Souhrn dne: Češi si proti Američanům zahrají o bronz, ve finále Kanaďané s Finy

Předposlední den světového šampionátu rozhodl o složení dvojic pro finále i zápas o bronz. V souboji mezi Finskem a USA tahali za delší konec hráči domácího výběru, kteří pro sebe urvali třetí finále v řadě po těsné výhře 4:3. Naopak Česku se proti druhému ze zámořských týmů nedařilo. Čeští reprezentanti sice otevřeli gólový účet zápasu, proti javorovým listům ale nakonec museli kousat prohru 1:6.

Finsko – USA 4:3 (1:1, 2:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 17. Heiskanen (Pesonen, Armia), 25. Manninen (Lehtonen, Hartikainen), 30. Vatanen (Pesonen, Heiskanen), 46. Armia (Heiskanen, Vatanen) – 2. Schmidt (Peeke, Tynan), 27. Farrell (Meyers, Jones), 58. Gaudette (Boldy, Tynan)

Domácí favorit do semifinálového utkání nevstoupil ideálně a hned ve druhé minutě inkasoval z hole Natea Schmidta. Finové ale neznervózněli a ještě v první třetině si došli pro vyrovnávací gól, o který se po parádní akci postaral Miro Heiskanen. Po návratu z kabin si pak výběr Suomi vypracoval rozhodující náskok. Na trefu Manninena sice ještě Američané našli rychlou odpověď, na gól Samiho Vatanena už ale ve druhé dvacetiminutovce reagovat nestačili.

Když navíc v čase 45:03 zvýšil na 4:2 Joel Armia, byli Finové postupu do finále velmi blízko. Naději pro USA ještě při hře bez brankáře vykřesal Adam Gaudette, jak se ale později ukázalo, trefa nejproduktivnějšího Američana přišla až příliš pozdě.

Kanada – Česko 6:1 (1:1, 3:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 20. Cozens (Dubois), 28. Lowry (Johnson, Chabot), 29. Johnson (Mercer), 31. Barzal (Cozens, Batherson), 44. Sillinger (Anderson), 53. Cozens (Batherson, Whitecloud) – 8. Krejčí (Červenka, Hronek)

Druhé semifinále začali aktivněji čeští reprezentanti. Výběr Kariho Jalonena brzy dostal k dispozici čtyřminutovou výhodu a faul soupeře potrestal zásluhou přesně střílejícího Davida Krejčího. Kanaďané se navíc nepoučili a do konce první dvacetiminutovky nabídli Čechům ještě další dvě přesilovky, ty už ale zůstaly nevyužity. Stejně jako brejk Tomáše Hertla ze sedmnácté minuty. V čase 19:28 tak bylo vyrovnáno, když se z prostoru před brankovištěm prosadil důrazný Dylan Cozens.

Druhá třetina patřila střelecky i gólově javorovým listům. Po přesilovkové trefě Adama Lowryho šli Kanaďané do těsného vedení, které vzápětí navýšil Kent Johnson. V polovině utkání navíc další početní výhodu proměnil Mathew Barzal a Česko muselo dotahovat už třígólové manko. To mohl snížit Jakub Vrána, z úniku ale puk do kanadské sítě nedostal.

Krátce po startu třetí části ztráta českého týmu ještě vzrostla, když se z rychlého protiútoku prosadil Cole Sillinger. Po faulu na Jakuba Vránu byl blízko snížení David Pastrňák, který ale v nařízeném trestném střílení brankáře Kanady nepřekonal. Konečnou podobu výsledku tak dal až Dylan Cozens, který stanovil skóre zápasu na 6:1 a definitivně rozhodl o tom, že si Česko zahraje o bronz a Kanada o zlato.