Souhrn dne: Výhry favoritů, Švýcaři na čele skupiny, Lotyši živí šanci na postup

Nedělní program nabídl čtyři utkání. Ve skupině A si Němci i přes značné potíže dokráčeli pro povinné tři body s Kazachstánem. Odpolední duel ve skupině B ovládli Lotyši, kteří se díky třem bodům s Velkou Británií stále drží v boji o čtvrtfinále. Ani ve večerních duelech favoriti neklopýtli. V Helsinkách otočili Švýcaři nepříznivě se vyvíjející duel s Francií. Skandinávské derby v Tampere ovládli Švédové, kteří sedmi góly sestřelili Norsko.

Skupina A: Kazachstán – Německo 4:5 (2:3, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 3. Starčenko, 16. Petuchov (Asetov, Sam. Danijar), 40. Akolzin (Starčenko, Sam. Danijar), 41. Michajlis (Sagadějev, Metalnikov) – 5. J. Müller (Bittner, Karachun), 17. Pföderl (Seider), 19. Fischbuch (Wagner, Seider), 26. Reichel (Gawanke, Noebels), 48. Ehliz (Wissmann, Bittner).

Nečekanou zápletku nabídl duel mezi Kazachstánem a Německem. Kazaši se díky trefě Romana Starčenka dostali do vedení už ve 3. minutě. I přes následné vyrovnání si Kazachstán vystřelil vedení i napodruhé.

Favorité z Německa pak kontrovali třemi po sobě jdoucími brankami, ani to však nestačilo. Pavel Akolzin nejdřív kontaktním gólem do šatny nahlodal německou psychiku a o vyrovnání se hned zkraje třetí části postaral Nikita Michajlis. Favorit strhnul zápas na svou stranu až ve 48. minutě, kdy na konečných 4:5 upravil Yasin Ehliz.

Skupina B: Velká Británie – Lotyšsko 3:4 (2:0, 1:2, 0:2)

Branky a nahrávky: 6. Perlini (Myers, Neilson), 13. Neilson (Hook, Sa. Jones), 27. Hook (O'Connor, Batch) – 25. Batna (Jelisejevs, Čukste), 35. Jaks (Ro. Bukarts, Dzierkals), 52. Ri. Bukarts (Dzierkals, Ro. Bukarts), 54. Džerinš (Dzierkals, Čukste).

Na povinné tři body se natrápili i Lotyši, kteří stále cítí šanci na postup do vyřazovací fáze. Britové se v první třetině díky trefám Perliniho a Neilsona dostali do dvoubrankového vedení. Ve druhé třetině se sice Lotyši zásluhou Oskarse Batny dostali na dostřel, ostrovanům ale znovunabytí dvoubrankového náskoku dlouho netrvalo.

Za nepříznivého stavu se však svěřenci kouče Vitolinše dokázali nadechnout ke strhujícímu obratu. Ještě v průběhu prostřední dvacetiminutovky se o kontaktní gól postaral Jani Jaks. Na konečných 3:4 upravili Lotyši v posledních deseti minutách, když skórovali Rihards Bukarts a Andris Džerinš.

Skupina A: Švýcarsko – Francie 5:2 (0:2, 3:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 21. Hischier (Meier, Kukan), 33. Riat (Geisser, Hischier), 36. Ambühl (Corvi, Kukan), 52. Kukan (Herzog, Corvi), 60. Hischier (Herzog, Ambühl) – 5. Texier, 14. Claireaux (Texier, T. Bozon).

Francouzi v první třetině helsinského večerního duelu zadělali na překvapení, před první přestávkou totiž drželi vedení 0:2. Švýcaři se ale probudili hned na začátku druhé periody, když gólovou smršť spustil Nico Hischier. Hokejisté z alpské země pak přidali ještě čtyři další góly a pohodlně si dokráčeli pro tři body za výhru 5:2.

Skupina B: Švédsko – Norsko 7:1 (1:0, 4:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 12. Peterson (Gustafsson, Nylander), 28. Nylander (Gustafsson, Peterson), 29. Peterson (Grundström, Tömmernes), 32. Asplund (Kellman), 38. Wallmark (Dahlin, Bemström), 44. Friberg (Lang, Aman), 50. Asplund (Nylander, Wallmark) – 41. Fladeby (Johannesen, K. Olimb).

Jasná záležitost, tak by se dal popsat večerní duel v Tampere, v němž se Švédové ujali vedení už ve 12. minutě, když otevřel skóre Jacob Peterson. Ani na další čtyři přesné trefy Tre Kronor nedokázali Norové reagovat.

O čestný zásah se postaral zkraje třetí periody Tobias Fladeby. Švédové se ale nenechali zaskočit a nadále pokračovali ve střílení branek. Na konečných 7:1 upravili Max Friberg a Rasmus Asplund.