Švédové zničili Rakousko. Klíčová bitva pro Slováky

Páteční odpoledne nabídlo v Edmontonu výjimečně pouhé dva zápasy základních skupin. V tom prvním si Švédové bez výraznějších potíží poradili s Rakouskem, druhé ale nabídlo drama. V napínavém utkání se nakonec po nájezdech radovalo Slovensko na úkor Lotyšska.

Skupina B:

Rakousko – Švédsko 0:6 (0:1, 0:3, 0:2)

Branky a nahrávky: 13. Edvinsson (Olausson), 21. Rosén (Lysell, Grans), 35. Andrae (Rosén), 36. Andrae (Lekkerimäki, Olausson), 50. Lysell (Stakkestad, Öhgren), 60. Niederbach (Olausson, Andrae)

Bez vážnějších komplikací zvládli švédští junioři svůj zápas s Rakouskem, kterému za šedesát minut povolili pouhých čtrnáct střel. Sami jich přitom na branku soupeře vyslali 41 a šest z nich nakonec doputovalo až za brankovou čáru. Hokejisté tří korunek navíc neinkasovali a jako první na turnaji udrželi čisté konto.

Skupina A:

Slovensko – Lotyšsko 3:2nn (1:1, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 18. Sýkora (Demek, Nátny), 30. Dvorský (Nemec, Faith), rozh. náj. Kašlík – 10. Ločmelis (Lavinš, Bergmanis), 33. Fenenko (Andersons, Bergmanis)

Střetnutí mezi Slovenskem a Lotyšskem bylo pro oba celky velmi důležité, co se postupových nadějí týče, a tak to na ledě už od začátku hodně vřelo. Jako první šel do vedení tým z Pobaltí, jenže Slováci ještě v první třetině vyrovnali a v té druhé se dostali do vedení. Jejich soupeř ovšem taktéž srovnal krok a za stavu 2:2 se skóre zastavilo. V této podobě vydrželo až do samostatných nájezdů, v nichž si vítěznou trefu nakonec připsal slovenský Matěj Kašlík.