Souhrn dne: Juniorské turnaje finišují. Jak si vedou české barvy?

Celá sobota byla vyplněna zápasy českých národních týmů. Kromě dospělých výběrů se do hry dostali také junioři. Jak se jim vedlo?

U18: Skvělý start zastínily americké góly

Hned zkraje utkání sice Češi pykali za nedovolený zákrok, ale okamžitě po skončení oslabení otevřel skóre šikula Adam Benák. Za minutu však už bylo srovnáno, jelikož se na straně Američanů trefil Cole Eiserman a začal tím jízdu za otočkou.

Už v 11. minutě totiž platil příznivý stav 2:1 pro domácí barvy, když se trefil James Hagens. Tvrdá rána přišla v 18. minutě při oslabení národního týmu. Nejenže přesilovku využil pohotový Cole Hutson, ale navíc o pouhých dvaadvacet sekund poté zvyšoval už na 4:1 Noah Lapointe.

Na začátku druhého dějství přidaly Spojené státy zářez číslo pět, prosadil se Brodie Ziemer, čímž vyhnal z branky Matyáše Maříka. Zbylých sedmatřicet minut tak odchytal jeho kolega Břetislav Vystrčil.

V závěrečném dějství měli Američané k dispozici i přesilovku pěti proti třem, v níž ale zůstala česká svatyně nedobyta. Cole Eiserman ale přeci jen slavil, při početní výhodě zvyšoval na 6:1. Poslední slovo si ale vzal národní tým, jenž zásluhou skvěle hrajícího Adama Benáka snížil na konečných 2:6.

ČESKO – USA 2:6 (1:4, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky:4. Benák, 57. Benák (Švec) – 5. Eiserman (Plante, Hutson), 11. Hagens (Plante, Whipple), 18. Hutson (Plante, Hagens), 18. Lapointe (Stiga, Emery), 24. Ziemer (Stiga), 50. Eiserman (Plante, Hagens)

Česko: Mařík (Vystrčil) – Mrtka, Skok, Švec, Prusek, Hlinský – Benák, Král, Chludil, Pohludka, Vaculík, Novotný, Hoch, Daníček, Poletín, Žemlička, Pekař, Sikora, Klimek, Lisler, Chaloupka

USA: Parsons (Kempf) – Ziemer, Pardue, Whipple, Emery, Rheaume-Mullen, Stiga, Baker, Hagens, Bednarik, Laurila, Epperson, Van Vilet, McMorrow, Lapointe, Hutson, Plantne, Skahan, Vansaghi, Eiserman.

U20: Dvacítka na turnaji ve Švýcarsku končí druhá

Už od samotného startu utkání museli bronzoví medailisté z uplynulého mistrovství světa dotahovat. V repríze duelu o třetí místo totiž otevřel skóre v přesilové hře Jesse Kiiskinen. Suomi navíc odskočili i do dvougólového vedení, když se po rychlém přečíslení prosadil Rasmus Svartsrom.

České napadání ale slavilo úspěch a díky skvělé agresivitě vybojoval Hradec kotouč za brankou Finska, posunul na Spěváčka a ten našel ve skvělé pozici neomylného Jiřího Felcmana. Hned zkraje druhé periody ale národní tým zaspal v obraně, čehož využil připravený Eetu Levanen.

Po dalších zmatcích v severské obraně ale přišlo na řadu další snížení, o které se postaral Jakub Ehrenberger. Soupeř ale pokračoval v gólové přetahované a zásluhou Valtteriho Lehtosaariho odskočil znovu do dvoubrankového vedení.

V závěrečném dějství ale lvi rozjeli velkou otočku. Nejprve se o kontaktní gól postaral Matěj Maštalířský, a pak se po slepených brankách Jaromíra Péreze a Vojtěcha Spěváčka dokonce dostal národní tým poprvé do vedení. Po chvíli ale Eetu Levanen znovu vyrovnal a Finové nakonec urvali bonusový bod za výhru po samostatných nájezdech. Češi byli v tabulce turnaje na průběžně prvním místě, ale výhra Švýcarska nad Německem domácím stačila k celkovému prvenství.

