Souhrn dne: Zlato pro Kanadu, bronz berou hokejisté USA

Závěrečný den šampionátu patřil tradičně soubojům o medaile. V odpoledním duelu se o bronz utkali hokejisté Spojených Států s Německem a hráči zpoza oceánu si naprosto v klidu pohráli s Němci, a tak brali bronzové medaile. Večerní duel patřil finálovému souboji, který ve strhující podívané nakonec v prodloužení rozhodl Nick Paul, jenž přisoudil Kanadě zlaté medaile.

USA – Německo 6:1 (1:0, 4:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 6. Wolanin, 27. Garland (Robertson, Wolanin), 29. Drury, 32. Robertson (Garland, Thompson), 33. Moore (Garland, Thompson), 50. Donato (Clendening, Thompson) – 50. Bittner (Plachta, Kahun). Rozhodčí: Vikman, Heikkinen – Sormunen, Nikulainen (všichni FIN). Vyloučení: 9:7. Využití: 2:0.

Duel o bronzové medaile patřil jednoznačně hokejistům USA, ačkoliv do zápasu vstoupili o něco lépe Němci. Avšak zámořský celek dokázal hned svou první střelu na branku přetavit ve vedení, když po chybě v německé kombinaci ujel obránce Wolanin, jenž kličkou do bekhendu vyzrál na gólmana Brückmanna.

Ve druhém dějství následně přišla americká smršť, během necelých sedmi minut se postupně prosadili Garland, Drury, Robertson a Moore. Němci vůbec nestačili na skvělý americký pohyb, a když už se dostali do nějaké šance, tak je vychytal brankář Petersen. Naši západní sousedé se nakonec dočkali v padesáté minutě, když se trefil Bittner. Jenže poslední slovo měl americký útočník Donato, jenž stanovil konečné skóre na 6:1. Američané tak po třech letech opět dosáhli na bronz.

Finsko – Kanada 2:3 p (1:0, 0:1, 1:1 – 0:1)

Branky a nahrávky: 9. Ruohomaa (Kaski), 46. Lindbohm (Nousiainen, Ruohomaa) – 25. Comtois (Brown, Walker), 53. Henrique (Comtois, Brown), 67. Paul (Brown). Rozhodčí: Fraňo (CZE), Romasko – Lazarev, Šalagin (všichni RUS). Vyloučení: 3:5. Využití: 0:2.

Velký souboj o zlato a repríza bratislavského finále z roku 2019. To vše byl duel mezi Finskem a Kanadou. Skóre otevřel Ruohomaa, jenž se zjevil sám před Kuemperem a v pádu zakončil za záda kanadského brankáře. Kanaďané postupně převzali otěže utkání a cpali se dopředu, odměnou jim byl vyrovnávací gól Maxima Comtoise, který se skvěle zorientoval na brankovišti a srovnal.

Poté se dokonce dostali Javorové listy do vedení, ale branka kapitána Henriqua nemohla být uznána kvůli předcházejícímu ofsajdu. Ta by však podle nových pravidel, které IIHF chystá od následující sezóny, platila. Ve třetím dějství vrátil týmu Suomi vedení přesným švihem Lindbohm, jenže Kanada dokázala opět srovnat v přesilové hře zásluhou Adama Henriqua. V prodloužení, hraném ve třech na obou stranách nakonec rozhodl po překrásné kombinaci Nick Paul. A Kanada tak vrátila Finům porážku z MS 2019.