U17: Bleskový start zastínila americká kanonáda

Den po vydřeném vítězství s Kanadou po nájezdech narazila česká sedmnáctka na Spojené státy americké. Chvíli po startu sice využili Češi zaváhání soupeře, následně ale převzal otěže zápasu zámořský sok.

Po rychlém vedení přišla otočka

Svěřenci Pavla Patery naskočili do utkání fantasticky a hned ve 2. minutě se prosadili. Skvělé napadání Frola přineslo ovoce, i když český mladík nedokázal překonat betony gólmana Quinlana, dorážející Václav Nestrašil už byl neomylný.

Vedení vydrželo národnímu týmu ale jen pouhých devatenáct vteřin hracího času. John Mooney se neohroženě vydal vpřed proti dvěma českým bekům a ranou zápěstím vymetl šibenici nad Oršulákovou lapačkou.

Rozsíval vyslal do úniku Benáka, který mohl vedení přisoudit zpět na stranu Čechů, ale bekhendový blafák se zakončením po ledě pokryl natažený Quinlan betonem. Spojeným státům se následně naskytla příležitost ke skórování v podobě přesilové hry. Fondrk přihrál od pravého mantinelu nečekaně křížem na zadní tyč, kam vybruslil Jacob Kvasnicka, jenž zakončoval prakticky do prázdné klece.

Stejný hráč mohl přidat další trefu o malou chvíli později, po kolmici Pottera se zjevil naprosto osamocený před Oršulákem, tentokrát ale českého strážce svatyně nedokázal překonat. Šťastnější byl Kvasnicka znovu těsně před odchodem do šaten. Šikovně tečoval Gallantovu nabídku od modré čáry přesně do protipohybu gólmana Česka.

Ve druhé periodě se rozjel americký gólostroj

Odvážný krok na začátku prostředního dějství Oršulákovi nevyšel podle představ. Český gólman vyrazil proti unikajícímu Barnettovi včas a dokázal odehrát kotouč na mantinel, tam však hbitě dobruslil Cullen Potter a ranou příklepem zakončil do nestřežené branky.

Národní tým se dostával pod tlak kvůli vlastním vyloučením, čehož Američané dokázali využít. Nejprve zakončil pohlednou kombinaci na jeden dotek z mezikruží Conrad Fondrk, a následně přidaly Spojené státy další zářez. Po pouhých patnácti vteřinách od buly ztratil jeden z českých beků puk za klecí Oršuláka a Landon Hafele našel po obkroužení branky skulinku u tyče. Po šestém inkasovaném gólu vystřídal Oršuláka v brankovišti Tuláček.

Ani druhého brankáře ale nepřivítali Američané podle představ. Potter unikl podél mantinelu a po stahovačce kolem obránce naservíroval bekhendem kotouč na zadní tyč, odkud se dobruslující Landon Hafele nemýlil. Ve 33. minutě navíc přidaly Spojené státy další trefu. Z napadání Gallanta těžil dorážející Kvasnicka, jenž trefou z blízkosti dovršil hattrick.

I samotný závěr druhé třetiny patřil zámořskému celku. Přečíslení dvou proti jednomu vyřešil Will Belle povedenou ranou pod břevno. Desátý gól USA zapsal šestnáct vteřin před druhou sirénou mezi kruhy naprosto osamocený John Mooney.

Bojovný výkon přinesl pouze korekci ve skóre

Ani za velmi nepříznivého stavu se čeští mladíci nevzdávali a drželi se soupeřem tempo. Quinlana navíc v americké svatyni nahradil Slavick, který musel řešit nejtěžší situaci v 51. minutě. Barnett zatáhl při úniku soupeře za záchrannou brzdu a zastavil útok pouze za cenu hákování. Sudí neváhali odpískat trestné střílení, k němuž se postavil Adam Benák. Nic nevymýšlel a z mezikruží vypálil nad lapačku amerického gólmana, prudkou ránu však zastavila tyč.

Další velkou šanci na zkorigování stavu měl ve vlastním oslabení Černý, který sice překonal Slavicka, ale než stihl český hráč dorazit volný kotouč za brankovou čáru, byl faulován.

Těsně po konci početní převahy přeci jen přišla trefa Česka. Poletínovu bekhendovou přihrávku zpoza branky si rychle bruslí přikopl Matěj Pekař a pohotově zakončil k tyči mimo dosah Slavicka. Dokázal tím ale jen zmírnit prohru českého týmu. Spojené státy zejména díky skvělému výkonu ve druhé třetině vítězí 10:2.

ČESKO U17 – USA U17 2:10 (1:3, 0:7, 1:0)

Branky a nahrávky: 2. Nestrašil (Frolo), 57. Pekař (Poletín, Benák) – 2. Mooney (Trethewey), 12. Kvasnicka (Fondrk, McKinney), 20. Kvasnicka (Gallant), 25. Potter (Barnett, Fondrk), 29. Fondrk (Kvasnicka, Shock), 29. Hafele (Moore, McKinney), 33. Hafele (Potter, Murtagh), 33. Kvasnicka (Gallant), 39. Belle (Trethewey), 40. Mooney (Fondrk)
Střely na branku: 21:36
Vyloučení: 5:9
Využití: 0:2

Česko U17: Oršulák (29. Tuláček) – Černý, Holub, Malínek, Mikel, Šilhavý, Mrtka, Zimovčák – Poletín, Pavlík, Pekař – Fasner, Frolo, Lev – Nestrašil, Benák, Rozsíval – Matějovský, Čihař, Záhejský

USA U17: Quinlan (41. Slavick) – Barnett, Trethewey, Shock, Lindberg, Bracco, Amico, Phillips, Kuehne – Murtagh, Potter, Hafele – Horcoff, O´Neill, Belle – Fondrk, McKinney, Mooney – Gallant, Moore, Kvasnicka