Souhrn dne: Česko si zajistilo postup! Švédsko naopak končí, Kazaši musejí doufat

Předposlední hrací den skupinové fáze světového šampionátu nabídl v Rize čtyři zápasy. Ve skupině A se vyřešila postupová tajenka, zatímco skupina B zůstává pořádně zamotaná až do samotného konce. Na čtvrtfinále vůbec poprvé nemusí stačit zisk dvanácti bodů! České reprezentaci k definitivní jistotě pomohla večerní prohra Švédska.

Česko – Dánsko 2:1 náj. (0:1, 0:0, 1:0 – 0:0 – 4:3)

Branky a nahrávky: 46. D. Kubalík (Chytil, J. Vrána), rozh. náj. Chytil – 4. Nicklas Jensen (M. Lauridsen, Olesen). Rozhodčí:Gofman (RUS), Romasko – Lazarev, Shalagin (všichni BLR). Vyloučení: 2:4. Využití: 0:1. Diváci: 0.

Svěřenci Filipa Pešána si nemohli dovolit nebodovat, jinak by odjížděli domů už po základní skupině. Vstup do utkání vyšel lépe Dánsku, které hned ve 4. minutě zužitkovalo přesilovku zásluhou povedené rány Nicklase Jensena. Český tým posléze dobýval soupeřovu bránu, přes urputnou dánskou defenzivu si ovšem příliš vyložených šancí netvořil. A když už nějaká přišla, chytil ji skvělý Dahm. Vyrovnání přišlo ve 46. minutě, když Dominik Kubalík zametl puk do odkryté klece. V prodloužení byl po trenérské výzvě zrušen gól Filipa Hronka, nicméně mrzet to Čechy nakonec nemuselo. V nájezdech totiž byli stoprocentní a získali důležitý bod navíc!

USA – Německo 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 39. Robertson (Donato, Garland), 60. Blackwell (Robinson). Rozhodčí: Bjork (SWE), Frandsen – Kroyer (oba DEN), Yletyinen (SWE). Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. Diváci: 0.

Němci se chtěli vyhnout scénáři, který by z jejich úterního souboje s Lotyšskem učinil zápas o všechno. To se však nepodařilo, ačkoliv měli značnou střeleckou převahu. Spojené státy si počkaly na svoji příležitost a ve 39. minutě zužitkovali hned svoji první přesilovku zásluhou Jasona Robertsona. Německo to ještě v závěru zkusilo bez brankáře, místo kýženého vyrovnání už ovšem jen inkasovalo druhý gól.

Rusko – Švédsko 3:2 po náj. (0:1, 0:0, 2:1 – 0:0 – 3:2)

Branky a nahrávky: 53. Slepyšev (Orlov), 53. Barabanov (Tarasenko, N. Nestěrov), rozh. náj. Tarasenko – 9. Frödén (O. Lindberg, A. Kempe), 56. Olofsson (Sellgren). Rozhodčí:Bruggeman, Gouin – Constantineau, Oliver. Vyloučení: 5:2. Využití: 0:1. Diváci: 0.

Tre Kronor byli pod obrovským tlakem, potřebovali totiž nutně vyhrát, a i tak by jejich postupové šance ještě závisely na úterních výsledcích. Švédsko dlouho vedlo a bylo mírně lepší, jenže v 53. minutě rozmezí 12 sekund dvakrát inkasovalo! Victor Olofsson našel odpověď a individuální akcí vyrovnal. Rozhodovaly až nájezdy, které ve prospěch sborné rozhodla nová posila na turnaji Vladimir Tarasenko. Švédský národní tým zažil nejhorší představení na MS v historii a play-off se ho letos týkat nebude.

Norsko – Kazachstán 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 28. Valkvae Olsen (Trettenes, Holos), 42. Espeland (Trettenes, Rosseli Olsen), 59. M. Olimb (K. A. Olimb) – 16. Ševčenko (Svedberg). Rozhodčí:Fraňo, Šír – Hynek (všichni CZE), Synek (SVK). Vyloučení: 3:1. Využití: 1:0. Diváci: 0.

Kazaši stáli na hraně historického úspěchu v podobě postupu do nejlepší osmičky. Po první třetině o gól vedli, pak se ale jejich plány začaly hroutit. Norsko koncentrovaným výkonem předvedlo povedený obrat, ke kterému dvěma asistencemi přispěl Mathias Trettenes. Kazachstán po porážce 1:3 musí doufat v příznivou shodu úterních výsledků.