Start ELD: V prvních kolech zářil Hradec, tři celky zůstaly bez bodu

Po nejvyšší juniorské soutěži se rozjela i ta dorostenecká. Nyní má za sebou první dvě kola, pět z dvaceti týmů prošlo bez zaváhání, tři celky naopak nezískaly ani jeden bod.

Litvínov, Plzeň a Vary na vlně, Sparta nezvládla divočinu

Na západě jsou po dvou kolech stoprocentní Karlovy Vary, Litvínov a Plzeň. Energie otevřela nový ročník vysokou výhrou nad Slavií 8:3 a následně si poradila také s Motorem. Litvínov zaskočil Spartu i Mladou Boleslav, která o kolo dříve osmi brankami deklasovala Kladno.

Bez bodu zůstává pražská Sparta, která nestačila na Litvínov ani na Plzeň. V divokém zápase, který skončil výsledkem 7:6, pomohl Plzni hattrickem Antonín Klatovský, pět gólových nahrávek si připsal Matyáš Úbl. Na straně Pražanů pak k vítězství nestačily čtyři body Václava Nestrašila (2+2) nebo Filipa Nováka (1+3).

„Lidem se tento zápas musel rozhodně líbit, ale pro nás trenéry trošku blázinec. První třetina byla špatná, třikrát nám ujeli, prohrávali jsme 1:3 a to Sparta měla ještě jedno trestné střílení. Do druhé třetiny jsme dobře vstoupili, zmáčkli jsme je a podařilo se nám utkání otočit. Bohužel následně jsme si vše sami zkomplikovali pětiminutovým vyloučením a vše začínalo od začátku,“ okomentoval utkání pro klubový web Plzně Michal Straka.

Uprostřed tabulky se s jednou výhrou a jednou prohrou usadily Boleslav a Budějovice. Bruslaře nejprve vyrovnaný ofenzivní výkon dotáhl k jednoznačné výhře nad Kladnem 8:2. Adam Kurka navázal gólem hned v první minutě dalšího utkání. Jenže to už bylo všechno a druhý duel se Mladoboleslavským nevyvedl.

Podobný problém měl také Motor, když Martin Hečko ve třetí třetině zápasu proti Liberci udržel naděje Budějovic na výhru 4:2. Pak to byl ale až Nikolas Mařík, který si proti Karlovým Varům připsal alespoň čestný zásah a 15 sekund před koncem sebral Michalu Oršulákovi čisté konto, když skóre upravil na konečných 1:3.

Ve druhém kole došlo také na první dělbu bodů, když Bílí Tygři porazili Kladno až v samostatných nájezdech, a dovednostní disciplína rozhodovala také v Táboře, kde se více dařilo Slavii. I tak ale Jihočeši svými výkony překvapili, když v prvním kole dokázali potrápit Plzeň a v závěru dotáhl výsledek na rozdíl jednoho gólu.

Desítka Hradce na úvod, Kometa a Dukla bez bodu

Východní skupina začala s jednodenním předstihem, a to hned demolicí 10:2. Hradec Králové si vysokým rozdílem poradil s Olomoucí a svou formu potvrdil, když další tři body přidal v Třinci, i když po značně odlišném výsledku 3:2. V obou utkáních gólově zářil Tobiáš Vítek.

Olomouc se z úvodního dění obdivuhodně vzpamatovala a v domácím utkání proti Vítkovicím předvedla dobrý defenzivní výkon korunovaný dvěma góly a výtečným výkonem gólmana Stanislava Žbánka. Ten inkasoval až v 55. minutě, kdy se Ostravané vzbouřili a zaveleli alespoň ke snížení. Podobně těsné utkání navíc Vítkovice zažily i okolo dříve, jen s vítězným koncem, když přetlačily Kometu 5:4.

Právě Brno spolu s Jihlavou jsou jedinými dvěma týmy východní skupiny, kterým se v úvodním týdnu dorostenecké extraligy nepodařilo bodovat. Kometa kromě Vítkovic podlehla těsným rozdílem i Pardubicím, Dynamo jakožto druhý stoprocentní celek skupiny B smetlo Jihlavu 6:2 a Dukla nezazářila ani proti Porubě.

„Opět jsme přestali hrát, nebruslili jsme a stálo nás to utkání. Ve třetí třetině jsme se nadechovali k obratu, jen vždycky nás přibrzdilo oslabení,“ sdělil pro klubový web po posledním utkání a prohře 2:3 jihlavský kouč Jakub Venc.

Přerov, Vítkovice, Třinec, Poruba, Zlín i Olomouc tak mají po jedné výhře. Nejlepší umístění v tabulce si zatím ze jmenovaných vybojovali Zubři, kteří nejprve těsně nestačili na Oceláře a následně si pečlivým výkonem poradili se Zlínem poměrem 4:1. „Kluci byli od začátku soustředění a bylo vidět, že si chtějí jít pro výhru. Nějakou část první třetiny jsme dominovali tak, že jsme klidně mohli vést 3:1 nebo 4:1,“ komentoval pro přerovský web trenér David Kudělka. „Zápas se nám určitě nevydařil. Celou dobu jsme se nemohli vyrovnat s důraznou hrou domácích,“ nechal se slyšet zlínský kouč Juraj Jurík.

Další zápasy dorostenecké extraligy jsou na programu v tradiční hrací dny, kterými jsou v této sezoně čtvrtek a sobota.

Výsledky Extraligy dorostu

1. kolo – skupina A:
HC Škoda Plzeň – HC Tábor 4:3 (1:0, 3:1, 0:2)
Bílí Tygři Liberec – Banes Motor České Budějovice 2:4 (0:0, 0:2, 2:2)
HC Energie Karlovy Vary – HC Slavia Praha 8:3 (3:1, 3:1, 2:1)
HC Sparta Praha – HC Litvínov 2:5 (0:2, 0:1, 2:2)
BK Mladá Boleslav – Rytíři Kladno 8:2 (1:0, 2:1, 5:1)

1. kolo – skupina B:
Mountfield HK – HC Olomouc 10:2 (5:1, 4:0, 1:1)
HC Oceláři Třinec – HC ZUBR Přerov 3:2 (0:0, 3:2, 0:0)
HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Kometa Brno 5:4 (3:2, 1:1, 1:1)
HC Dynamo Pardubice – HC Dukla Jihlava 6:2 (0:1, 5:1, 1:0)
HC RT TORAX Poruba – Berani Zlín 2:3 (0:2, 0:0, 2:1)

2. kolo – skupina A:
HC Tábor – HC Slavia Praha 2:3 po samostatných nájezdech (1:1, 0:1, 1:0 – 0:0)
Rytíři Kladno – Bílí Tygři Liberec 1:2 po samostatných nájezdech (0:0, 0:0, 1:1 – 0:0)
HC Litvínov – BK Mladá Boleslav 3:1 (2:1, 0:0, 1:0)
HC Škoda Plzeň – HC Sparta Praha 7:6 (1:3, 4:1, 2:2)
Banes Motor České Budějovice – HC Energie Karlovy Vary 1:3 (0:1, 0:2, 1:0)