U16: Češi porazili Slováky 3:2 a zajistili si postup do semifinále

Český výběr věděl, do čeho v úvodním zápase olympijského turnaje jde. Výhra znamená postup, jelikož Slováci v prvním zápase padli na nájezdy. A povedlo se! Brankáři byli dlouho hvězdami, s góly se roztrhl pytel až ve třetí třetině. Češi nakonec vyhráli 3:2 a slaví postup dál.

Český tým vstoupil do utkání aktivně, nicméně slovenský soupeř kontroval stejnou mincí. K vidění bylo i několik přesilových her, avšak obrany hrály pozorně a ve skvělé formě se předvedli oba brankáři.

Zhruba v polovině první třetiny si oba týmy vyměnily velké šance před svými gólmany, ale Nováka a Vaněčka zastavil slovenský Dvořák, zatímco Láryš o pár chvil později zmařil radost Stankovenovi.

Do konce první třetiny, která dle pravidel trvala jen patnáct minut, už se nic podstatného nestalo.

Do druhého dějství vstoupili aktivněji čeští hokejisté, kteří několikrát hrozil ve slovenském pásmu, avšak když už něco prošlo přes pevnou obranu, zastavil puk gólman Dvořák. Tlak českého týmu podpořila přesilová hra, ale z té gól nevzešel, stejně jako ze závaru před slovenskou brankou, který nakonec skončil vyhozením puku.

Svou příležitost přesilové hry měli také Slováci, ale Čechům se několikrát podařilo vyhodit puk, a tak mohla i druhá perioda skončit bez branek.

Ve třetí třetině však konečně gól padl. V čase 33:09 stál před českou bránou nehlídaný Alexej Kubat, který dostal přihrávku zpoza brány a dokázal zvednout puk přesně pod břevno a mimo dosah Jana Láryše.

Slováci se ale z vedení radovali jen tři minuty, české barvy v přesilovce rozjásal Šimon Katolický. Ten tečí zužitkoval skvělou střílenou přihrávku od modré od Lukáše Kachlíře. Stejný hráč hned za minutu překlopil skóre na českou stranu. Katolický se zmocnil puku a v útočném pásmu předvedl skvělou individuální akci a poradil si i se Dvořákem. Slovenský gólman mu za pár chvil znemožnil hattrick.

Slováci byli pochopitelně opaření a jejich trenér reagoval dvěma impulsy – tím prvním byl oddechový čas, tím druhým odvolání gólmana zhruba minutu a půl před koncem.

To se však nevyplatilo, jelikož Petr Tomek trefil odkrytou klec a zvýšil na 3:1. Slováci se těsně před koncem ještě stihli prosadit zásluhou Filipa Kovalčíka, nicméně výhru si česká tým nenechal vzít, a tak mohl slavit postup do semifinále.

ČESKO - Slovensko 3:2 (0:0, 0:0, 3:2)

Branky a nahrávky:37. Katolický (Kachlíř, Novák), 38. Katolický (Novák), 45. Tomek – 34. Kubat (Plančár), 45. Kovalčík (Macák)

Česko: Láryš – Kachlíř, Vaněček, Nedorost, Ruml (C), Reisnecker (A), Daněk – Novák (A), Tomek, Katolický – Kalus, Huk, Bělohorský – Hanyš, Sekanina, Weis. Trenér: Milan Razým

Slovensko: Dvořák (Hrenák) – Goljer (A), Požgay, Bereš, Kovalčík, Syrný, Černák – Rausa, Plančár (A), Ďurčo (C) – Trebula, Kubat, Stankoven – Matta, Rezničák, Macák
Trenér: Roman Sýkora