Souhrn dne: U18 si napravila chuť, U16 ovládla turnaj v Hodoníně

Turnaje českých ženských mládežnických kategorií vrcholí a Češky mají za sebou další zápasy. Tým do šestnácti let si díky čtyřgólové druhé třetině zajistil vítězství v turnaji, o dva roky starší hráčky po obratu porazily Finky 3:2.

Češky si poradily i se Slovenskem, v Hodoníně nenašly přemožitele

Po výhrách s Maďarkami a Polkami čekal mladé Češky další úkol proti Slovensku. Ve druhé části hry si domácí hráčky vypracovaly tříbrankové vedení, které jim nakonec na výhru stačilo.

První zajímavější akci rozjela po pravé straně Dana Březinová, která přihrála před branku na najíždějící Veroniku Ulbrichtovou, proti níž zasáhla připravená Sumegová. Slovenská brankářka si nebyla už tak jistá při ráně Ellen Jarabkové od mantinelu, ale ani tentokrát nepustila kotouč za svá záda.

Češky začaly úřadovat na začátku druhé periody, kdy ve krátkém sledu slavily hned třikrát. Karolína Bojdová střílela od modré čáry jen do betonu Sumegové, ale pohotovou dorážkou se prosadila Andrea Kantorová. O minutu později slavila po povedené individuální akci Kateřina Pěnčíková a třetí trefu za necelé čtyři minuty hry zaznamenala po nenápadném nahození Amálie Hlávková.

Slovenky se ještě z těžkých chvil oklepaly a v polovině hrací doby ihned po vystřídání brankářky skórovaly. Rána kapitánky Barbary Sibertové se odrazila přesně k Nině Ševčíkové, která byla při dorážce pohotová. Národní tým ale znovu velmi rychle odskočil na rozdíl tří tref. Karolína Bojdová nastřelila od mantinelu spoluhráčku Andreu Kantorovou, která rychle kotouč zpracovala a zakončila kolem vyrážečky brankářky Tomečkové.

V posledním dějství Češky hájily tříbrankový náskok. Spoustu šancí na začátku oba týmy nevyužily, ale pak se po povedené individuální akci a střele na lapačku prosadila Slovenka Nikita Lilliana Krištofíková. Až do konce utkání už žádný gól nepadl, a tak Češky na Turnaji olympijských nadějí visegrádských národů slaví i potřetí.

ČESKO U16 – SLOVENSKO U18 4:2 (0:0, 4:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 23. Kantorová (Bojdová), 24. Pěnčíková (Voldřichová), 26. Hlávková (Voldřichová), 33. Kantorová (Bojdová) – 31. Ševčíková (Sibertová), 49. Krištofíková (Luptáková)

Česko: Ortová (33. Horáková) – Stýblová (C), Jarabková, Panešová, Šrámková, Luxemburková, Bojdová, Hlávková, Dvořáková – Pěnčíková (A), Šindelářová, Rosenbaumová (A) – Šalé, Březinová, Voldřichová – Mynaříková, Kantorová, Ulbrichtová – Mazancová, Kafková.
Slovensko: Sumegová (31. Tomečková) – Tischlerová (A), Luptáková, Račák (A), N. Čellárová, Roštecká, Kubáňová, Krištofíková – Plvanová, Sevčíková, Sibertová (C) – Koperová, Gerö, Hirjaková – Lipnická, Michaliková, Gondová – Turňová, Tomasová.

Osmnáctka na konci druhé třetiny odčarovala finské kouzlo a zvítězila 3:2

Úvodní velká šance zápasu na sebe nenechala dlouho čekat a už v 7. minutě pláchla do samostatného úniku Loponenová. Její střelu nad levý beton vyrazila Ševčíkova. Finky postupem času zvyšovaly tlak a v osmé minutě se mohly radovat z přesilové hry po faulu Plosové. Početní výhodu hned po čtyřiceti sekundách využila Julia Kuusistová, která tečovala nahození od modré čáry.

Češky začaly kousat až po polovině prvního dějství. Vyrovnávací gól mohla vsítit Štěpánová, její nahození však instinktivně vyrazila pozorná finská brankářka. Na první české trefy si muselo chomutovské obecenstvo počkat až do závěru druhé periody. O vyrovnání se v čase 36:41 postarala Linda Vocetková, jež z pravého kruhu pro vhazování poprvé rozvlnila síťku ve finské brance.

Necelou minutu před koncem druhé třetiny se české hráčky do osmnácti let mohly radovat z vedení. Na úrovni brankové čáry výborně operovala Magdalena Felcmanová, česká útočnice se jako první dostala ke kotouči, který vypadl z brankářky Huovinenové a po ledě jej zasunula za její záda.

Osmnáctka své vedení umocnila hned na startu třetí periody. Přečíslení 2 na 1 táhla Tereza Gildainová a rozhodla se jej řešit individuálně. Její parádní bomba na vzdálenější tyč propadla finské strážkyni svatyně pod lapačku. Finské hráčky ve zbytku třetiny stupňovaly svůj tlak, který vyvrcholil v 57. minutě dvojnásobnou početní výhodou a hrou bez brankářky.

Těsně před jejím koncem dostala na pravý kruh parádně nabito Emma Ekoluomaová, jež se bombou z první do protipohybu Ševčíkové nemýlila. Zbylou minutu a půl už české hráčky dokázaly odbránit, a tak si ze zápasu odnáší plný počet bodů.

ČESKO U18 – FINSKO U18 3:2 (0:1, 2:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 37. Vocetková (Gildainová, Juříčková), 40. Felcmanová (Jebousková), 45. Gildainová (Slavíčková) – 8. Kuusistová (Ojalaová, Ekoluomaová), 59. Ekoluomaová (Ojalaová, Tallinenová)

Česko: Ševčíková (Nováková) – Paroubková, Slavíčková, Hujová, Velinská, Fromová, Holíková, Izáková, Štěpánová – Šapovalivová (C), Čabelová, Plosová (A) – Vocetková, Gildainová, Juříčková (A) – Felcmanová, Jebousková, Pánková – Jílková, Hračová, Příhodová.
Finsko: Huovinenová (Kujaová-Halkolaová) – Ojalaová, Tallinenová (C), Timonenová, Anderssonová, Holmbergová, Pohjanahová, Nurmistová, Holopainenová – Byskytaová (A), Kankunnenová, Ekoluomaová (A) – Loponenová, Tapaniová, Lehikoinenová – Stenová, Kuusistová, Siiv