Souhrn dne: Češi překvapivě padli s Rakouskem, povinné výhry Dánska a Švýcarska, Švédové přejeli Brity

Pátý hrací den nabídl čtyři duely. V Helsinkách se Dánové natrápili na povinnou výhru s Itálií, když do posledních minut bránili jednobrankové vedení. Překvapení nabídl duel v Tampere mezi Českem a Rakouskem. Rakušané dotáhli duel s favoritem až do nájezdů, v nichž o historické výhře rozhodl Peter Schneider. Večerní zápasy pak žádné překvapení nepřinesly. Švýcaři v Helsinkách i přes problémy v závěru porazili Kazachstán. Švédové v Tampere hladce přejeli na sestup aspirující Velkou Británii.

Skupina A: Itálie – Dánsko 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 39. Petan (Hannoun, Miglioranzi) – 16. Ehlers (Blichfeld, Bau Hansen), 42. Bau Hansen (Meyer)

Dánové se ve zdánlivě jasném utkání trápili. Proti Italům sice šli v 16. minutě do vedení, když na bližší tyči nachytal gólmana Bernarda Nikolaj Ehlers. Následné trápení seveřanů ale vyústilo až ve vyrovnání. Na konci prostřední dvacetiminutovky se trefil Alex Petan.

Dánům se podařilo strhnout utkání na svou stranu na začátku třetí třetiny, když se po geniální přihrávce Meyera zpoza brány trefil Mathias Bau Hansen. Italové už i přes několik velkých šancích vyrovnávací branku nevstřelili.

Skupina B: Česko – Rakousko 1:2 po náj. (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 18. Červenka (Blümel) – 60. Lebler (Heinrich, Schneider), rozh. náj. Schneider

Zápas měl jednoznačného favorita, českému týmu se ale tuto roli potvrdit nepodařilo. Rakušané nepříjemně trápili už Spojené státy, proti kterým nakonec brali bod za prohru v prodloužení. A základní hrací doba nestačila ani v tomto utkání.

Jako první dostal puk do sítě v 8. minutě Matěj Stránský, jeho branka byla ale na základě trenérské výzvy odvolána. Přesto Češi slavili jako první, v 18. minutě skóroval Roman Červenka, jenž si tak připsal už svůj sedmý bod na turnaji.

Češi se s jednobrankovým vedením protrápili téměř do závěrečné sirény. Půl minuty před koncem ale přišel šok, odražený puk na brankovišti uklidil do branky Brian Lebler a poslal duel do prodloužení. V tom gól nepřišel a rozhodnout tak musela až nájezdová loterie. Jediný úspěšný nájezd pak předvedl Peter Schneider, Rakousko tak slaví první výhru na turnaji.

Skupina A: Švýcarsko – Kazachstán 3:2 (0:0, 2:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 24. Malgin (Kurashev, Siegenthaler), 35. Simion, 56. Herzog (Ambühl) – 46. Blacker, 58. Orechov (Michajlis, Valk)

S outsiderem se natrápili i Švýcaři, kteří proti Kazachstánu do posledních minut bránili svůj hubený náskok. V polovině zápasu to ale na žádné překvapení nevypadalo, hráči helvétského kříže vedli po trefách Denise Malgina a Daria Simona 2:0.

Kazaši se ale ve 46. minutě nadechli ke kontaktní brance. O tu se postaral střelou z pravého kruhu Jesse Blacker. Deset minut na to si Švýcaři vzali dvoubrankové vedení zpět, trefil se Fabrice Herzog. Na pořádnou zápletku však zadělal Valerij Orechov, jenž dvě minuty před koncem snížil na 3:2. To však bylo z kazašské strany vše, Švýcaři berou vydřené tři body.

Skupina B: Švédsko – Velká Británie 6:0 (5:0, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 1. Asplund (Kellman, Dahlin), 8. Nordström (Larsson, Bemström), 11. Bengtsson (Bromé), 14. Dahlin (Pudas, Bengtsson), 20. Asplund (Kellman, Dahlin), 54. Bengtsson (Lang, Tömmernes)

Švédové jako jediní zvládli „povinnou“ výhru bez problémů a pošetřili síly pro další průběh turnaje. Proti Velké Británii nastříleli už v první dvacetiminutovce pět branek a předčasně tak rozhodli o osudu utkání.

Britové ale za bouřlivé podpory svých fanoušků bojovali a ve druhé třetině se Skandinávci srovnali krok, díky tomu uhráli alespoň v této části výsledek 0:0. Od začátku druhé třetiny čerstvý brankář Jackson Whistle poprvé kapituloval až v 54. minutě, když se prosadil Anton Bengtsson, který upravil na konečných 6:0.