Souhrn dne: Další stoprocentní den pro české mládežníky

Tři zápasy, tři výhry. Výběru do sedmnácti let se start utkání se Slovenskem příliš nepovedl, ale vydařenou otočkou nakonec vydřel vítězství. Šestnáctce i osmnáctce pak stačily tři trefy na to, aby porazily silné Finsko.

Sedmnáctka předvedla proti Slovensku povedenou otočku

Duel se od samotného úvodu vyvíjel podle slovenských not. Už po dvaašedesáti vteřinách totiž procedil svou ránu z levého kruhu až do sítě Michal Tkáč. Stejný hráč se zapletl do další gólové akce o dvě minuty později, jeho nahození pouze vyrazil Láryš před sebe, kde ale nejrychleji dorážel Michal Plančár. Po bleskovém úvodu tak Slováci vedli 2:0.

V prostřední periodě se Češi výrazně zvedli a třemi trefami otočili vývoj utkání ve svůj prospěch. Rána Matěje Pekaře z mezikruží propadla za záda Brezániho, kde doklepl kotouč až do sítě pohotový Tomáš Poletín. Po půlhodině už bylo vyrovnáno. Matěj Pekař vzal přečíslení dva na jednoho na sebe a přesnou ranou skóroval. Po dalších dvou minutách se osvědčila plzeňská spolupráce a rázem bylo vedení na straně národního týmu. Antonín Klatovský zavážel puk do útočného pásma a Matyáš Úbl zakončoval. Slováci se ale nenechali snadno přehrávat, a ještě do konce druhého dějství zásluhou Jakuba Hably vyrovnali na průběžných 3:3.

V závěrečné třetině mohli rozhodnout Tomáš Chrenko i Vít Záhejský, ale oba gólmani se blýskli povedenými zákroky. Definitivní tečka za vítěznou otočkou Čechů přišla necelé dvě minuty před sirénou. David Hrubý se uvolnil na pravé straně a bekhendovou přihrávkou oslovil na zadní tyči nehlídaného Víta Macka, jenž rozhodl o těsném vítězství Čechů 4:3.

Slovensko – ČESKO 3:4 (2:0, 1:3, 0:1)

Branky a nahrávky: 2. Tkáč (Dubravík), 4. Plančár (Tkáč, Chrenko), 35. Habla (Plančár) – 21. Poletín (Pekař, Čihař), 31. Pekař (Černý), 32. Úbl (Záhejský, Klatovský), 59. Macek (Hrubý, Fasner)

Slovensko: Brezáni (Prádel) – Kalman (C), Tomaškovič, Tkáč, Goljer, Vajko, Danko, Juroška, Bajza – Berčík, Čunderlík, Tomka – Němec (A), Chrenko, Dubravík (A) – Baláž, Salon, Durčo – Habla, Murín, Plančár.

Česko: Láryš (Novák) – Černý, Holub (A), Cichoň, Mikel, Šilhavý, Pšenička, Dyk – Poletín (C), Čihař, Pekař – Bartovič, Pavlík (A), Nestrašil – Úbl, Klatovský, Záhejský – Hrubý, Fasner, Macek.

Šestnáctka těsně přehrála Finy

První třetina střelecky patřila národnímu týmu. Maxa zabojoval o kotouč v rohu, následně přihrál na modrou čáru Nedorostovi. Ránu českého beka ještě Varonen vyrazil, ale na dorážení Jana Fodora byl už krátký. Druhý zářez přidali lvi v přesilové hře, obléhání zakončil přesnou střelou z pravého kruhu Martin Hečko.

I ve druhé periodě zahrozili jako první Češi. Maxa ukázal svou drzost a po levém křídle přebruslil přes celou délku ledové plochy až před Varonena, který nakonec zasáhl vyrážečkou. Jinak národní tým svědomitě hlídal dvoubrankový náskok a nepouštěl hráče Suomi do větších příležitostí.

