Souhrn dne: Úspěšný start týdne. Výhru slaví U16 i U20

Reprezentační přestávka neminula ani mládežnické výběry. Šestnáctka cestovala na sever do Finska, kde na úvod Turnaje tří zemí porazila Švédsko jasně 3:0. Dvacítka zase zamířila do Švýcarska a v prvním utkání porazila domácí 5:4 po nájezdech.

Stříbrní olympionici sestřelili Tre Kronor 3:0

Ani po návratu z náročného tažení v Jižní Koreji neměla družina Milana Razýma volný program. Vydala se totiž na Turnaj tří zemí do finského Järvenpää, kde jako první narazila na Švédsko.

Hned v úvodu se Češi radovali, po dobře vyřešeném přečíslení čtyř proti dvěma totiž zakončil blafákem Kerbler, jenže sudí neviděli, zda kotouč skutečně přešel přes brankovou čáru, a nakonec trefu neuznali.

Švédové zapsali největší šanci po nenápadném nahození, které sice propadlo za záda Poletína, ale včas zakročil v brankovišti jeden z obránců. Okamžitě rozjel národní tým přečíslení dva na jednoho na druhé straně, kde však zakončující hráč trefil jen boční síť.

Poprvé se Češi zaručeně mohli radovat v 16. minutě, kdy kotouč propadl přes bojujícího Nováka až na zadní tyč, kde byl s rychlou střelou připraven Šimon Katolický.

Hned zkraje druhého dějství využil národní tým zbytek přesilovky pěti proti třem. Po ráně od modré se puk odrazil na pravý kruh, kde číhal Šimon Katolický, jenž pohotovým bekhendem uklidil kotouč do sítě.

Hráči Tre Kronor se několikrát tlačili na kontaktní branku, ale gólman Poletín jim vždy vystavil stopku. Dlouho držel nulu, navíc po trefě Filipa Nováka do prázdné branky už nebylo o výhře pochyb. Češi si pojistili své vítězství a Švédsko poráží na úvod turnaje 3:0.

ČESKO – ŠVÉDSKO 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 16. Katolický (Novák, Byrtus), 21. Katolický, 60. Novák

Česko: Poletín (Psohlavec) – Kachlíř, Vaněček, Reisnecker (A), Kůrka, Ruml (K), Byrtus, Studnický – Novák (A), Mařík, Katolický – Vlk, Huk, Hečko – Řehák, Řípa, Kubín – Tománek, Maxa, Kerbler – Švancar.

Švédsko: Wardströmer (Ståhl) – Elofsson (K), Gustafsson, Bratt (A), Liden, Ekberg, Palme, Brolin – Hermansson, Meijer, Josbrant – Nömme, Merkle-Rohdin, Strålberg – Bartholdsson (A), Holmertz, Nordmark – Ågren, Furuvik, Sandberg – Kim.

tým pořadí Z V VP PP P body skóre
1. Česko 1 1 0 0 0 3 3:0
2. Finsko 0 0 0 0 0 0 0:0
3. Švédsko 1 0 0 0 1 0 0:3

Dvacítka ztratila vedení, ale nakonec se Švýcary slavila po nájezdech

I dvacítka začala skvěle a po ostrém švihu Tadeáše Kalužíka od modré odskočila do vedení, které navíc půl minuty před koncem prvního dějství navýšila. Ve třetí nabídnuté přesilovce se ve změti těl před brankou nejlépe zorientoval Vojtěch Hradec a pohotově zakončil do sítě.

Ve druhé periodě ale Švýcaři výrazně zabrali, a tak měl gólman Kavan co dělat. Několikrát předvedl famózní zákrok a inkasoval až ve 38. minutě. Rico Gredig zůstal sám u české svatyně a propálil gólmana ranou mezi betony.

V poslední dvacetiminutovce se strhla pořádná přestřelka. Po střele Meiera se o vyrovnání postaral dorážející Janis Embacher a o minutu později se země helvétského kříže ujala vedení zásluhou Alaina Grafa.

Záhy ale bylo znovu vyrovnáno, Vojtěch Hradec vybojoval puk ve vlastní třetině a vyrazil vpřed, před klecí Švýcarska pak povedenou bekhendovou žabičkou oslovil na zadní tyč najíždějícího Matěje Maštalířského, jenž se nemýlil.

Švýcaři sice znovu díky Colinu Lindemannovi odskočili do mírného vedení, jenže v 59. minutě znovu vyrovnal Miroslav Holinka, a tak se následně šlo za stavu 4:4 do prodloužení.

Oba celky hrály velmi opatrně a za pět minut se nedočkaly rozhodnutí. Proto se pokračovalo samostatnými nájezdy. Zatímco Poletín byl stoprocentní, švýcarský brankář Simeoni jednou kapituloval. Matěj Maštalířský ho překonal střelou nad beton a zařídil výhru Čechů 5:4.

ŠVÝCARSKO – ČESKO 4:5 sn. (0:2, 1:0, 3:2 – 0:0)

Branky a nahrávky: 38. Gredig (Gruber), 51. Embacher (Meier, Balestra), 52. Graf (Kaderli), 54. Lindemann (Dorthe, Pedrazzini) – 6. Kalužík (Hamrla), 20. Hradec (Maštalířský, Holinka), 53. Maštalířský (Hradec), 59. Holinka (Maštalířský), rozh. náj. Maštalířský

Švýcarsko: Simeoni (Neuenschwander) – Balestra, Bunzli, Schneller, Rhyn, Micheletti, Lichtensteiger, Lindemann, Hafliger – Kaderli, Gredig, Gruber – Moser, Graf (C), Kaser – Embacher, Meier, Wágner – Pedrazzini, Dorthe, Holzer.

Česko: Kavan (Hambálek) – Vandas, Hamrla, Beran, Samson, Svoboda, Volas, Bialy, Ehrenberger – Maštalířský (C), Holinka, Pérez – Spěváček, Felcman, Hradec – Vehovský, Žmola, Handl – Kalužík, Fiala, Adámek.

druhé utkání: Finsko 7-2 Švédsko