Souhrn dne: U16 si poradila se Slovenskem, U17 padla a musí jít přes čtvrtfinále

Jako první šli do akce hráči do šestnácti let, kteří se v přípravném duelu v Kravařích střetli se Slovenskem, s nímž ve druhé polovině zápasu dominovali. U17 zase pokračovala ve svém tažení v Kanadě, proti Švédům ale nestačila dotáhnout manko z první části hry, kvůli čemuž ztratila možnost přímého postupu do semifinále.

Šestnáctka se ve druhé polovině zápasu proti Slovensku rozjela

Češi naskočili do utkání velmi aktivně a hned ve 4. minutě se dostali do vedení. Po ráně Hanyše dorážel kotouč za bezmocného Čelka David Huk. Slovensko mohlo velmi rychle srovnat, Trebula se procpal do samostatného úniku, jenže gólmana Láryše nepřekonal. Na druhé straně byl v souboji jeden na jednoho s brankářem Slovenska Martin Hečko, ale jeho zakončení jen zazvonilo o břevno.

Hned na úvod prostřední části však přišlo slovenské vyrovnání. Ránu Rausy z pravého kruhu vykopl Láryš jen k dobruslujícímu Lucianu Bernatovi, jenž puk doklepl do sítě. Jeho protějšek Čelko předvedl famózní zákrok proti ráně Kerblera prakticky do odkryté klece, ale těsně před uplynutím poloviny hrací doby jej v brankovišti vystřídal Hrenák. Novou tvář přivítali Češi dvěma rychlými trefami. Nejprve skóroval unikající Šimon Katolický a o minutu později zase dorážející David Huk. Ještě před odchodem do šaten přidal národní tým další trefu, po krásné kombinaci mohl zakončovat do prázdné branky Šimon Katolický.

Těsně po začátku závěrečné periody byl za podrážení vyloučen slovenský Černák, čehož národní tým dokonale využil. Po déletrvajícím zámku přihrál Hanyš z otočky přesně na Daniela Skybu, který protečoval kotouč až do sítě. Čtyřbrankové vedení Čechům vyhovovalo, naopak soupeř musel zabrat. Jedinou větší šanci, když uháněl sám na brankáře Stankoven, však Láryš ustál, a tak mohl v prvním přípravném utkání slavit výhru 5:1.

Pohled trenéra Milana Razýma: „V podstatě se o výsledku rozhodovalo ve druhé třetině, kdy se hrálo nahoru dolů. Slováci měli taky pár šancí, několik jich pochytal výborný Láryš. Potom jsme ale soupeři odskočili o tři góly, a pak ještě v poslední třetině přidali gól z přesilovky. Tam si myslím, že už kluci dominovali. Měli jsme víc ze hry a více šancí, soupeře jsme v podstatě přehrávali. Pro kluky to určitě nebylo lehké utkání, nicméně na první mezistátní utkání, které hráli, podali velmi dobrý výkon, od gólmana počínaje. Zítra je nový den a nový zápas, protože znovu budeme hrát se stejným soupeřem, půjdeme do utkání s tím, abychom udrželi koncentraci, začíná se znovu od stavu 0:0. Chceme samozřejmě podat zlepšený výkon, byla tam spousta chyb, které si ještě ukážeme a budeme se snažit, aby se jim kluci na ledě vyvarovali.“

ČESKO U16 – SLOVENSKO U16 5:1 (1:0, 3:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 4. Huk (Hanyš), 31. Katolický (Weiss, Tomek), 32. Huk (Ruml), 37. Katolický (Tomek), 44. Skyba (Hanyš) – 24. Bernat (Rausa)

Česko U16: Láryš (Javorek) – Kachlíř, Vaněček, Ruml, Studnický, Reisnecker, Skyba, Kůrka, Cífka – Slavík, Tomek, Katolický – Weiss, Sekanina, Hrček – Hanyš, Huk, Kerbler – Vlk, Mařík, Hečko

