U16: Češi si na olympiádě mládeže zahrají o zlato! Finsko skolili 3:1

Po dohrání základních skupin bylo jasné, že si to národní tým rozdá v semifinále s Finskem a druhý duel obstarají Kanada s USA. Čeští mladíci se rozstříleli ve druhé části a díky třem brankám nakonec slavili výhru 3:1.

V úvodní periodě působil gólman Láryš sebevědomě, proti svižné ráně Suvanta zasáhl na poslední chvíli. Kvůli problému s nožem na brusli sice na chvíli led opustil, ale po dvou minutách svého kolegu Psohlavce zase zpátky vystřídal.

Po krásném pasu mohl otevřít skóre Alalauri, jenže na vynikajícího českého brankáře nevyzrál. K dorážce do prázdné branky se dral Jarvenpää, ale až ke kotouči se neprotlačil.

V posledních patnácti vteřinách dějství unikli do přečíslení Novák s Katolickým, první jmenovaný vzal střelu na sebe a rozezvonil tyč za zády Lammiho.

Pytel s góly se roztrhl až v prostřední části hry, kdy Češi využili dvojnásobnou početní převahu. Václav Nedorost dostal nabito na pravý kruh a tvrdou ranou propálil finského brankáře mezi betony.

O dvě minuty později bylo ještě veseleji, když kotouč vypadl mezi kruhy, odkud se Šimon Bělohorský nemýlil. Záhy mohl ve vlastním oslabení přidat Huk třetí branku, ale v úniku ho Lammi vychytal.

V poslední minutě druhé patnáctiminutovky zůstal před brankou trestuhodně nepokrytý Filip Novák, jenž povedenou kličkou odmítl gólmana a takřka do odkryté klece zvyšoval už na 3:0.

foto + úvodní foto: OIS/Thomas Lovelock

Hned zkraje třetího dějství nepříjemně dorážel Torkki, jenže skálopevný Láryš zastavil všechny jeho pokusy a stále držel čisté konto, o které však po chvíli přeci jen přišel.

Arkkův projektil z mezikruží ještě gólman národního týmu vyrazil, ale na dorážku číhajícího Vilja Kähkönena byl už krátký. O kontaktní trefu se mohl postarat drzý Kallio, jenže tentokrát ho Láryš odmítl skvělým zákrokem.

Nadějný stav vydržel až do samotného závěru, kdy zkusili hráči Suomi také hru v šesti. Dokázali sice před Láryšem vytvořit nepříjemný závar, jenže podruhé už kotouč do české sítě neprocpali.

Po zaznění sirény vypukly na české straně mohutné oslavy, protože ve středu 31. ledna si to národní tým od 12 hodin rozdá o olympijské zlato se Spojenými státy.

ČESKO – FINSKO 3:1 (0:0, 3:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 18. Nedorost (Ruml, Bělohorský), 20. Bělohorský (Reisnecker), 30. Novák (Vaněček, Katolický) – 35. Kähkönen (Arkko, Torkki)

Česko: Láryš (7. – 10. Psohlavec) – Kachlíř, Vaněček, Ruml (C), Nedorost, Daněk, Reisnecker (A) – Novák (A), Tomek, Katolický – Hanyš, Bělohorský, Huk – Sekanina, Klaus, Weiss

Finsko: Lammi (Gammals) – Piiparinen (A), Suominenen, Alalauri, Jarvenpää, Rantanen, Uronen (C) – Kähkönen (A), Torkki, Arkko – Rinne, Myllyniemi, Laitinen – Kallio, Suvanto, Nuutinen