Souhrn dne: Češi vstoupili do šampionátu vítězně, Dánsko si smlslo na Kazachstánu

Mistrovství světa 2022, které se koná ve finských městech Tampere a Helsinkách, je v plném proudu. Druhý den měl poměrně nabitý program, neboť se na rozdíl od páteční čtyřzápasové porce zápasů hrálo celkově šest utkání. V poledne odstartovaly souboje Rakušanů se Švédy a Dánska s Kazachstánem. Tři body do tabulky si připsalo Dánsko, které si smlslo na Kazaších, a Švédi. Ti si poradili s Rakušany. Druhé zápasy podle očekávání ovládli ve skupině A Švýcaři a ve skupině B Češi, kteří zvítězili nad Velkou Británií 5:1. Poslední dvojice duelů nabídla nejvyrovnanější souboje. Ve finské skupině na sebe narazilo Slovensko a Německo. Duel nakonec ovládli Němci, kteří vstřelili dva góly, které jim stačily i přes jednu trefu Slovenska na tři body. V Tampere se konal nejsledovanější souboj dne. Hostitel turnaje zvládl napínavý duel vyhrát díky vítězné trefě, která postavila ochozy Nokia Areny na nohy tři minuty před závěrečnou sirénou.

Skupina A: Dánsko – Kazachstán 9:1 (3:0, 4:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 3. Bjorkstrand (Bau Hansen, Larsen), 4. Scheel, 5. Blichfeld (Ehlers, M. Lauridsen), 23. Storm (Ehlers, Jensen Aabo), 27. Poulsen (Jakobsen), 30. Blichfeld (Ehlers, Lassen), 40. Larsen (Bau Hansen, M. Lauridsen), 41. Regin (O. Lauridsen, Storm), 51. Blichfeld (M. Lauridsen, Bau Hansen) – 59. Savickij (Šestakov)

Duel mezi Dánskem a Kazachstán byl jednoznačnou záležitostí. Dánové vlétli do svého prvního utkání na letošním šampionátu famózně. Dvě minuty po úvodním buly se radovali svěřenci Heinze Ehlerse z první branky, když puk za brankářova záda uklidil z prostoru před bránou Patrick Bjorkstrand. Po následujících trefách Felixe Scheela a Joachima Blichfelda vedli Dáni již o tři branky.

Ve druhé třetině se Dánsku dařilo střelecky stejně jako v té první. Ve třiadvacáté minutě předvedl perfektní individuální akci Frederik Storm, jehož bekhendová střela znamenala čtyřgólový náskok. Do třicáté minuty se prosadili ještě Morten Poulsen a Joachim Blichfeld, pro nějž to byla druhá branka v duelu. Schylovalo se k pořádnému debaklu, což podpořil půl minutu před sirénou ohlašující konec třetiny Oliver Larssen, jenž zvyšoval na 7:0.

Dánsko pokračovalo v přehlídce vstřelených branek. Kazachům se nevyvedl podle představ ani start do závěrečné periody, když se trefil po 48 sekundách od vhazování Peter Regin. Devátou branku Dánů přidal Joachim Blichfeld, který svou ránou do šibenice zkompletoval hattrick. Gól útěchy pro Kazachstán obstaral 83 sekund před koncem utkání Kirill Savický.

Skupina B: Švédsko – Rakousko 3:1 (2:1, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 3. Kellman (Klingberg, Bengtsson), 17. Friberg (Kellman), 33. Nordström (Bromé, Gustafsson) – 20. Schneider (Heinrich)

Švédi šli do utkání s Rakouskem v roli jasného favorita. To potvrdili dvě minuty po začátku, když střela Joela Kellmana zapadla přesně k tyči Starkbaumovy brány, což rozradostnilo hojný počet švédských fanoušků. Svěřenci Johana Garpenloeva pokračovali v aktivním nasazení. Carl Klinberg si tváří v tvář poradil s rakouským brankářem, ale proti druhé brance v síti Rakouska byla horní tyč. Druhé rozvlnění rakouské sítě přišlo v sedmnácté minutě. Rakušané nepřesně rozehrávali, čehož využila dvojice Kellman-Friberg. První jmenovaný poslal přesný pas před bránu na Maxe Frieberga, jenž puk uklidil do rakouské brány. Rakušané nezaháleli a rychle odpověděli prvním gólem na turnaji. Peter Schneider zakončoval protiútok z pravého kruhu, kde napřáhl ke stropu a jeho následná rána zaplavala po ledě za brankovou čáru.

Druhá perioda byla o něco vyrovnanější. Rakušané byli několikrát blízko srovnaní, jenže všechny akce pokryl brankář Högberg a nebo, jak tomu bylo v případě střely Lukase Hauduma, puk letící do sítě zastavila branková konstrukce. Nicméně to byli Švédové, kdo se radovali ze vstřelené branky. Nenápadná střela Mathiase Bromého propadla za záda Starkbauma a zastavila se těsně před brankovou čárou, odkud ho do brány zametl Joakim Nordström. Závěrečná periody žádný gól nepřinesla. Švédský výběr si zbytek duelu pohlídal a dotáhl klání do zdárného konce.

