Souhrn dne: Dánský obrat a povinná výhra Švédů. Norové zaskočili domácí výběr

Osmý den šampionátu v Rize přinesl přinesl opět čtyři utkání. V odpoledních duelech se výher dočkali Kanaďané a Švédové, kteří jsou nadále ve hře o postup. Večer pak Dánové ve třetí třetině otočili bitvu s Běloruskem a Norové přetlačili Lotyše na nájezdy.

Švédsko – Velká Británie 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 16. Sörensen (Olofsson, Tömmernes), 27. Pudas (Pilut, Wingerli), 33. M. Kempe, 53. M. Kempe (Sörensen) – 8. Kirk (D. Phillips). Vyloučení: 0:4. Využití: 1:0. Diváci: 0.

Favorizovaní Švédové měli po čtyřech duelech na svém kontě jen čtyři body, navíc se museli 20 hodin po tvrdé porážce s Českem otřepat k dalšímu duelu. S Velkou Británií navíc velmi překvapivě po kontroverzní trefě Kirka prohrávali 0:1, ale nesesypali se.

Ještě do konce první třetiny srovnal srovnali a ve druhé části dvěma góly definitivně zadělali na vítězství. V poslední periodě ještě pojistil náskok Tre Kronor svým druhým gólem v zápase Mario Kempe a po povinné výhře mají Švédové ještě naději na čtvrtfinále.

Kazachstán – Kanada 2:4 (0:1, 1:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 25. Michajlis, 42. Michajlis (Valk, Savickij) – 7. Mangiapane (Henrique, Co. Brown), 22. Henrique (Power, Mangiapane), 48. Perfetti (Anderson-Dolan), 60. Co. Brown (Henrique). Vyloučení: 5:1. Využití: 0:1. Diváci: 0.

Kanada po zpackaném úvodu šampionátu honí postup do čtvrtfinále doslova za minutu dvanáct a další úspěšný krok udělala proti Kazachstánu, který přehrála 4:2.

Na první dva góly javorových listů dokázali Kazaši reagovat a na začátku třetí třetiny bylo skóre nerozhodné. Vítěznou trefu nakonec zaznamenal ve 48. minutě parádní ranou pod víko mladíček Perfetti, výhru pečetil gólem do prázdné branky Brown. Obě trefy Kazachstánu zaznamenal Michajlis.

Dánsko – Bělorusko 5:2 (1:1, 0:1, 4:0)

Branky a nahrávky: 6. Meyer (M. Lauridsen), 45. Asperup (From, Jensen Aabo), 48. From (True), 50. M. Lauridsen (Hardt, Lassen), 53. True (Lassen, Hardt) – 3. Děmkov (Kodola), 31. Stefanovič (Falkovskij, Protas). Vyloučení: 3:3. Využití: 1:1. Diváci: 0.

Dánové s Bělorusy bojovali ve vzájemném utkání o zachování naděje na případný postup do čtvrtfinále. Bělorusové brzy vedli, jenže jejich náskok Dánové dorovnali v přesilovce za další tři minuty. Ještě v první třetině navíc běloruský tým přečkal pětiminutové oslabení po faulu Drozda.

Ve druhé části se ujali naši pondělní soupeři vedení, jenže dánský tým předvedl podobný čtyřgólový obrat ve třetí třetině jako o den dříve Češi proti Švédům. Trefy Asperupa, Froma, Lauridsena a Truea přinesly Dánům zasloužené tři body a posun v tabulce skupiny A na prozatimní 4. místo.

Lotyšsko – Norsko 3:4sn (2:1, 0:1, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 12. Krastenbergs (Rubins), 18. Keninš (Abols, Sotnieks), 50. Rubins (Balinskis) – 4. Olden (Kaasastul, Trettenes), 22. K. A. Olimb (Rosseli Olsen), 42. Pettersen (Rosseli Olsen, K. A. Olimb), rozh. náj.Haga. Vyloučení: 4:5. Využití: 0:1. Diváci: 0.

Domácí výběr platil ve večerním utkání s Norskem za favorita, jenže vyrovnaný duel nakonec dospěl do nájezdů, v nichž se ze zisku bonusového bodu radovali vikingové. V duelu obratů nejprve v první třetině vedli Norové, následně po dvou trefách Lotyši.

Vedení Norům poté vrátili Olimb a Petersen, jenže trefa Rubinse poslala duel za stavu 3:3 do prodloužení. V něm rozuzlení nepřišlo, a tak přišly na pořad dne nájezdy. Ve druhé sérii se shodně trefili Olden a Darzinš, o výhře Norska tak musela rozhodnout až šestá série a gól Hagy.