Souhrn dne: Souboje v nájezdech, dvacítka padla těsně před koncem

Ve druhém přípravném utkání se Slovenskem si šestnáctka poradila až v nájezdech, U18 ve stejné činnosti ve Finsku padla a bere bod. Duel dvacítky se Švýcarskem rozhodl soupeř těsně před koncem v přesilovce.

Slovensko vyrovnalo v samotném závěru, U16 ale v nájezdech dominovala

Češi naskočili do utkání fantasticky a hned ve druhé minutě mohl po šikovné teči slavit Filip Vlk. V 9. minutě navíc přišel druhý zářez. Skvělou práci za brankou odvedl Nikolas Mařík, jenž naservíroval kotouč mezi kruhy na Matěje Weisse, který se ani v pokleku nemýlil. O malou chvíli později se však mezi kruhy uvolnil rychlík Lucian Bernát a ranou zápěstím k levé tyči snížil. Ještě do poloviny základní hrací doby bylo vyrovnáno. Bernátovu ránu z úhlu Poletín vykopl přesně na hůl Alexeje Kubáta, který zachoval klidnou hlavu, vybruslil do strany a bekhendem poslal puk do sítě.

Těsně před koncem druhé části si vzal národní tým své vedení zpátky. V přesilové hře pálil po pasu od modré Martin Hečko, který z pravého kruhu zacílil přesně mezi nohy slovenského gólmana. V závěrečné periodě ale přetahovaná pokračovala. Po nahození Kristiána Macáka bylo sice vyrovnáno, jenže opětovné vedení Česka zařídil unikající Petr Tomek, na jehož bekhendový blafák neměl Čelko nárok. Necelé dvě minuty před sirénou ale po obrovském zmatku před brankovištěm vyrovnal Jonas Ďurčo, a tak dospělo utkání do prodloužení.

V nastavené pětiminutovce měla česká trojice několik šancí na rozhodnutí, jenže skvěle chytající Čelko Slovensko několikrát podržel. Proto se došlo až do nájezdového rozuzlení, v němž se Slováci ani jednou neprosadili, a tak byla jako vítězná branka posouzena povedená rána Šimona Katolického hned z první série.

Pohled trenéra Milana Razýma: „Kluky jsme upozorňovali na to, že je nový den a nový zápas. Přestože jsme měli utkání se stejným soupeřem, bylo nám jasné, že bude lepší než minule, což se potvrdilo. Začátek jsme měli dobrý, šli jsme do vedení 2:0, což nám ale paradoxně ublížilo. Přijde mi, že se kluci uspokojili a přenechali jsme iniciativu soupeři, který se rychle vrátil do zápasu. Bylo to velmi vyrovnané utkání. Byli jsme lepší v prvních deseti minutách, ale poté byly pasáže hry, kde měli navrch Slováci. Pět minut před koncem jsme se dostali do vedení, ale Slovensko při power-play dvě minuty před sirénou vyrovnalo. Musím uznat, že si za svůj výkon remízu zasloužili. V prodloužení jsme měli my více šancí, žádné jsme ale nevyužili. V nájezdech jsme dominovali, kluci dali tři ze čtyř, všechny to byly krásné góly.“

ČESKO U16 – SLOVENSKO U16 5:4 sn. (2:1, 1:1, 1:2 - 0:0)

Branky a nahrávky: 2. Vlk (Reisnecker), 9. Weiss (Mařík, Slavík), 37. Hečko (Kachlíř, Tomek), 56. Tomek, rozh. náj. Katolický – 11. Bernat (Kubát), 27. Kubát (Bernat), 51. Macák (Ďurčo), 59. Ďurčo (Kovalčík, Rausa)

Česko U16: Poletín (35. Veřmiřovský) – Vaněček, Kachlíř, Kůrka, Ruml (A), Skyba, Reisnecker, Cífka, Studnický – Katolický, Tomek (A), Hečko – Kerbler, Huk, Hanyš – Hrček (C), Sekanina, Vlk – Slavík, Mařík, Weiss

Slovensko U16: Čelko (Hrenák) – Kovalčík, Bereš, Požgay, Černák, Varga, Syrný, Imriška, Béres – Trebula, Stankoven (A), Rausa – Macák, Ďurčo (C), Matta (A) – Kubát, Hybský, Bernat – Krnáč Šimko, Čurlej

Osmnáctka s Finskem vyrovnala šest vteřin před koncem. Nájezdy patřily Suomi

V nesmírně vyrovnaném duelu mezi Finskem a Českem padla první branka až ve druhé třetině. Nahození Jokinena od modré čáry vyrazil Mařík jen před sebe a před brankovištěm stojící Aatos Koivu pohotově doklepl kotouč až do sítě. O vyrovnání se mohl postarat unikající Jakub Galnor, jenže jeho ránu na vyrážečku Saarinen vytěsnil mezi tři tyče.

