Souhrn dne: Žádná překvapení se nekonala. Kazachstán nasázel Itálii jedenáct branek, Slováci potvrdili dobrou formu

Sedmý den mistrovství světa v lotyšské Rize přinesl hned šest utkání. Dobrou formu potvrdil český národní tým, Kazachstán a Finové. Rusové ve veledůležitém utkání v rámci skupiny dokázali porazit Švýcary 4:1 a stále drží naděje na první místo, Slováci jsou na tom však podobně, jelikož dokázali porazit Dánsko.

Česko – Velká Británie 6:1 (1:0, 3:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 9. Klok (Špaček), 21. Hronek (Zadina), 25. Šulák (Špaček, Sekáč), 33. Chytil (D. Musil), 52. Lenc (R. Hanzl), 58. Šulák (R. Hanzl) – 40. Myers (Richardson, Kirk)

Češi měli pomalejší vstup do utkání a v první třetině dokázali vstřelit pouze jedinou branku, o kterou se postaral Lukáš Klok. Do druhé třetiny již byl vstup mnohem lepší a během prvních pěti odehraných minut výsledková tabule ukazovala stav 3:0. O chvíli později se Češi radovali počtvrté. Ještě ve 40. minutě dokázali Britové snížit, ale Češi reagovali dvěma dalšími brankami a zapsali všechny tři body za jednoznačnou výhru 6:1. Zatímco národní tým splnil svůj úkol a udržel si dobré postavení pro čtvrtfinále, Britové dnes definitivně ztratili šance na postup.

Itálie – Kazachstán 3:11 (0:1, 1:2, 2:8)

Branky a nahrávky: 25. Miceli (Petan, Frank), 42. Hochkofler (Gander), 51. Petan – 3. R. Starčenko (Valk, Michajlis), 33. Petuchov (Asetov, Stěpaněnko), 35. Rymarev (Šin, Blacker), 42. Michajlis (R. Starčenko, Valk), 47. Valk (R. Starčenko), 48. Lichotnikov, 50. Lichotnikov (Makljukov, Šalapov), 55. Dietz (R. Starčenko), 57. R. Starčenko (Valk), 58. Svedberg (Šestakov, Sagadějev), 60. Šalapov (Asetov, Lichotnikov)

Obrovskou přestřelku dnes přinesl první zápas skupiny B, o kterou se postarali kádry Itálie a Kazachstánu. Šťastnější však rozhodně z tohoto utkání odcházeli Kazaši, jelikož jedenáct branek ze čtrnácti dokázali vstřelit právě oni. Pěti body se blýsknul Roman Starčenko, který tak jako správný kapitán dokázal nasměrovat svůj tým a udržet jej tak ve hře o čtvrtfinále. Ani Curtis Valk nezůstal se zápisem tří asistencí a jedné branky pozadu. Naopak Italové nadále na turnaji zůstávají bez bodu a po pěti odehraných utkáních mají strašlivé skóre 8:30.

Švýcarsko – Rusko 1:4 (0:0, 0:1, 1:3)

Branky a nahrávky: 49. Hischier (Ambühl) – 36. Burdasov (E. Galimov), 51. P. Karnauchov (Tolčinskij, Barabanov), 53. Tolčinskij (Slepyšev, Provorov), 60. Tolčinskij (Barabanov)

Pro skupinu A se dnes jednalo o jedno z nejdůležitějších utkání, které mělo zase o něco víc napovědět ohledně pozicí do vyřazovacích bojů. Dlouho se mezi týmy hrála vyrovnaná partie, kterou až ve 36. minutě ukončil Anton Burdasov a do kabin se tak po druhé dvacetiminutovce šlo za stavu 1:0 pro Rusko. Na branky chudý zápas pokračoval i po startu poslední periody, ve 49. minutě však dokázal vyrovnat Nico Hischier. Radost Švýcarů netrvalo však moc dlouho, jelikož již o dvě minuty později si Rusové své vedení vzali zpět a dokázali po brankách Karanuchova a Tolčinskije odskočit svému soupeři a právě poslední jmenovaný vítězství i pojistil trefou do prázdné branky.

Norsko – USA 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 55. K. A. Olimb (Rosseli Olsen) – 11. Garland (Z. Jones, Tage Thompson), 28. Tage Thompson (Donato, Roy)

Druhé sobotní utkání skupiny B mělo také opět o něco více odkrýt karty do dalších fází turnaje a skutečně se tak stalo. Norové dnes museli bezpodmínečně bodovat, aby si udrželi šanci na postup, to se však nakonec nestalo. V celkem nezáživném utkání šli jako první do vedení Američané, když Conor Garland dokázal překonat Haukelanda. Až do poloviny utkání se hrálo za stavu s nejnižším možným rozdílem, což změnil až Tage Thompson. Norové věděli, že pokud chtějí udržet alespoň matematickou šanci, musí vstřelit dvě branky a půl úspěchu bylo splněno, když se trefil K. A. Olimb. Na jeho trefu ale již nikdo nenavázal, a tak si Američané připsali plný počet bodů.

Slovensko – Dánsko 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 48. Cehlárik (Hrivík, Lantoši), 53. Jánošík (Lantoši, Hrivík)

Důležité utkání skupiny A bylo dlouho velmi vyrovnané. Slováci mohli jít hned ze začátku utkání několikrát do vedení, to se jim však nepovedlo. Ve druhé třetině naopak mohli Švýcaři přebrat otěže zápasu, ale nebyli o moc úspěšnější. Na první ostrý zásah jsme si tak museli počkat až do 48. minuty. Peter Cehlárik stál ve správný čas na správném místě a dorazil kotouč do sítě. Na to, jak chudý na góly do té doby zápas byl, o pět minut později vstřelil druhou branku Slovenska Adam Jánošík a dal naší bratrské zemi pocit jistoty, kterou nerozhodil ani závěrečný tlak Dánů.

Německo – Finsko 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 28. Holzer (Loibl, Plachta) – 7. Lundell (Sund, Innala), 52. Ruotsalainen (Lundell)

Ani druhý z večerních zápasů nebyl na větší množství vstřelených branek bohatý. Finové hned od začátku vykazovali lepší pohyb a v sedmé minutě poslal Suomi do vedení Anton Lundell v přesilovce. Poté však přišel útlum a po několika zajímavých akcích na obou stranách jsme se dočkali gólu až o 21 minut později, kdy vyrovnával Korbinian Holz a Němci byli zpátky v zápase, jelikož do té doby měli více ze hry Finové. Ti však věděli, že jestli chtějí pomýšlet nad prvním místem ve skupině, musí dnes jednoznačně vyhrát a vědom si toho byl i Artu Ruotsalainen, který vstřelil druhou branku severské země a zároveň i úplně poslední v zápase.