Souhrn dne: Smůla českých výběrů, U18 a U16 padly až v nájezdech

Páteční program nabídl hned tři zápasy mládežnických reprezentací. Juniorské reprezentace do šestnácti a osmnácti let prohrály se Švýcarskem shodně 2:3 po nájezdech. Juniorky pak v samotném závěru ztratily vyrovnané utkání s Německem.

Vyrovnanou bitvu české osmnáctky rozhodly až nájezdy

První třetina brankovou radost nepřinesla. Obě strany si dokázaly vypracovat slušné šance, všechny však skončily v moci gólmanů. Nejblíže ke gólu pak byli Švýcaři, kteří v jedné z přesilových her nastřelili tyč.

Co se nepovedlo v první třetině, zužitkovala země Helvétského kříže v 28. minutě. Přesilovkovou nechytatelnou bombu vyslal David Bossona, jenž otevřel skóre zápasu. O sedm minut později už bylo vyrovnáno, a to po individuální akci Štěpána Hocha, který svou střelu opřel o levou tyč švýcarské branky.

Třetí dějství pak ke konci 46. minuty přineslo druhý český gól. Petr Sikora využil početní výhodu parádní ranou švihem, kterou nedal švýcarskému maskovanému muži šanci. Necelé čtyři minuty před koncem pak bylo opět vyrovnáno. Janis Weber zůstal před českou brankou nikým nehlídaný a chladnokrevně poslal kotouč za Ebenstreitova záda.

Prodloužení zápas nerozseklo, a tak musely na řadu přijít nájezdy. Švýcaři je ovládli 2:0, za což brali bod navíc.

ŠVÝCARSKO U18 - ČESKO U18 3:2 sn. (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 28. Bosson (Kurt, Antenen), 57. Weber (Cattin, Sansonnens), rozh. náj. Bosson – 35. Hoch (Švec), 46. Sikora (Kos, Pohludka)

Švýcarsko U18: Neuenschwander (Lachat) – Müller, Meier, Geisser, Kurt, Sansonnens, RichardBlessing, Johnson – Antenen, Mottard, Bosson – Wehrli, Grossniklaus, Wey – Weber, Tarchini, Cattin – Giger, Aebi, Domenchelli

Česko U18: Ebenstreit (Vilém) – Hlinský, Svozil, Chaloupka, Král, Skok, Švec, Prokeš – Kos, Sikora, Pohludka – Humeník, Hoch, Hurt – Lisler, Daníček, Galnor – Teplý, J. Heš, Vaculík

Smolný gól v závěru zápasu rozhodl o prohře českých žen do 18 let

První perioda nabídla souboj velkých šancích, všechny však nakonec zůstaly nevyužity. Nápor Němek dokázaly české hráčky odrazit a následně také samy zahrozily. Nahození Fromové bylo po cestě tečováno a málem zaplavalo mezi betony německé gólmanky.

V druhém dějství pak Němky pláchly do úniku tři na jednu. Hanna Weichenhainová vzala celou akci na sebe a parádní střelou švihem překonala Šenkovou. Chvilku po polovině hry se česká střídačka rozhodla pro změnu v brankovišti, a tak Šenkovou vystřídala Hořínková.

Těsně před vypršením prostřední dvacetiminutovky se Češkám podařilo snížit. Nahození od modré čáry si sebrala Viktorie Jílková, která poslala kotouč do pravého horního růžku německé branky.

Závěrečná perioda nabídla dvě slepené branky v 48. minutě. Nejprve se Němky dostaly do vedení, a to po zásluze Anabel Seyerové. Následně Češky dokázaly záhy odpovědět, když parádní individuální akci zakončila Linda Vocetková.

Ač se zdálo, že by duel mohl dojít do prodloužení, nakonec tomu tak nebylo. V padesáté osmé minutě totiž za záda Hořínkové propadla schovaná střela Anny Roseové a Němky se mohly radovat z výhry za plný počet bodů.

