Souhrn dne: Šlágry pro Švýcarsko a Ameriku, Pastrňák dvěma góly stvrdil výhru nad Nory

Bohatou nadílku zápasů přinesl sobotní program. Celkem se odehrálo šest utkání, ve skupině B pak na diváky čekal šlágr mezi Spojenými státy a Švédskem, který nakonec v prodloužení zvládli lépe Američané. V Helsinkách Švýcaři porazili Kanadu a drží si zatím jako jediný tým své skupiny neporazitelnost. Češi slaví výhru nad Nory 4:1, dvě branky si připsal Pastrňák.

Skupina A: Dánsko – Francie 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 17. Regin (Storm, M. Lauridsen), 26. Blichfeld (M. Lauridsen, Ehlers), 59. Jakobsen (Storm)

První sobotní zápas v Helsinkách skončil vítězstvím Dánska. Favorit utkání byl během čtyřiceti minut aktivnějším týmem a vytvořil si dvougólový náskok. Ve třetí třetině už se tak mohl soustředit zejména na defenzívu, a protože se Francii na bezchybného Sebastiana Dahma vyzrát nepodařilo, bylo rozhodnuto. Tříbodové vítězství pak ještě střelou do prázdné branky pojistil Julian Jakobsen. Dánové tedy dál zůstávají ve hře o čtvrté postupové místo ve skupině A.

Skupina B: USA – Švédsko 3:2 pp (1:1, 1:0, 0:1 – 1:0)

Branky a nahrávky: : 8. Gaudette (Meyers, Peeke), 39. Schmidt (Gaudette, Tynan), 65. Gaudette (Tynan) – 3. Dahlin (Lang, Aman), 47. Grundström

Hokejisté USA zvítězili v sobotním utkání nad Švédskem 3:2 v prodloužení. Šlágr české skupiny B rozhodl v 65. minutě Gaudette, který si v zápase připsal dva góly a jednu asistenci. Spojené státy získaly na šampionátu již deset bodů a patří jim třetí příčka, před nimi jsou Švédi, kteří mají o dva body více.

Skupina A: Kanada – Švýcarsko 3:6 (3:3, 0:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 12. Johnson (Barzal, Graves), 15. Lowry, 20. Batherson (Barzal) – 13. Fora (Meier, Kurashev), 16. Kukan (Hischier, Corvi), 20. Siegenthaler (Suter, Malgin), 27. Hischier (Kukan), 44. Suter (Malgin, Simion), 59. Meier

Doposud nejlepší zápas helsinské skupiny obstaraly týmy Švýcarska a Kanady. Z vítězství se radovalo evropské mužstvo, které porazilo favorita ze zámoří výsledkem 6:3.

Nejlepší podívaná byla k vidění v úvodním dějství, v níž oba celky zaznamenaly po třech gólech. Od druhé třetiny už stříleli do černého jenom Švýcaři. Poprvé překlopil vedení na jejich stranu kapitán Nico Hischier, náskok navýšil Pius Suter a střelou do prázdné brány pečetil vítězství další hokejista z NHL Timo Meier. Jediným stoprocentním celkem skupiny A tedy po sobotě zůstávají Švýcaři.

Skupina B: Rakousko – Finsko 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 2. Filppula (Hartikainen, Granlund), 25. Granlund (Hartikainen, Lehtonen), 48. Rajala (Filppula)

Finové byli favoritem zápasu a svou roli potvrdili. Po celý zápas působili aktivněji a zaslouženě vyhráli. Jeden gól a asistenci si připsal hvězdný Mikael Granlund. V závěrečné periodě se prosadil Toni Rajala a zvýšil na konečných 3:0. Finský tým se vyjímá na první místě tabulky ve skupině B.

Skupina A: Itálie – Slovensko 1:3 (0:2, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 45. Trivellato (S. Kostner) – 11. Krištof (Tatar, Slafkovský), 20. Sýkora (Slafkovský, Tatar), 50. Tamáši (Ivan, Lantoši)

Utkání mezi Itálií a Slovenskem nebylo příliš atraktivní pro oko diváka. Výběr Craiga Ramsayho ale rozhodně neoslnil a s Italy se dost natrápil. Jako rozhodující se ukázal gól mladíka Adama Sýkory z konce první třetiny. V té třetí sice Itálii vrátil do hry obránce Phil Pietroniro, poslední slovo měl ale Alex Tamáši.

Na Itálii čeká v posledním zápase skupiny A boj o udržení proti Kazachstánu, Slováci se s Dány porvou o postup do čtvrtfinále.

Skupina B: Norsko – Česko 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 45. Hoff (Trettenes, Haga) – 7. Pastrňák (Krejčí, Červenka), 23. Vrána (Černoch), 41. Pastrňák (TS), 59. Červenka (Pastrňák, Krejčí)

Čeští hokejisté si vytvořili v průběhu utkání dostatečný náskok, který Pastrňák na začátku třetí třetiny navýšil na tři góly, když proměnil trestné střílení. Norové ještě snížili vedení Česka gólem Ludviga Hoffa. Roman Červenka zpečetil výhru svého mužstva těsně před koncem zápasu střelou do prázdné brány. Rodák z Havířova si připsal celkem tři body, za dva góly a jednu asistenci.