U16: Skvělá otočka a cenný skalp Američanů 6:5! Češi vyhráli skupinu

Po výhře nad Slováky narazil národní tým na silný výběr Spojených států, s nímž si to v přímém souboji rozdal o první místo. Nepříznivý vývoj duelu dokázali Češi dorovnat a v samostatných nájezdech pak rozhodli o vlastní výhře 6:5.

Američané začali aktivněji hned zkraje utkání ostřelovali Láryšovu klec. V 6. minutě dostal mezi kruhy nabito Abe Barnett, jenž přes klubko hráčů procedil kotouč až do horního růžku branky.

Na druhé straně mohli vyrovnat Huk s Bělohorským, ale oba jejich projektily zastavil gólman Weeks. Vyrovnání přišlo o malou chvíli později v přesilové hře. Pouhých sedm vteřin stačilo na využití, Šimon Katolický si počkal na přihrávku a ranou z první zakončil přesně k tyči.

O necelou minutu později si Američané vzali vedení zpět. Mikey Berchild vydoloval kotouč zpod lapačky Láryše a poslal ho až do sítě. Český brankář se sice zlobil na rozhodčí, ale ti nakonec branku uznali.

Těsně před koncem první patnáctiminutovky dostali výhodu přesilové hry také hráči ze zámoří a přesně v poslední vteřině dějství odskočili na rozdíl dvou branek. Logan Stuart dostal příliš volného prostoru, nebál se postupovat dále k brance a po kličce překonal Láryše.

Ve 21. minutě po řadě velkých šancí navíc odskočil soupeř už na rozdíl tří branek. Luke Schairer zachytil vyhození na modré, povyjel si mezi kruhy a ostrou ranou zvýšil americké vedení.

Češi však byli v zakončení také efektivní, po vyhraném buly předal Tomek kus černé gumy na hůl Šimona Katolického, jenž svou střeleckou formu prokázal i podruhé v utkání.

foto + úvodní foto: OIS/Joel Marklund

V přesilovce tlačil národní tým ještě více, první velkou šanci sice ještě Weeks zastavil, ale na tvrdou dělovku Ondřeje Rumla od modré už nestačil. Kotouč zaplul přesně pod horní tyčku.

Spojené státy však po kontaktní trefě přidaly na obrátkách a zásluhou JP Hurlberta znovu odskočily. Nenápadná rána z pravého kruhu proklouzala po ledě až do sítě. Ještě před sirénou navíc hned několikrát zazvonila za Láryšem tyč, v rozhodující chvíli zaskočil na brankové čáře i připravený kapitán Ruml.

Na Čechy tak do třetí části zbývalo dorovnat dvoubrankové manko, které v oslabení ukrojil unikající Filip Novák. Z buly ve vlastním pásmu se dostal až do úniku, který vyřešil povedenou střelou k tyči.

Národní tým nepřestával útočit a hnal se za vyrovnáním, kterého se dočkal dvě minuty před koncem. Znovu to byl Filip Novák, kdo se dokázal prosadit i v těsném souboji a svůj projektil zamířil přesně k pravé tyči.

Po pětačtyřiceti minutách jsme tak vítěze nepoznali a následovaly samostatné nájezdy. V první sérii byli úspěšní Hurlbert i Katolický, ale dalších osm pokusů už zastavili brankáři. Nedorost proměnil v šesté sérii svůj blafák a po zákroku Láryše mohly vypuknout oslavy. Češi zdolali zámořského soka 6:5 po nájezdech a ze skupiny budou postupovat z prvního místa. Na svého soupeře si však ještě musí počkat.

USA – ČESKO 5:6 sn. (3:1, 2:2, 0:2)

Branky a nahrávky: 6. Barnett (Francisko), 10. Berchild (Trottier), 15. Stuart (Barnett), 21. Schairer (Hurlbert, Berchild), 28. Hurlbert – 9. Katolický (Kachlíř, Tomek), 23. Katolický (Tomek), 26. Ruml (Nedorost, Hanyš), 38. Novák, 43. Novák

USA: Weeks (Wendt) – Francisko, Barnett, Marthaler, Lutner, Schairer, Martyniuk – Hurlbert, Berchild (A), Trottier (K) – Bumgarner, Thornborough, Stuart – Gordon-Carrol, Torre, Garcia (A)

Česko: Láryš (Poletín) – Kachlíř, Vaněček, Nedorost, Ruml (K), Reisnecker (A), Daněk – Novák (A), Tomek, Katolický – Hanyš, Bělohorský, Huk – Sekanina, Klaus, Weis