Necelých deset minut před závěrečnou sirénou se hrálo na obou stranách ve čtyřech. Po vyhraném buly přebral kotouč Mici Kasurinen a z vrcholku kruhu zakončil kolem vyrážečky Veřmiřovského přesně na zadní tyč. Další zaváhání si však už reprezentace nedovolila, naopak sama přidala pojistku. Šimon Katolický pečetil vítězství Čechů gólem do prázdné branky, po třech zápasech tak zůstává šestnáctka na Turnaji pěti v Romanshornu stoprocentní.

ČESKO – Finsko 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 9. Fodor (Nedorost, Maxa), 12. Hečko (Ruml, Mařík), 60. Katolický (Novák) – 51. Kasurinen (Suominen, Torkki)

Česko: Veřmiřovský (Poletín) – Vaněček, Kachlíř, Byrtus, Nedorost, Kurka, Ruml, Daněk – Katolický (C), Tomek, Novák – Bělohorský, Huk, Klaus – Fodor, Maxa, Vlk – Hečko, Mařík, Weiss

Finsko: Varonen (Gammals) – Parkkali, Salo, Saarimäki, Laatikainen, Uronen (C), Saastamoinen, Kasurinen, Suominen – Tuovinen, Strömberg, Torkki – Toivonen, Vatjus, Hämeenkorpi – Kovalainen, Pakarinen, Sokoff – Mäkinen, Ojalainen, Keinänen

1. Česko 3 3 0 0 0 18:2 9
2. Finsko 3 1 0 1 1 7:7 4
3. Švýcarsko 2 0 1 0 1 4:11 2
4. Slovensko 1 0 0 0 1 1:4 0
5. Německo 1 0 0 0 1 0:6 0

Osmnáctka udržela nadějný náskok a skolila Finsko

O prvotní rozruch se postaral Adam Novotný, který převzal kotouč na křídle a po obkroužení branky Finska zkoušel zasunout kotouč k tyči. Požár musel ale hasit i Mařík, jemuž sice po ráně z mezikruží vypadl puk za záda, ale dobře za něj zaskočili obránci. Jedinou úspěšnou akci rozjel Oskar Lisler, který se prokličkoval středním pásmem a ranou na vzdálenější tyč otevřel skóre.

Po pouhých čtyřiadvaceti sekundách druhého dějství se Češi radovali znovu. Přečíslení dva na jednoho vyřešil Adam Novotný prudkou ranou nad lapačku. Následně hrálo Finsko přesilovou hru, ovšem po zmatku v obraně Suomi se radoval znovu národní tým. Vyjetý Veeti Louhivaara rozehrál z rohu hrací plochy jen na Daniela Pekaře, jehož rána do odkryté klece přesně našla svůj cíl.

V závěrečném dějství zavelelo Finsko k mohutnému dotahování, v přesilovce se prosadil ranou z první Aatos Koivu. V 57. minutě pak velkých zmatků využil Paqvalin, který přihrál na zcela osamoceného Juhu Keinänena, jehož doklepnutí do nehlídané branky znamenalo kontaktní trefu. Ve zbylých minutách zkusili hráči Suomi hru bez brankáře, ale úspěšní už nebyli a s Českem padli těsně 2:3.

ČESKO – Finsko 3:2 (1:0, 2:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 17. Lisler, 21. Novotný, 25. Pekař – 46. Koivu (Jokinen), 57. Keinänen (Paqvalin)

Česko: Mařík (Vilém) – Švec, Hlinský (C), Mrtka, Chaloupka, Král, Skok, Prusek – Daníček, Benák, Novotný – Lisler, Sikora, Pohludka – Vaculík, Hoch, Klimek – Habermann, Žemlička, Pekař – Chludil.

Finsko: Louhivaara (Härkönen) – Soini, Jokinen, Mononen, Nieminen (C), Kotajärvi, Amhamdi, Nykyri – Pikkarainen, Koivu, Keinänen – Viita, Pulkkanen, Kopiloff – Paqvalin, Väärälä, Puolanne – Butkovskiy, Kettunen, Loponen – Teshome.

1. Česko 3 2 1 0 0 16:7 8
2. Finsko 2 1 0 0 1 5:3 3
3. Slovensko 1 0 1 0 0 3:2 2
4. Švýcarsko 2 0 0 2 0 7:9 2
5. Německo 2 0 0 0 2 0:10 0