U17: Čechům chyběla na vyrovnání jediná trefa. S Finskem padli těsně 2:3

Po dvou skalpech Kanady a prohře s USA přišlo na řadu první měření sil s evropským celkem. Urputní Finové se v první půlhodině hry chopili tříbrankového vedení, které musel národní tým po zbytek duelu dohánět. Nakonec mu chyběla jedna trefa na vyrovnání.

Čeští mladíci skočili na soupeře velmi aktivně a hned na úvod nebezpečně zahrozili. Adam Benák si na modré čáře poradil se clonícím hráčem a vypálil po zemi přesně na hůl Novotného, který šikovnou tečí rozezvonil boční tyč za zády gólmana Kerkoly. Na druhé straně měl velkou šanci na skórování Vanninen, kterého z rohu našel povedeným pasem Joki, jenže z blízkosti nedokázal propálit připraveného Štěbetáka.

Ve 14. minutě se mohli čeští mladíci alespoň na chvíli radovat. Rozhodčí sice na ledě branku uznali, jenže po konzultaci u videa byla následně odvolána. Rostislav Šilhavý zachytil nedůrazné vyhození Finů u mantinelu a okamžitě vypálil na soupeřovu klec. Šikovný Jakub Lev sklepl letící kotouč přesně za záda gólmana Suomi, jenže přitom zahrál vysokou holí.

Ve vlastním oslabení poté unikl české obraně Atte Joki, jenž naznačil stahovačku do strany, ale proti jeho svižné ráně vytasil Štěbeták sebejistý zákrok vyrážečkou. Po vyloučení na straně Česka se chvíli hrálo čtyři na čtyři, což svědčilo Davidu Rozsívalovi, jenž se ze strany nacpal až před klec Finska, jenže nedokázal přehodit položený beton Kerkoly.

Necelé dvě minuty před koncem první třetiny padl už regulérní gól, ovšem na druhé straně. Jesper Kotajärvi napřáhl od modré čáry ke střele k levé tyči a přes clonícího hráče neměl Štěbeták šanci zareagovat. Pár vteřin před odchodem do šaten měl ještě jasnou příležitost osamocený Orpana, v souboji jeden na jednoho s českým gólmanem ale neuspěl.

Ještě před uplynutím půlhodiny hracího času přidali hráči Suomi další dvě trefy. Strömberg našel zadovkou zpoza branky mezi kruhy volného Jespera Kotajärviho, jenž zápěstím našel volný prostor u tyče. O necelé dvě minuty později Finsko velmi rychle využilo početní převahu. Přes značný provoz neviděl Štěbeták přihrávku Boetia na pravý kruh pro vhazování, odkud pálil z první do poloodkryté klece Rasmus Kämäräinen.

Češi se ale rozhodně nevzdávali a okamžitě začali na soupeře tlačit. Rozsíval oslovil před brankou volného Novotného, který z první zakončil pouze do betonu Kerkoly. Při gólmanovi Suomi stálo i štěstí, po krásné akci Benáka, jenž se drze vydal mezi čtveřici protihráčů, totiž zazvonila boční tyč.

Adam Benák ale v akci pokračoval i dále. Vybruslil si na modrou čáru a jemnou zadovkou vyzval ke střele Radima Mrtku, který z pravého kruhu pro vhazování vymetl bližší šibenici. Tříbrankový náskok mohl rychle vrátit Joki, jenže ve velké rychlosti zacílil pouze do spojnice. Na druhé straně zase ujel Pekař, ale bekhendový blafák zakončil pouze střelou do boční konstrukce.

O výrazné zdramatizování koncovky se zasloužila druhá trefa národního týmu. V přesilovce sebral vyraženou ránu Pekaře Poletín a duchapřítomně posunul kotouč do strany, odkud mohl Dominik Pavlík zakončovat přes nataženého Kerkolu až do sítě.

Finská defenziva ale pracovala velmi svědomitě a nedávala soupeři příliš šancí na vyrovnání. Dvě minuty před koncem byl Štěbeták odvolán z branky a Češi hráli v šesti. Příležitost však přišla na druhé straně, po vyhraném buly vysunul Saari vpřed Jokiho, jenže ten ze středního pásma nezacílil přesně. Ve finálním náporu už nedokázal národní tým těsné manko smazat a s Finskem padl těsně 2:3.

FINSKO U17 – ČESKO U17 3:2 (1:0, 2:1, 0:1)

Branky a nahrávky:19. Kotajärvi (Somervuori), 29. Kotajärvi (Strömberg, Aaltonen), 30. Kämäräinen (Boetius, Vanninen) – 34. Mrtka (Benák), 45. Pavlík (Poletín, Pekař)
Střely na branku: 19:33
Vyloučení: 7:3

Finsko U17: Kerkola – Kotajärvi, Paju, Saari, Boelius, Uusitalo, Ervasti, Tukio – Pihlman, Joki, Kämäräinen – Somervuori, Orpana, Rajala – Grandell, Vanninen, Baggström – Aaltonen, Strömberg

Česko U17: Štěbeták – Holub, Černý, Mikel, Malínek, Mrtka, Šilhavý – Pekař, Pavlík, Poletín – Nestrašil, Frolo, Čihař – Rozsíval, Benák, Novotný – Lev, Fasner, Krčál