ELJ: Do postupové čtyřky poskočily Hradec i Pardubice pod novým trenérem

Už jen dva týdny zbývají do konce základní části DHL extraligy juniorů. V obou skupinách vrcholí boj o umístění mezi prvními čtyřmi týmy, přičemž uplynulý týden znovu zamíchal kartami. Nejvíc se zadařilo Pardubicím, své naděje zvýšily i České Budějovice a první desetibrankovou kanonádou sezóny si výrazně pomohl Hradec Králové.

Šestibodový Motor i ztracené vedení 5:1

V západní skupině bojuje o postupovou čtyřku reálně šest mužstev, poslední Litvínov už je bez šance a naděje Plzně se pohybují spíše v rovině teorie. Během uplynulého týdne si nejvíce polepšily České Budějovice, které porazily vedoucí Liberec a poté vynulovaly Litvínov, takže jim už jen bod chybí na čtvrtou příčku.

„Jsme strašně rádi za vítězství proti takhle silnému soupeři. Musím hráče pochválit, protože předvedli zodpovědný výkon, od začátku do konce jsme si naší pílí a bojovností šli za vítězstvím,“ chválil své svěřence na webu hcmotor.cz trenér Radim Skuhrovec po skalpu Liberce. „Myslím, že po celé utkání jsme byli lepší než soupeř. Teď už nás ale čeká další tvrdá práce,“ doplnil po výhře nad posledním týmem tabulky, proti němuž zaznamenal třetí čisté konto Matyáš Mařík.

Drobná radost zavládla i v Hradci Králové. Východočeši získali čtyři body a vystřídali Spartu na čtvrtém místě, neboť předvedli dva husarské kousky: Proti Mladé Boleslavi dotáhli ve třetí třetině ztrátu 1:5 a poté rozstříleli Karlovy Vary na jejich ledě 10:3!

„Dá se v podstatě říci, že na co jsme dnes sáhli, to nám vyšlo. Zažili jsme takové výjimečné utkání, které se hraje jednou za sezonu. Jsme rádi, že máme tři body, a že jsme se zase výrazně dostali do hry o postupovou čtyřku,“ uvedl pro web hokejkv.cz asistent hradeckého trenéra Lukáš Král.

Sparťané teď stejně jako Budějovičtí ztrácí na postup jeden bod, přičemž oba týmy ještě v nejdůležitějších zápasech vyzvou Hradec a také se utkají mezi sebou. Blízko k úspěchu je první Liberec, který si poradil se Spartou 5:2 a disponuje už sedmibodovým náskokem na pátou příčku.

Nic jistého však ještě nemají Mladá Boleslav ani Karlovy Vary. Vítězství v Hradci Bruslaře spíš bolelo, když navzdory jasnému stavu rozhodli až v nájezdech, a poté padli s Plzní vinou rozhodujícího gólu Aleše Mazance v 58. minutě. Energetici alespoň zdolali Litvínov.

Pardubice, Vítkovice, Jihlava. Slavit budou dva

Na východě se situace vykrystalizovala tak, že Kometa i Třinec mohou hrát v relativní pohodě; Zlín, Přerov a Olomouc jsou bez šance, a tak o zbývající dvě postupové pozice usilují tři celky – Vítkovice, Pardubice a Jihlava. Momentálně má Ridera o tři body navrch před oběma soky, kteří ale zase disponují vzájemným utkáním k dobru.

Respekt teď budí forma Pardubic, které vyhrály pětkrát v řadě. Poslední dva úspěchy přitom zapsaly už pod novým trenérem Jakubem Vencem. Ten přišel k týmu od jihlavského dorostu, aby vystřídal Davida Havíře, jenž přijal nabídku ze seniorského mužstva Mladé Boleslavi.

Klíčový byl hlavně triumf Dynama 6:0 nad Riderou, který celou postupovou situaci prakticky vyrovnal. „Velice špatná první třetina z naší strany. Bylo to takové lehkovážné,“ štvalo vítkovického kouče Darka Stránského v hodnocení pro web hcdynamo.cz. Jeho celek pak ale zabral a přerovské Zubry zdolal jednoznačně 7:1, takže přece jen udržel mírně výhodnější pozici. Pokud by měly rozhodnout vzájemné zápasy, Vítkovice je mají s Jihlavou lepší, ale s Pardubicemi horší.

Dukla schytala facku v Třinci, kde padla právě poměrem 1:7, nicméně pět gólů inkasovala až v poslední třetině. Poté však otočila duel se Zlínem z 0:2 na 6:2, a to i díky třem brankám v pětiminutové přesilovce a hattricku ukrajinského forvarda Ilariona Kuprijanova – nejproduktivnějšího hráče a teď už i nejlepšího střelce extraligy.

„Náš přístup k začátkům je trestuhodný a určitě se nad tím zamyslíme,“ přiznal jihlavský trenér Michal Broš pro hcdukla.cz. „Potom ovšem patří klukům poklona za to, že dokázali zápas otočit, vydrželi to psychicky a dotáhli ho do vítězného konce,“ ocenil. Třinec naopak zaváhal s Pardubicemi.

I díky tomu se do čela skupiny vrátila Kometa, která vyhrála ve Zlíně těsně 2:1 a pak smetla Olomouc 6:2. Právě Kohouti naopak klesli na dno, neboť v zádech mají už sérii deseti porážek. Tu devátou zapsali v hanáckém derby s Přerovem, který je díky třetí třetině v tabulce přeskočil. „Zápas jsme zvládli zaslouženě. Potřebovali jsme po dlouhé době vyhrát, je to důležité pro psychiku týmu do dalších zápasů,“ uvedl přerovský kouč Pavel Neuman pro klubový web.