ČESKO – FINSKO 5:6 sn. (1:2, 1:2, 3:1 - 0:0)

Branky a nahrávky:19. Felcman (Spěváček, Hradec), 25. Ehrenberger (Holinka), 49. Maštalířský (Holinka, Pérez), 54. Pérez, 54. Spěváček – 6. Kiiskinen (Kuusla), 11. Svartsrom (Chrons, Nyman), 21. Levanen (Kuusla, Kiiskinen), 28. Lehtosaari (Jansson, Alasiurua) , 55. Levanen

1. Švýcarsko 4 3 0 1 0 13:6 10
2. Česko 4 2 1 1 0 16:12 9
3. Finsko 4 2 1 0 1 25:9 8
4. Švédsko 4 1 0 0 3 14:13 3
5. Německo 4 0 0 0 4 1:29 0

U16: Šestnáctka kvůli špatnému startu kouše porážku s Finskem

Úvod zápasu s sebou přivezl aktivitu na obou stranách, z vedení se ale nakonec radovali Fini. Vilvy Vanhatalo si během početní výhody sjel na vrcholek pravého kruhu, odkud natáhl svůj katapult a vypustil jej přesně nad lapačku Poletína. A hned o minutu později bylo na finské střídačce ještě veseleji, protože nahození Markuse Heikkinena prošlo až za záda českého gólmana.

Snížení přišlo těsně po polovině první periody a byla to akce jak z učebnice. Dominick Radim Byrtus prosvištěl středním pásmem jako uragán a v mezikruží si efektní kličkou potáhl kotouč doleva, odkud přesnou ránou švihem překonal brankáře Suomi.

Další gólová radost se konala v polovině 26. minuty, kdy si Finové vzali zpět své dvoubrankové vedení. Několikrát odražený kotouč se nakonec dostal na náčiní Vilha Vanhatalo, který jej z hranice brankoviště uklidil za bezmocného Poletína.

Českým barvám se podařilo odpovědět pár minut po polovině zápasu. Zblokovaná střela unikajícího Nikolase Maříka se odrazila k jedoucímu Jakubu Vaněčkovi. Ten na nic neřekal a okamžitě posílal kotouč na finskou branku. Hrací předmět se štěstím propadl za záda Riihimäkiho.

Ve zbytku zápasu se svěřenci Milana Razýma snažili vsítit vyrovnávací gól, ale recept na obranu a brankáře Suomi nenašli.

FINSKO – ČESKO 3:2 (2:1, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 8. Vanhatalo (Kasurinen, Uronen), 8. Heikkinen (Wahlroos), 26. Vanhatalo (Kossila, Parkkali) – 11. Byrtus (Katolický, Švancar), 33. Vaněček (Mařík, Katolický)

Finsko: Riihimäki (Ahmajärvi) – Kaarto, Kasurinen, Vahvaselkä, Parkkali, Saarimäki, Niskanen, Heikkinen, Hand – Koistinen, Strömberg, Karassaari – Vanhatalo, Uronen, Kossila – Tarmo, Vatjus, Wahlroos – Pakarinen, Vuori, Keinänen.

Česko: Poletín (Psohlavec) – Kachlíř, Vaněček, Reisnecker, Kůrka, Ruml, Byrtus, Studnický – Novák, Mařík, Katolický – Švancar, Huk, Hečko – Řehák, Řípa, Kerbler – Vlk, Maxa, Kubín – Tománek.

pořadí tým Z V VP PP P body skóre
1. Finsko 3 3 0 0 0 9 12:7
2. Česko 4 2 0 0 2 6 12:10
3. Švédsko 3 0 0 0 3 0 6:13

U17: Dokonalé drama nakonec pro Čechy

Brankami nabitý zápas začal výborně pro Švédy, kteří už od začátku páté minuty vedli dokonce 2:0. Nejprve se z přesilové hry prosadil Ivan Stenberg, který si celou akci zopakoval o dvě minuty později. Českým barvám se podařilo odpovědět chvilku po polovině třetiny. Dělovku Štěpána Černého od modré čáry stihl po cestě tečovat Vojtěch Čihař, čímž ji usměrnil mezi tři tyče země Tre Kronor.

