Souhrn dne: Velký český obrat, švýcarská drtička a výhry favoritů

Sedmý den světového šampionátu v Rize nepřinesl žádné velké senzace. Ve svých utkáních, hraných v Areně Riga, potvrdili roli favorita hokejisté USA i Finska. Ve skupině A byly k vidění výhry Švýcarska a také České republiky.

Švýcarsko – Slovensko 8:1

Branky a nahrávky: 10. Diaz (Hofmann), 21. Andrighetto (Diaz, Hofmann), 26. Loeffel (Scherwey, Bertschy), 37. Hofmann (Loeffel, Corvi), 41. Meier (Alatalo, Kurashev), 45. Kurashev (Untersander, Ambühl), 53. Hofmann (Ambühl, Andrighetto), 55. Loeffel (Moser, Bertschy) – 46. Krištof (Cehlárik). Vyloučení: 4:5. Využití: 5:0. Diváci: 0.

Švýcaři po debaklu se Švédy zabrali a rozdrtili Slovensko 8:1. Zápas hodně ovlivnily vyloučení, kvůli těm nedokončili utkání Rosandič či Pospíšil. Země helvétského kříže v přesilovkách nasázela hned pět ze svých osmi branek.

V první dvacetiminutovce se prosadili Švýcaři pouze jednou, když Studenič nešťastně tečoval svou holí střelu Rafaela Diaze. Ve druhé třetině se Švýcaři prosadili třikrát, a ve třetím dějství dokonce čtyřikrát. Dvěma brankami a dvěma nahrávkami se na výhře podílel Grégory Hofmann. Švýcaři tak dokázali zvítězit potřetí ze čtyř duelů.

USA – Lotyšsko 4:2

Branky a nahrávky: 2. Tennyson (T. Moore, Garland), 15. B. Boyle (Labanc, Abdelkader), 32. T. Moore (Garland, Robertson), 34. Beniers (Chmelevski, B. Boyle) – 5. Indrašis (Darzinš), 17. Krastenbergs (Batna, Freibergs). Vyloučení: 5:3. Využití: 0:1. Diváci: 0.

Domácí hokejisté zatím střídají prohry s výhrami. Zato Američané od úvodní porážky s Finskem už sbírají jen tříbodová vítězství. Lotyšsko podlehlo USA 2:4.

Hned v první třetině byly k vidění čtyři branky, a to po dvou na obou stranách. Na branky Tennysona a Boylea dokázali domácí hokejisté odpovědět zásluhou Indrašise a Krastenbergse. Ve druhé třetině však dokázali Američané odskočit o dvě branky na 4:2, o vítěznou branku se nakonec postaral Moore. Spojené státy už mají na kontě devět bodů.

Švédsko – Česká republika 2:4

Branky a nahrávky: 13. Wingerli (Friberg), 16. Rakell (A. Kempe, Nygren) – 42. J. Vrána (M. Stránský), 45. Jan Kovář (Sekáč, D. Kubalík), 49. Klok (Jan Kovář), 59. Flek (D. Kubalík). Vyloučení: 5:5. Využití: 1:2. Diváci: 0.

Čeští hokejisté zvládli druhé utkání na světovém šampionátu v řadě a zároveň poprvé na turnaji zvítězili za tři body. V prvních dvou třetinách se sice výběru kouče Filipa Pešána příliš nedařilo, když prohrával 0:2.

Ale ve třetím dějství přišla česká smršť! Branky Vrány, Kováře, Kloka a Fleka zajistily nakonec velký obrat nad Třemi korunkami. Čeští hokejisté se tak posunuli na pět bodů a v tabulce skupiny A se vytáhli na postupující příčky.

Finsko – Itálie 3:0

Branky a nahrávky: 7. Sund (Kontiola, Innala), 9. Ruotsalainen (Ojamäki), 29. Sund (Mäenalanen, Koivisto). Vyloučení: 1:3. Využití: 1:0. Diváci: 0.

Hokejisté Suomi potvrdili proti koronavirem sužované Itálii roli jasného favorita, hráči Finska měli duel s otloukánkem skupiny B jasně pod kontrolou a v klidu si dokráčeli po tři body. Jihoevropané nedokázali vstřelit branku na turnaji už podruhé v řadě a na gól čekají celkem 127 minut a pět sekund.

Favorit začal ve velkém tempu a rychle využil přesilovku zásluhou přesné táhlé rány Tonyho Sunda od modré čáry. O dvě minuty později navíc přidal z brejku další branku Aartu Ruotsalainen. Italové se sice snažili držet s Finy tempo, a celkem se jim to dařilo, ale o poslední trefu se i tak postaral neskutečnou bombou a svým druhým gólem v zápase Tony Sund. Finové jsou tak v čele skupiny B s deseti body.