Ve vlastním oslabení způsobil hbitý Gashaw Teshome neskutečné problémy národnímu týmu. Jako první dojel dlouhé nahození za Maříka a s trojicí Čechů na zádech vyjel před branku, odkud našel mezi kruhy volného Saarelainena, jehož ránu k pravé tyči zlikvidoval český gólman lapačkou. O vyrovnání se mohl postarat na druhé straně Lisner, jenže ani nadvakrát nedorazil puk až do finské svatyně. Osudová trefa přišla šest vteřin před koncem základní hrací části. Po průniku Petra Sikory pálil Jakub Hes do betonů Saarinena, od jehož výstroje se kotouč odrazil přesně na hůl Oskara Lislera, jenž si osamocený najížděl na zadní tyč a srovnal stav na 1:1.

V prodloužení si ani jeden z týmů nedokázal vytvořit větší brankovou příležitost, a tak se rozhodlo až v nájezdech. Ve druhé sérii zamířil pod beton Maříka Oliver Kopiloff, jenže v poslední várce srovnal Oskar Lisler. Aatos Koivu měl na svědomí pátý nájezd Suomi, který zvládl zakončit do sítě. Povedenou stahovačkou položil Maříka na led a okolo jeho betonu zasunul kotouč až do sítě. Na Turnaji pěti zemí ve Finsku tak berou Češi po bodu.

FINSKO U18 – ČESKO U18 2:1 sn. (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 23. Koivu (Jokinen, Keinänen), rozh. náj. Koivu – 60. Lisler (Hes, Sikora)

Finsko U18: Saarinen (Rimpinen) – Amhamdi, Nieminen, Jokinen, Mononen, Muhonen, Marila, Soini, Vikla – Koivu, Loponen, Pietilä, Suoniemi, Kopiloff, Ruohonen, Keinänen, Gashaw Teshome, Väärälä, Saareůaomem, Sinivuori, Pikkarainen

Česko U18: Mařík (Ebenstreit) – Svozil, Skok, Švec, Hlinský, Král, Chaloupka – Pohludka, Vaculík, Hoch, Daníček, Hurt, Kos, Humeník, Veselský, Sikora, Teplý, Hes, Galnor, Lisler

Vyrovnaný duel dvacítky rozhodli Švýcaři dvě minuty před koncem

Úvodní periodě dominovaly obě defenzivy, branky začaly padat až ve druhé části hry. Matěj Přibyl vystihl špatnou rozehrávku Švýcarů a z mezikruží zacílil nechytatelně k levé tyči. Soupeř však velmi rychle vyrovnal v přesilové hře. Grégory Weber s kotoučem na holi vybruslil od modré čáry až na vrcholek pravého kruhu, odkud propálil gólmana Vopravila.

Přetahovaná pokračovala i na začátku třetí periody. Po pouhých dvaceti vteřinách od úvodního buly se vydal neohroženě vpřed Sebastian Redlich a přes bránícího hráče vypálil neomylně do levé šibenice. Švýcaři si ale znovu pomohli přesilovou hrou. Mattheo Reinhard se procpal podél mantinelu až do útočného pásma, odkud si to namířil drze do slotu a střelou na zadní tyč vyrovnal. Finální úder přišel necelé dvě minuty před koncem základní hrací doby. Hosté znovu využili početní převahy a po povedené kombinaci rozhodl Rafael Meier. V prvním duelu na Turnaji pěti zemí v Chomutově vítězí Švýcarsko těsně 3:2.

Pohled trenéra Patrika Augusty: „Samozřejmě s prohrou nejsme spokojení, soupeř byl produktivnější, což rozhodlo. Ani jeden z gólů Švýcarska nebyl přesilovkově sehraný, nebylo to podle nějakého vzorce. Byla to vždy shoda náhod a naše chyby. V prvním případě špatně zablokovaný puk, vázla komunikace, i když jsme měli kotouč na holi. Při druhém jsme nechali hráče rozjet a při posledním gólu to byl šťastný odraz, který zamířil soupeři přesně na hokejku, a už to šlo k nám do brány. Je to špatné dostat tři góly v oslabení, na druhou stranu to nebyly systémové věci, ale malé chyby, které se přiklonily na stranu Švýcarů.“

ČESKO U20 – ŠVÝCARSKO U20 2:3 (0:0, 1:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 24. Přibyl, 41. Redlich (Pérez, Holinka) – 27. Weber (Quinn, Rod), 46. Reinhard, 59. Meier (Weber, Rod)

Česko U20: Vopravil (Kavan) – Galvas, Čech, Badinka, Dvořák (A), Jiříček, Prčík, Samson – Štancl, Felcman, Bareš (C) – Pérez, Holinka, Redlich – Hrabík, Senčák, Jungwirth – Plos, Přibyl, Maštalířský – Boltvan

Švýcarsko U20: Beglieri (Grüter) – Füllemann, Quinn, Ustinkov, Bünzli, Terraneo (A), Schneller – Wagner, Graf, Weber – Rod (A), Reinhard (C), Reber – Meier, Gredig, Kaderli – Kaser, Embacher, Lindemann