Také začátek prostředního dějství se nesl v duchu Švédů, kteří si vzali zpět dvougólové vedení. Střelec první dvou branek Ivan Stenberg si výborně sjel po pravém křídle a nekompromisně zavěsil pod víko a dokonal tak hattrick. Český tým dlouho čekal na svou příležitost, která přišla v rozmezí 23 sekund kolem 36. minuty. Dvě dorážky českých mladíků totiž strhli vedení na stranu naší sedmnáctky, o branky se postarali Čihař a Bartovič.

V úvodu třetí části se opět Tre Kronor podařilo využít početní výhodu, tentokrát však jiným střelcem. Krásnou střelou tahem se prezentoval Viktor Klingsell. Češi však dokázali velmi rychle odpovědět, a to dokonce dvakrát. Nejprve se parádní dělovkou od modré trefil Matěj Pekař, na kterého o chvíli později navázal nenápadnou střelou Viktor Šámal. Snový obrat z toho nakonec v základní části nebyl, neboť Švédi se zásluhou Noela Skarby deset sekund před koncem dorovnali a zápas tak mířil do prodloužení.

V něm se ani jedna strana nedokázala prosadit, tudíž přišel na řadu penaltový rozstřel. Ten se nesl v režii Matěje Pekaře, který dokázala proměnit všechny tři své nájezdy, čímž přisoudil výhru české straně.

ČESKO – ŠVÉDSKO 6:5 sn. (1:2, 2:1, 2:2 – 0:0)

Branky a nahrávky: 12. Čihař (Černý, Kucharčík), 36. Čihař (Pekař, Záhejský), 37. Bartovič (Pavlík), 55. Pekař (Záhejský), 56. Šámal (Věchet, Holub), rozh. náj. Pekař – 3. Stenberg (Klingsell, Hallin), 5. Stenberg (Hallin, Klingsell), 26. Stenberg (Sonestedt), 46. Klingsell (Hallin, Stenberg), 60. Skarby (Hallin, Söderberg).

Česko: Fajmon (Štěbeták) – Seidl, Černý, Holub (C), Šilhavý, Mikel, Cichoň, Hrubý, Pelikán – Pekař (A), Záhejský, Čihař – Věchet, Pavlík (A), Bartovič – Šámal, Kucharčík, Švančara – Lev, Fasner

Švédsko: Sörqvist (Fägerholt) – Häkansson, Bröngel-Larsson, Vass, Sjöström (A), Dahlqvist, Hallin, Söderberg – Skarby, Nilson (A), Jennersjö (C) – Droot, Björck, Novotny – Stenberg, Sonestedt, Klingsell – Pöyliö, Hillström, Sundqvist – Genborg

1. Švédsko 3 2 0 1 0 7 18:9
2. Česko 3 1 1 1 0 6 14:10
3. USA 3 2 0 0 1 6 14:12
4. Finsko 3 1 1 0 1 5 12:12
5. Švýcarsko 4 0 0 0 4 0 6:21

U18: Bod se Švýcary stačil ke třetímu místu na turnaji

Duel se už od samotného začátku nevyvíjel podle českých not, naopak do vedení se dostali Švýcaři. Janis Weber vystřelil vedení, které zemi helvétského kříže vydrželo až do 37. minuty, kdy vyrovnal Adam Novotný.

Těsný zápas pokračoval v závěrečném dějství, Paul Mottard poslal Švýcarsko zpátky do vedení, ale národní tým se zásluhou druhého zásahu Adama Novotného mohl znovu radovat. Za stavu 2:2 tak dospěl duel až do prodloužení, v němž už po minutě rozhodl Jamiro Reber. I bod ale Čechům stačil k tomu, aby v tabulce předskočili Finsko.

ŠVÝCARSKO – ČESKO 3:2 pp. (1:0, 0:1, 1:1 - 1:0)

Branky a nahrávky:9. Weber (Bosson, Meier), 50. Mottard (Wey, Borradori), 62. Reber (Sansonnens, Wey) – 37. Novotný (Žemlička), 54. Novotný (Mrtka, Král)

3. Česko 4 1 0 1 2 13:18 4
4. Finsko 4 1 0 1 2 12:17 4
5. Švýcarsko 4 0 1 1 2 10:20 3