Souhrn dne: U17 i U16 dominovaly, osmnáctka rozhodla v nájezdech

27. prosinec přál všem mládežnickým výběrům. Kromě vítězství dvacítky nad Norskem totiž vyhrály i další tři týmy. Sedmnáctka rozstřílela Finsko, šestnáctka si zase užila demolici Švýcarska. Nejdramatičtější bylo utkání osmnáctky, která udolala Švýcary až po nájezdech.

Sedmnáctka rozstřílela ve Vierumäki domácí Finsko

Hned zkraje utkání využili Češi nabídnutou početní převahu na jedničku. Nahození Matěje Pekaře se odrazilo od zadního mantinelu přesně k Tomáši Poletínovi, jehož svižná dorážka otevřela skóre. Po nedomluvě v obraně Suomi navíc odskočili lvi na rozdíl dvou branek. Petr Věchet obral rozehrávku soupeře ve středním pásmu, vydal se směrem k brance a zadovkou oslovil přesně střílejícího Adriena Bartoviče. Minutu před sirénou však zůstal před českou svatyní nehlídaný Aapa Vanninen, který ranou k tyči snížil na 1:2.

Na začátku prostřední periody sice česká obrana propadla, jenže unikajícího Kämäräinena skvěle vychytal Štěbeták. Na druhé straně však chyboval také Laine a dal tak prostor ke gólové střele Rostislava Šilhavého od modré čáry. Přesilové hry Čechům vycházeli skvěle a Matěj Pekař ze své pozice na pravém kruhu dělovou ránou zvyšoval už na 4:1.

Tlak na finskou branku se stupňoval i v posledním dějství, které těsně před koncem přineslo další dva zásahy Čechů. Petr Věchet vymetl v přesilové hře naprosto přesně bližší šibenici a o chvíli později prořízl defenzivu Suomi také Matěj Pekař, jehož zakončení sice gólman Finska vykopl, ale na dorážku dobruslujícího Tomáše Poletína už byl krátký. Češi tak na finské půdě ve Vierumäki vítězí jasně 6:1.

Finsko – ČESKO 1:6 (1:2, 0:2, 0:2)

Branky a nahrávky: 19. Vanninen (Joki, Boelius) – 7. Poletín (Pekař), 14. Bartovič (Věchet), 22. Šilhavý (Záhejský, Úbl), 35. Pekař (Černý, Záhejský), 58. Věchet (Holub, Bartovič), 60. Poletín (Pekař, Čihař)

Finsko: Kerkola (Rossi) – Saari (C), Boelius, Laine, Ruotsalainen, Uusitalo, Tynkilä, Vänninen – Somervuori, Orpana (A), Rajala – Kouhia, Vanninen, Kämäräinen – Westergard, Mensonen, Joki (A) – Aaltonen, Strömberg, Baggström – Virtanen.

Česko: Štěbeták (Novák) – Černý, Holub (A), Cichoň, Mikel, Šilhavý, Pšenička, Dyk – Poletín (C), Čihař, Pekař – Bartovič, Pavlík (A), Věchet – Úbl, Kucharčík, Záhejský – Hrubý, Fasner, Macek.

Přestřelku osmnáctky v Zuchwilu rozhodly nájezdy

Jen půlminuta stačila Čechům k tomu, aby otevřeli skóre. Rychlou akci rozjeli zpoza vlastní branky, zakončující Marek Daníček si povedenou stahovačkou položil obránce a švihem zakončil na bližší tyč. Vedení však nedokázal národní tým udržet, pouhou vteřinu před úvodní sirénou totiž vyrovnal Robin Antenen.

I start fo druhé periody vyšel reprezentaci na jedničku, když se trefil Šimon Pohludka. Po půlhodině hry ale rozjeli Švýcaři gólové hody. Basile Sansonnens vyrovnával na 2:2 a po brance Nathana Borradoriho a přesilovkovém zásahu Lorise Weye už vedlo Švýcarsko o dvě trefy.

Národní tým rozjel ve třetí periodě stíhací jízdu a třemi brankami otočili vývoj duelu. Vířený kolem švýcarské klece zužitkoval ranou mezi betony Adam Benák a o necelou minutu později vyrovnával Oskar Lisler. V přesilové hře pak využil třetí rány z pravého kruhu Petr Sikora, jenže po čtyřech minutách domácí dorovnali krok. David Bosson dokázal z úhlu přesně dorazit vlastní střelu.