Skupina A: Švýcarsko – Itálie 5:2 (3:0, 1:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 1. Malgin (Simion, Siegenthaler), 18. Thürkauf (Corvi, Siegenthaler), 20. Ambühl (Siegenthaler, Scherwey), 27. Thürkauf (Kurashev, Scherwey), 59. Hischier (Meier) – 49. Glira (Hannoun, McNally), 59. Hannoun (S. Kostner, Petan)

Švýcaři do úvodního zápasu na MS vstoupili nejlépe, jak mohli. Denis Malgin si vzal puk a z pravého kruhu ho poslal mimo dosah brankáře Itálie. Italové mohli srovnat průběžné skóre, jenže střele Pietronira chyběly centimetry. Na místo toho se radovalo opět Švýcarsko, když Calvin Thürkauf poslal puk do brány po přesném pasu od Corviho. Stejně jako se povedl Švýcarům vstup do zápasu, se jim vydařil i závěr zápasu, když Berardovi propadla do brány střela Anderse Ambühla.

Ve druhé periodě se prosadili opět pouze Švýcaři. Calvin Thürkauf tečoval střelu od modré, která po změně směru rozvlnila síť Itálie. Ve třetí třetině se nejprve prosadili Italové, když neposedný kotouč do sítě uklidil Daniel Glira. Schylovalo se ke konci duelu, když Nico Hischier vystřelil nad rameno brankáře z bezprostřední blízkosti, čímž rozvlnil síť Italů. Itálie zvládla taky do závěrečné sirény ještě skórovat. Bohužel pro ně byl ale gól Danteho Hannouna v konečném součtu zbytečný.

Skupina B: Česká republika – Velká Británie 5:1 (0:0, 3:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 28. Blümel (Krejčí, Červenka), 33. Flek (Ščotka, Jordán), 42. Jiříček (Červenka, Smejkal), 47. Černoch (Smejkal, Blümel), 49. Blümel (Červenka, Krejčí) – 51. Lake (Conway)

Český reprezentační výběr vstoupil do duelu s Velkou Británií poněkud nervózně. Tým Petera Russela hrál v první třetině skvěle, neboť se dokázal vyrovnat českému tempu a po první dvacetiminutovce byl stav bezgólový. To se změnilo v prostřední periodě. Česko zvyšovalo tlak a začalo dirigovat tempo hry, což vyústilo v první branku. David Krejčí našel před bránou Matěje Blümela, který si forhendovou kličkou roztáhl brankáře a následně mu poslal pukl pod betonem do brány. Ve 33. minutě to mohlo být o dvě branky. Po zalehnutí puku v brankovišti Británie bylo nařízeno trestné střílení pro Českou republiku. Nájezdu se ujal kapitán Červenka, jehož rána se odrazila od tyčky do tyčka a posléze vyplavala ven. Češi ale nemuseli smutnit. Hned po neproměněném trestném střílení následovalo buly před Bownsem. Jan Ščotka dostal po buly puk a poslal ho na bránu. Těsně před ní ho nohou mezi tři tyče usměrnil Jakub Flek.

V závěrečné periodě se Čechům podařilo dostat po chvíli do třígólového vedení. David Jiříček střílel po příklepu od Červenky z nápřahu a jeho pokus prošel až do sítě. Další dvě branky přidali Jiří Černoch a Matěj Blümel, jenž se prosadil podruhé v utkání. Finální výsledek zvládli Britové alespoň kosmeticky upravit, když chumel britských fandů rozradostnil Ben Lake, který ujel české obraně a v samostatném úniku si poradil s českým brankářem.

Skupina A: Slovensko – Německo 1:2 (0:0, 1:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 32. Pospíšil (Jánošík, Tamáši) – 22. Plachta, 27. Pföderl (Noebels)

První třetina souboje mezi Slováky a Němci byla velmi vyrovnaná. Šancí bylo několik, ale diváci žádnou branku v úvodní dvacetiminutovce neviděli. Prostřední dějství nám nabídlo hned tři góly. Němce nakopl velmi smolný gól, který skončil v síti slovenské brány. Matthias Plachta nahrával z pravého kruhu před bránu, kde si kotouč do vlastní sítě hokejkou poslal obránce Mário Grman. Netrvalo to dlouho a Slováci vedli o dvě branky. Druhou trefu německého národního týmu obstaral Leonhard Pföderl, jenž nejprve hledal Noebelse, který trefil pouze rameno Rýbara, od kterého se kotouč odrazil právě na hokejku Pföderl, který puk bez obtíží dorazil do odkryté klece.

Ve třetí třetině branka stejně jako v té první nepadla. Slováci se sice snažili dorovnat nepříznivý vývoj, jenomže němečtí hokejisté si závěr duelu pohlídali, a připsali si tak první tři body do tabulky.

Skupina B: Finsko – Lotyšsko (0:0, 3:0, 2:1)

Branky a nahrávky:9. Balcers (Keninš) – 31. Manninen (Granlund, Lehtonen), 58. Granlund (Lehtonen, Manninen

První třetina nám přinesla zajímavou zápletku. V deváté minutě se prosadil Rudolfs Balcers, který své mužstvo poslal do vedení, když zakončil přesně útočný výpad. Ve zbytku úvodní periody se oběma celkům dařilo tvořit šance, jenomže ty pokaždé zastavili pozorní brankáři.

Ve druhé periodě se do pořádného tempa dostali Finové. Ti motali hlavy lotyšským obráncům hlavy především v přesilových hrách, leč recept na Elvise Merzlikinse se jim nedařilo. Kýžený gól nakonec Finsko vsítilo po půli zápasu. Po střele Mikaela Granlunda se puk od zadního mantinelu odrazil na hůl Sakariho Manninena, jenž kotouč uklidil za záda Merzlikinse.

Po čtyřiceti minutách bylo skóre srovnané, takže musela padnout branka, a nebo by muselo rozhodnout prodloužení. Na branku se dlouho čekalo, ale nakonec se finští fandové tři minuty před koncem dočkali. Mikael Granlund propálil gólmana z pravého kruhu, čímž stanovil finální skóre zápasu.