáč (Liška, Nemec), 60. Regenda (Slafkovský, Čerešňák)

Francie na turnaji neměla startovat, vše se však změnilo v důsledku války na Ukrajině a vyloučení Ruska a Běloruska nejen z Mistrovství světa v hokeji. Sbornou a Bělorusko nahradila právě Francie a Rakousko.

I přes to, že Francie sehrála spíše roli náhradníka, v úvodním zápase ale předvedla, že na šampionát patří. Skóre utkání otevřel Pavel Regenda, který zajistil svému týmu vítězství první dvacetiminutovky. Hned v úvodu druhé třetiny odskočili Slováci už o dva góly, tentokrát se o to postaral Tomáš Tatar. Netrvalo ale dlouho a Francie dvoubrankový náskok slovenskému týmu sebrala po trefě Anthonyho Recha. Země galského kohouta ještě v druhé třetině stihla vyrovnat, postaral se o to českým divákům známý Jordan Perret. Naši východní sousedé svému soupeři opět utekli, a to díky střele Samuela Takáče. V závěru to Francie zkoušela ještě bez brankáře, toho ale využil soupeř. Pavol Regenda potvrdil vítězství Slovenska gólem do prázdné brány.

Skupina B: USA – Lotyšsko 4:1 (3:0, 1:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 8. Barber (Peeke, Bellows), 11. Jones (Schmidt, Galchenyuk), 12. Bordeleau (Jones), 21. Lafferty (Megna) – 42. Džerinš (Ri. Bukarts, Čukste)

Spojené státy nastoupily do zápasu s velkou hvězdu, kterou je kapitán Seth Jones. Obránce Chicaga si v letošní sezoně připsal 51 bodů v 78 zápasech a je jednoznačně oporou amerického týmu.

Lotyši vstoupili do utkání aktivněji, první branka však patřila Američanům. Zápas otevřel Riley Barber a poslal svůj tým do vedení. Američany gól nakopl a byli na koni. Svou aktivitu stvrdili další gólovou trefou, kterou přidal sám kapitán týmu Seth Jones. Muž s céčkem na dresu byl i u třetí branky, kde si připsal asistenci, když poslal puk na Thomase Bordeleauova.

Do druhé třetiny vstoupilo aktivně ihned od začátku USA a ve 33. vteřině se prosadilo díky trefě Sama Laffertyho. Stav se do konce třetiny nezměnil. V úvodu poslední třetiny se Nokia aréna rozjásala. Lotyši se konečně dočkali branky, trefil se Andris Džerinš a desítky lotyšských fanoušků v hale se mohly radovat. Hostitel předchozího mistrovství světa už se nedokázal gólově prosadit a první tři body si připsali hráči USA s konečným výsledkem 4:1.

Skupina A: Německo – Kanada 3:5 (0:2, 1:3, 2:0)

Branky a nahrávky: 28. Michaelis (Seider, Pföderl), 42. Plachta (Stützle), 53. Seider (Stützle, Pföderl) – 9. Sillinger (Anderson, Lowry), 18. Dubois, 32. Dubois (Roy, Batherson), 34. Johnson (Mercer, Chabot), 38. Gregor (Comtois, Sanheim)

Německo se na letošním mistrovství musí obejít bez bývalého útočníka Chicaga, Pittsburghu, Buffala a Edmontonu Dominika Kahuna z Bernu. Rodák z Plané u Mariánských Lázní se v přípravě zranil a na turnaji bude chybět. V úvodním zápase na Němce čekal úřadující mistr, kterým je Kanada.

Skóre večerního zápasu otevřel nováček v javorovém dresu. Strefil se Cole Sillinger a vystřelil svému týmu vedení. Němci zaznamenali velkou šanci v podání Marca Michaelise, která ale nebyla gólová. To se ale nedá říct o Kanadě, která využila svou šanci a Pierre-Luc Dubois zajistil Javorovým listům dvoubrankové vedení. Německu se podařilo ve druhé třetině snížit díky brance Marca Michaelise. Kanada však brzy odpověděla a po teči Pierra-Luca Duboise se vrátila do dvougólového vedení. Následná přesilová hra Javorových listů přinesla opět gólovou trefu, kterou zařídil Kend Johnson. Náš západní soused také využil početní výhodu a snížil díky Matthiasovi Plachtovi vedení Kanady. Němce čekala ještě dvojnásobná přesilová hra, kterou opět využili a prohrávali už jen o dvě branky.

Skupina B: Finsko – Norsko 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 19. Pesonen (Armia, Filppula), 32. Rajala, 37. Björninen (Anttila, Pokka), 42. Armia (Vatanen, Rajala), 58. Innala (Friman, Rajala)

Finové jsou loňskými stříbrnými medailisty z Rigy a na olympijských hrách v Pekingu oslavili své historicky první hokejové zlato z olympiády. Norsko se střetlo na úvod s velmi těžkým soupeřem.

Domácí tým vedla za vítězstvím plná Nokia arena v Tampere. Tisíce diváků si však na gól počkalo až na závěr první třetiny, kdy se trefil Harri Pesonen. Ve druhé třetině měli Finové velký tlak, který nakonec skončil pukem v síti. Toni Rajala vymetl šibenici a zařídil dvoubrankový náskok. Třetí branku ještě přidal Hannese Björninena a Norové ztráceli na domácí celek už tři branky. Poslední dvacetiminutovka opět patřila domácímu celku. Suomi zvýšili své vedení na 4:0 trefou Joela Armima. Pátý gól přidal ještě Jere Innala.