Slovensko U16: Čelko (Hrenák) – Požgay, Bereš, Kovalčík, Černák, Syrný, Imriška, Varga, Béreš – Matta, Hybský, Rausa – Stankoven, Ďurčo, Trebula – Kubát, Šimko, Bernat – Krnáč, Macák, Čurlej

Přestřelku sedmnáctek se Švédskem ovládl výběr Tre Kronor

Češi měli famózní vstup do utkání a hned ve 3. minutě se chopili vedení. Pekařovo nahození od modré tečoval přesně do protipohybu Sörqvista Tomáš Poletín. Netrvalo to však příliš dlouho a přišla švédská odpověď. Wozniak se obratně protáhl mezi obránci a pasem na zadní tyč oslovil Antona Frondella. Seveřané navíc pokračovali v tlaku i dále a v 6. minutě otočili skóre. Eddie Genbörg předvedl svůj důraz před brankou a dorážel tak dlouho, až propasíroval kotouč mezi betony Štěbetáka. Branku číslo dvě v utkání zaznamenal Anton Frondell v přesilové hře, navíc v 16. minutě po úniku zakončeném ranou k levé tyči dokonal hattrick.

Ani za nepříznivého stavu se však čeští mladíci nevzdávali a ve druhé části hry značně zabrali. Obrana Tre Kronor si nepohlídala nájezd Václava Nestrašila, který měl dost času na to, aby si rozmyslel zakončení a vypálil přesně mezi betony gólmana. Těsně před odchodem do šaten navíc přišel druhý zářez. I se štěstím dokázal Rostislav Šilhavý otřít puk od zad bránícího Wahlunda až za bezmocného Sörqvista.

Úvod závěrečné periody zachytili lépe Švédové. Sascha Boumedienne využil clony spoluhráče a z pravého kruhu pro vhazování vypálil naprosto nechytatelně do vzdálenější šibenice. Tlak na českou branku pokračoval, Gästrin nejprve orazítkoval pravou tyč, a následně z dorážky také levou. Zvonkohru si mohl poslechnout také Sörqvist, ránu zápěstím z hole Záhejského zastavilo až břevno. Poté, co Štěbeták vychytal lapačkou nájezd Stenberga, odešel český gólman na střídačku a národní tým zkusil hru v šesti. Ani risk bez brankáře však snížení nepřinesl, a tak se ze tří bodů radoval výběr Tre Kronor.

Rozdělení bodů bylo nakonec klíčovým faktorem pro další vývoj turnaje. Švédům totiž stačil jakýkoliv bodový zisk, ale Čechy by na konečné druhé místo ve skupině posunula pouze tříbodová výhra. V noci ze čtvrtku na pátek tak musí národní tým sehrát čtvrtfinále. Svého soupeře se svěřenci Pavla Patery dozvědí až po sehrání zbývající várky duelů základní skupiny.

ČESKO U17 – ŠVÉDSKO U17 3:5 (1:4, 2:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 3. Poletín (Pekař), 35. Nestrašil (Záhejský), 39. Šilhavý (Pekař, Mrtka) – 5. Frondell (Wozniak), 6. Genborg (Nilson, Jennersjö), 13. Frondell (Wozniak, Annborn), 16. Frondell (Wozniak, Ekberg), 44. Boumedienne (Genborg)

Česko U17: Štěbeták (Oršulák) – Holub, Černý, Mikel, Malínek, Mrtka, Šilhavý – Pekař, Pavlík, Poletín – Nestrašil, Záhejský, Čihař – Rozsíval, Benák, Novotný – Lev, Fasner, Krčál – Dyk

Švédsko U17: Sorqvist (Forsberg) – Sjostrom, Annborn, Hallin, Boumedienne, Hakansson, Dahlqvist – Wozniak, Frondell, Ekberg – Klingsell, Gastrin, Stenberg – Hillstrom, Morin – Genborg, Nilson, Jennersjo