Souhrn dne: České juniorky přetlačily Japonky, U20 prohrála s Finskem

Dvě utkání mládežnických reprezentací nabídl čtvrteční program. České juniorky do osmnácti let nejprve přetlačily Japonky 2:1 po prodloužení, tým do dvaceti let v podvečer padl v Chomutově s Finskem 2:5.

Češky se natrápily s Japonskem

Jako první šly ve čtvrtek do hry české reprezentantky do osmnácti let. Na Turnaji čtyř zemí ve finském Vierumäki se na úvod postavily Japonkám.

První třetina probíhala v poměrně klidném tempu. Úvodní dějství, které bylo vyrovnané, moc šancí nenabídlo. A když už ano, zasáhly obě brankářky. Na jedné straně stála Šenková, na druhé Kuromaruová.

Na začátku druhé třetiny si oba týmy vyměnily velké šance, nicméně ani v jednom případě se skóre neměnilo. Zápas ale pokračoval v ospalém tempu, do kterého zasahovalo pouze několik vyloučení.

Jako první protrhly gólové mlčení české hráčky. Zhruba po pěti minutách třetí třetiny Češky dokázaly, byť trochu komplikovaně, využít protiútok. Viktorie Jílková se trefila přímo do šibenice.

Ve zbytku třetiny se Češky snažily bránit náskok, nicméně situace komplikovala vyloučení. Po jednom z nich Japonky odvolaly brankářku, hrálo se 6 na 4. 35 sekund před koncem se hráz protrhla a Odairová dala na 1:1. V prodloužení se k puku u modré čáry dostala Aneta Paroubková, která obešla dvě soupeřky a brankářce nedala šanci.

JAPONSKO Ž U18 – ČESKO Ž U18 1:2 po prod. (0:0, 0:0, 1:1; 0:1)

Branky a nahrávky: 60. Odairová (Kišibeová) – 46. Jílková (Jeboušková), 64. Paroubková (Pánková, Vocetková)

Japonsko: Kuromaruová (Iwašitová) – K. Satová, Kišibeová, Okumurová, Teraučiová, L. Satová, Tadaová, Hosogoeová, Kijokawaová – Gotohová, Odermattová, Soneová – Numabeová, Odairaová, Fukujamová – Okamurová, Hommová, Suzukiová

Česko: Šenková (36. Hořínková) – Tischlerová, Hujová, Paroubková, Slavíčková, Fromová, Chladová, Panešová – Felcmanová, Jeboušková, Vocetková – Gildainová, Pánková, Jílková – Skořepová, Pěnčíková, Mazancová – Nogová, Musilová

Dvacítka nestíhala finský tlak v úvodu a náskok soupeře už nedotáhla

Hráči Suomi začali velmi aktivně a hned ve druhé minutě se ujali vedení. Nahození Kiiskinena se od betonu českého gólmana odrazilo přesně na hokejku Hemminga, který byl z dorážky přesný. O dvě minuty později vyslal Nyman přesnou žabičku skrz celé útočné pásmo na volného Pulkkinena, jenž si najel na levý kruh a ranou k tyči zvýšil už na 2:0. Důraz Finů před brankovištěm přinesl i třetí trefu, o kterou se postaral Skinnari.

Na čtvrtý zásah Pulkkinena zareagoval národní tým velmi rychle. Maštalířský se po skvělém napadání dostal k puku a zadovkou přihrál mezi kruhy na Matěje Přibyla, jenž se ranou k pravé tyči nemýlil. Stejný hráč unikl soupeřově obraně i o malou chvíli později, jenže na brankáře Kokka tentokrát nevyzrál. Po povedené kombinaci na jeden dotek dokázali hráči Suomi znovu skórovat. Prakticky do odkryté klece zakončoval Konsta Helenius. Dvě minuty před koncem ještě národní tým stihl snížit. Jaromír Pérez se vydal na steč už ze středního pásma, rychlou stahovačkou odmítl obránce a bekhendovým blafákem překonal také Kokka v brance. Po jasné první třetině si však Finové vytvořili náskok, který Češi už nedokázali dotáhnout, a vítězí 5:2.

Pohled trenéra Patrika Augusty: „Za mě velice špatný start do utkání. Nebyli jsme nachystaní na kvalitu soupeře. Nebyli jsme ani nachystaní na obětavost v osobních soubojích a blokování střel, v těch malých věcech. Soupeř rychle odskočil do vedení 3:0, čímž udal ráz utkání. Když jsme srovnali alespoň úroveň nasazení a tvrdé práce, byli jsme schopní dvě třetiny uhrát na 1:1, ale začátek nebyl dobrý. Jsem trošičku zklamaný, že nevidím ve všech hráčích chuť se porvat o nominaci na MS. Do dalšího zápasu musíme zlepšit úvod. Věřím, že se hráči poučí a budou respektovat sílu soupeře. Jde o to do zápasu jít a nebát se. Spousta z hráčů se s takovouto kvalitou soupeře setkává poprvé. Věřím, že až se s ní potkají v sobotu podruhé, budou už lépe připravení v hlavách.“

ČESKO U20 – FINSKO U20 2:5 (0:3, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 36. Přibyl (Maštalířský), 59. Pérez (Holinka) – 2. Hemming (Kiiskinen), 4. Pulkkinen (Nyman, Helenius), 14. Skinnari (Naukkarinen, Kulonummi), 35. Pulkkinen (Nyman), 45. Helenius (Nyman, Kulonummi)

Česko U20: Kavan (Schnattinger) – Čech, Galvas, Prčík. Jiříček, Dvořák, Samson, Dorot – Redlich, Holinka, Pérez – Hrabík, Senčák, Bareš – Jungwirth, Felcman, Štancl – Maštalířský, Přibyl, Boltvan – Gardoň

Finsko U20: Kokko (Vinni) – Pulkkinen, Salin, Pieniniemi, Kulonummi, Väisänen, Minkkinen, Kangas – Hynninen, Helenius, Nyman – Kiiskinen, Keskinen, Hemming – Naukkarinen, Bau, Skinnari – Kuusla, Korpimäki, Tolppola