Prodloužení plynulo bez přerušování, ale ani jeden z týmů se nedokázal prosadit, a tak se rozhodovalo v nájezdech. V první sérii byli úspěšní oba aktéři, ale pak už gólman Vilém zavřel kasu. O bonusovém bodu navíc pro Čechy pak rozhodl ve třetí sérii Petr Sikora. Zběsilou přestřelku tak ovládl národní tým poměrem 6:5 po nájezdech.

ČESKO – Švýcarsko 6:5 po samostatných nájezdech (1:1, 1:3, 3:1 – 0:0)

Branky a nahrávky: 1. Daníček (Hlinský), 22. Pohludka (Mrtka), 48. Benák (Novotný, Lisler), 49. Lisler (Sikora, Pohludka), 51. Sikora (Lisler), rozh. náj. Sikora – 20. Antenen, 30. Sansonnens (Borradori), 34. Borradori (Weber), 38. Wey (Aebi, Meier), 55. Bosson (Tarchini, Cattin)

Česko: Vilém (Mařík) – Hlinský (C), Švec, Chaloupka, Mrtka, Skok, Král, Prusek – Novotný, Benák, Daníček – Pohludka, Sikora, Lisler – Pekař, Hoch, Klimek – Habermann, Žemlička, Chludil – Vaculík

Švýcarsko: Solèr (Kirsch) – Blessing, Johnson, Sansonnens, Meier, Geisser, Kurt, Guignard – Antenen, Grossniklaus (C), Domenichelli – Bosson, Tarchini, Cattin – Wehrli, Wey, Haas – Borradori, Aebi, Hendry – Weber

Česká šestnáctka jasně přehrála Švýcary

Na Turnaji pěti v Romanshornu si výběr do šestnácti let s chutí zastřílel proti domácím Švýcarům, v první třetině odskočila do vedení díky třem trefám v rozmezí tří minut. Skóre duelu otevřel ranou z pravého křídla Dominick Byrtus, o malou chvíli později navíc využil laxní rozehrávky gólmana Kellera Adam Klaus. Třetí gól v krátkém sledu zapsal po rychlé souhře Václav Nedorost.

Přesilovky byly silnou zbraní Čechů, Nikolas Mařík zamířil z kruhu přesně na vzdálenější tyč. V početní převaze se připomněli také domácí, Střelu Mukuny od modré čáry tečoval před brankou Sven Kriesi. Poté se ale ke slovu znovu přihlásil národní tým a dvěma slepenými góly odskočil do pětigólového vedení. Nejprve proměnil samostatný únik Filip Novák, a pak stejný hráč předvedl také pohotovou dorážku.

Nápor Čechů nepřestával, Keller zůstával neustále v permanenci, ale dorážení Jana Fodora nedokázal ustát. V poslední dvouminutovce pak přidal reprezentační výběr poslední dva zásahy do rozebrané obrany soupeře. Šimon Bělohorský zacílil přesně nad pravé rameno gólmana Švýcarska a o pouhých deset vteřin později proměnil povedenou individuální akci Filip Vlk. Češi rozstříleli domácí jednoznačně 9:1.

ČESKO – Švýcarsko 9:1 (3:0, 3:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 13. Byrtus, 14. Klaus, 16. Nedorost (Mařík), 27. Mařík (Maxa, Vlk), 38. Novák (Mařík), 38. Novák (Tomek, Vaněček), 50. Fodor (Maxa, Hecko), 59. Bělohorský (Huk, Klaus), 59. Vlk (Mařík, Byrtus) – 36. Kriesi (Mukuna, Sutter)

Česko: Psohlavec (Vermířovský) – Vaněček, Kachlíř, Byrtus, Kůrka, Daněk, Ruml – Katolický (C), Tomek, Novák – Bělohorský, Huk, Klaus – Fodor, Maxa, Vlk – Hecko, Nedorost, Mařík

Švýcarsko: Keller (Kunz) – Guzzi, Castignoli, Wittwer, Favre, Hirt, Liniger, Mukuna, Thoma – Schürmann, Bouvard (C), Daron – Achermann, Dubé, Marsden – Imboden, Troxler, Schoch – Kriesi, Sauthier, Sutter

1. Česko 2 2 0 0 0 15:1 6
2. Finsko 2 1 0 1 0 6:4 4
3. Švýcarsko 2 0 1 0 1 4:11 2
4. Slovensko 1 0 0 0 1 1:4 0
5. Německo 1 0 0 0 1 0:6 0