NĚMECKO Ž U18 - ČESKO Ž U18 3:2 (0:0, 1:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 27. Weichenhainová (Zielinskiová), 48. Seyerová (Weichenhaimová, Zielinskiová), 58. Roseová (Schricková, Grussová) – 38. Jílková (Felcmanová, Fromová), 48. Vocetková (Tischler)

Německo: Loistová (Siebertová) – Schricková (C), Hoppeová, Pietschmannová(A), Mannsová, Zimmermannová, Georgiová – Klareová, Grussová, Roseová (A) – Seyrerová, Zielinskiová, Weichenhaimová – Ibachová, Heineová, Poindlová – Plaumannová, Bergmannová, Wintgenová

Česko: Šenková (34. Hořínková) – Paroubková, Hujová, Tischler, Fromová, Panešová, Slavíčková (A), Chladová, Jeřábková – Vocetková (C), Mazancová, Pánková – Felcmanová, Gildainová, Jílková (A) – Skořepová, Jebousková, Nogová – Pěnčíková, Musilová

1. Finsko 1 1 0 0 0 6:1 3
2. Německo 2 1 0 0 1 4:8 3
3. Česko 2 0 1 0 1 4:4 2
4. Japonsko 1 0 0 1 0 1:2 1

Nájezdové drama rozhodla až osmá série

První desetiminutovka zápasu patřila Švýcarům, kteří hned několikrát ohrozili Láryšovu klec. Český maskovaný muž byl pozorný a za svá záda nepustil jediný kotouč. O gólovou radost českého týmu se snažil v 17. minutě Kachlík, který svou svižnou ránou pouze prověřil brankáře soupeře.

Pravidlo nedáš-dostaneš, se potvrdilo hned v úvodu druhého dějství, kdy nejdřív velkou šanci nevyužil Kerbler. Z následného protiútoku si z české obrany udělal kuželky Maxime Sauthier, jenž procedil kotouč za bezmocného Láryše.

Čeští mladíci se z obdržené branky ihned otřepali a po pár minutách vyrovnávali stav zápasu. Na hraně brankoviště výborně operoval Jan Hrček, jenž odražený kotouč protlačil za Kunzova záda. V 38. minutě bylo ještě veseleji. Martin Hečka si šikovně vybruslil na vrcholek levého kruhu, odkud následně parádně zavěsil do švýcarské branky.

Závěrečná perioda přinesla rychlý gól Švýcarů, prosadil se Pascalu Schürmann. Zbytek zápasu oba týmy velmi slušně odbránily, a tak přišlo na řadu prodloužení. To nejprve přineslo dva rychlé brejky Švýcarů, které však česká defenziva ustála. V samotném závěru prodloužení měl na holi rozseknutí Ruml, který však ani na několik pokusů o dorážku kotouč do branky nedorazil.

Samostatné nájezdy měly trvání až do osmé série, kde bod navíc pro zemi Helvétského kříže vystřelil Vito Thoma.

Pohled Milana Razýma: "První třetina byla poměrně vyrovnaná, žádnou velkou šanci si v ní nevypracovala ani jedna strana. Ve druhé dvacetiminutovce jsme chtěli zvýšit tempo a tlak, což se nám také povedlo. Soupeře jsme dokázali dostat do úzkých, z čehož jsme bohužel vsítili pouze branku na 1:0, následně se na nás Švýcaři dotáhli. Do třetí třetiny jsme vstupovali s vedením 2:1, ovšem z ojedinělé akce jsme dostali vyrovnávací branku. Nakonec se rozhodovalo v nájezdech, ve kterých byl soupeř šťastnější."

ČESKO U16 - ŠVÝCARSKO U16 2:3 sn. (0:0, 2:1, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 28. Hrček (Kachlíř, Tomek), 38. Hečko (Huk, Hanyš) – 25. Sauthier (Thoma), 47. Schürmann (Bouvard), rozh. náj. Thoma

Česko: Láryš (31. Poletín) – Vaněček, Kachlíř, Studnický, Ruml (A), Skyba, Reisnecker, Cífka Kůrka – Katolický, Tomek (A), Hrček (C) – Hečko, Huk, Hanyš – Slavík, Sekanina, Weiss – Kerlber, Mařík, Vlk

Švýcarsko: Kunz (Haas) – Frolik (C), Thoma, Mukuna, Favre, Hert, Van Gessel, Guzzi, Castiglioni – Troxler, Sauthier, Sutter – Achermann, Dubé, Schoch – Kriesi, Grossniklaus, Berger – Schürmann, Bouvard, Daro