Souhrn dne: Dvacítka zůstává stoprocentní, U17 bere bod proti Finsku

Kromě dospělých reprezentací mužů a žen naskočila do hry take dvacítka a sedmnáctka. Bronzoví medailisté z MS v Göteborgu narazili v repríze semifinále na Švédsko, které porazili 3:1. Výběr U17 zase poměřil síly s Finskem, s nímž nakonec padl v prodloužení.

Sedmnáctka padla s Finskem v prodloužení

První branka padla až v 17. minutě a postarala se o ni třetí formace Suomi, která sehrála kotouč až na volného Jespera Kotajarviho, jenž otevřel skóre.

Hned zkraje druhého dějství mohl vyrovnat Šámal, který bekhendem uklízel puk do zdánlivě nehlídané klece, ale na brankové čáře ještě vytasil Sammalniemi skvělý zákrok lapačkou.

Po půlhodině hry už ale finský gólman přeci jen kapituloval. Matěj Pekař totiž zakončil svůj rychlý brejk přesnou střelou mezi betony.

Dlouhotrvající zámek vyústil až v otočku skóre po necelých dvou minutách. Dominik Pavlík předvedl skvělé střídání a několikrát Sammalniemiho sám napřímo ohrozil, ale radovat se mohl až po dorážce.

O dalších pět minut později ale Finové vyrovnali. Aapo Katavisto sice napoprvé Michiganem neuspěl, následně si ale znovu zaklepal o přihrávku a nadvakrát propasíroval kotouč až do sítě.

Na konci třetí periody mohli seveřané rozhodnout o svém vítězství, ale rychlý Štěbeták zařídil alespoň prodloužení. V něm si ale Suomi vybojovali bonusový bodík po dělové ráně Lasseho Boeliuse do horního růžku.

ČESKO – FINSKO 2:3 pp. (0:1, 2:1, 0:0 - 0:1)

Branky a nahrávky:30. Pekař (Čihař, Záhejský), 32. Pavlík (Blažek) – 16. Kotajarvi (Joki, Somervuori), 37. Katavisto (Mensonen, Westergard), 65. Boelius (Mensonen, Rajala)

Česko: Šťebeták (Fajmon) – Mikel, Černý, Holub (C), Pelikán, Seidl, Šilhavý, Cichoň – Pekař (A), Záhejský, Číhař – Blažek, Pavlík (A), Bartovič – Šámal, Kucharčík, Švancara – Věchet, Fasner, Hrubý

Finsko: Sammalniemi (Kuusikoski) – Kotajarvi (A), Saari (C), Boelius, Tynkila, Uusitalo, Paju, Ruotsalainen – Kouhia, Stromberg, Inkinen – Rajala, Orpana, Kamarainen – Somervuori, Joki (A), Pihajasalo – Westergard, Mensonen, Katavisto – Baggstrom

Dvacítka si se Švédskem poradila

V první periodě museli oba gólmani vytáhnout skvělé zákroky. Munther zlikvidoval český únik, zatímco Kavan řešil několik nepříjemných závarů po nahození od modré čáry.

Jako první se ale přeci jen prosadili Češi. Vojtěch Spěváček se dokázal protáhnout kolem branky, položil gólmana na led a zasáhl z úhlu odkrytou část klece.

Po chvíli ale bylo znovu vyrovnáno. V přesilovce se pod víko trefil Isac Hedqvist. Okamžitě mohli Švédové otočit vývoj duelu, jenže Zether orazítkoval jen levou tyč.

Nerozhodný stav přiklonil zpátky na stranu Čechů Matěj Maštalířský, jenž se prosadil ve skrumáži před brankou.

Pojistku na vítězství přidal Jaromír Pérez, který na chvilku zůstal v předbrankovém prostoru osamocený a mezi trojicí protihráčů prostřelil Munthera.

V samotném závěru sice Švédsko tlačilo při hře bez brankáře, ale na Kavana už recept nenašlo, a tak se národní tým raduje z další výhry, tentokrát 3:1.

ČESKO – ŠVÉDSKO 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky:30. Spěváček (Hradec, Felcman), 49. Maštalířský (Holinka), 56. Pérez (Holinka, Maštalířský) – 33. Hedqvist (Nilsson)

Česko: Kavan (Hambálek) – Vandas, Ehrenberger, Volas, Svoboda, Samson, Beran, Hamrla, Bialy – Adámek, Handl, Holinka, Kalužík, Fiala, Pérez, Maštalířský (K), Vehovský, Felcman, Hradec, Zmola, Spěváček

Švédsko: Munther (Glifford) – Bürger, Hurtig, Landén (K), Hallquisth, Fransen, Wikman, Sundqvist – Sjödin, Svensson, Westlin, Nilsson, Vuollet, Pettersson, Träff, Lejon, Hedqvist, Zether, Stahlberg, Grandberg, Wersäll

druhé utkání: Německo – Finsko 0:11

1. Česko 3 2 1 0 0 8 11:6
2. Finsko 2 2 0 0 0 6 18:2
3. Švýcarsko 2 1 0 1 0 4 7:5
4. Švédsko 3 0 0 0 3 0 3:13
5. Německo 2 0 0 0 2 0 1:14