U17: Češi opanovali Turnaj pěti zemí bez ztráty bodu! Slovensko porazili 6:4

Čtyři zápasy české sedmnáctky na prestižním Turnaji pěti zemí v Chomutově? Stoprocentní tříbodová bilance, skóre 22:14 a jistota zlaté medaile ještě před závěrečným duelem proti Slovensku. V něm český výběr potvrdil dobrou formu a až na drobný výpadek ve druhém dějství dokráčel k vítězství 6:4. Na šesti brankách se hattrickem podílel útočník Adam Novotný a jeden gól přidal také Matěj Pekař, jenž se mezi střelce zapsal v každém utkání.

Svěřenci Pavla Patery ve všech předchozích kláních turnaje nezačali úplně ideálně a brzy prohrávali. Proti Slovensku však mladí hokejisté psali zcela odlišný scénář. Už po šestatřiceti vteřinách totiž Holub vystihl při aktivním napadání rozehrávku soupeře a přihrál přesně najíždějícímu Adamu Novotnému ze druhé vlny. Osamocený hradecký útočník forhendovou kličkou překonal Brezániho.

Jenže Slováci srovnali už v 7. minutě, když Oliver Lacko plácl ve zněti těl do kotouče, jenž doklouzal za záda Höhliga. To ale jako by nastartovalo český gólostroj v prvním dějství. O dvě minuty později totiž parádní přesilovkovou ranou do horního rohu vrátil Čechům vedení Matěj Pekař. Hokejista působící ve Švýcarsku se tak prosadil v každém utkání na turnaji a stav byl 2:1.

Velkou parádu pak pro české fanoušky připravil David Rozsíval. Ten po přihrávce od Fasnera tváří v tvář brankáři zvolil Forsbergovu kličku a tímto obtížným zakončením jednou rukou zvýšil stav na rozdíl dvou branek. Vzápětí forvard Liberce ozdobil povedenou periodu svým druhým gólem, když se dobře zorientoval na brankovišti a dorazil puk za záda Brezániho.

Národní tým sice byl v první dvacetiminutovce jednoznačně aktivnější, jenže v první polovině druhé třetiny se Slovensko vrátilo do hry. Nejprve z levého kruhu Andreas Straka překvapil Höhliga ranou na vyrážečku a o sedm minut později snížil na menší rozdíl ve skóre po krásné akci do prázdné klece Alex Mišiak. Český realizační tým si poté vzal oddechový čas, který přinesl gólový efekt. Po 103 vteřinách totiž nabruslil až před branku Adam Novotný a bekhendovou kličkou zvýšil na 5:3.

Myslím si, že obě mužstva na tom byla po turnaji fyzicky stejně. Trochu to ovlivnilo výkon. Nebudeme si nic nalhávat. Kluci určitě měli v hlavách také to, že budou první, i když prohrajeme. Všechny tyto faktory měly určitý vliv na výkon. Proti Američanům jsme si ukázali, že umíme hrát lépe,“ poukazuje asistent trenéra František Ptáček na herní výkyv ve druhé třetině.

V závěru dostal tým Ivana Králika výhodu přesilové hry. Tu sice nevyužil, nicméně nevzdal se. Nenápadná střela Draveckého vypadla Höhligovi z lapačky přesně na holi dojíždějícího Andrease Straky, který pouhou sekundu před druhou sirénou překonal přesunujícího se brankáře.

Samozřejmě trenéři chválí. Ale je to práce celé lajny. Někdo vybojuje puk, nahraje mi a já jen zakončím. Je to týmový výkon. Pochvalu má celá lajna. Hrajeme v tomto složení jen tady na turnaji, ale myslím, že jsme si rychle sedli. Po prvním zápase jsme věděli, kdo kde má hrát. Bylo to rychlé,“ komentuje spolupráci se Lvem a Krčálem autor hattricku Adam Novotný.

Jistý vítěz turnaje nechtěl připustit žádné drama. Ve třetí části vyslal na brankáře soupeře 16 střel a byl opět aktivnějším týmem. Na druhou stranu česká obrana nepovolila Slovákům žádný výrazný tlak a všechny čtyři střelecké pokusy v závěrečném dějství ztroskotaly na brankáři Höhligovi.

Slovensko to ještě zkoušelo se šesti hráči v poli. Jenže jejich ofenzivní šestice neudržela kotouč na útočné modré, čehož využil Adam Novotný, jenž dovezl puk do odkryté klece. Český výběr do 17 let tak po vítězství 6:4 nad Slovenskem zakončil Turnaj pěti zemí v Chomutově bez prohry. I nadále tak drží pod vedením nových trenérů Pavla Patery, Davida Moravce a Františka Ptáčka stoprocentní bilanci. Sedm zápasů, sedm výher.

„Samozřejmě v kabině převládá pozitivní atmosféra. Když se vyhraje turnaj, kde jsou velké týmy jako Amerika, to potěší každého hráče. Zápas s USA byl neskutečný zážitek pro nás všechny a myslím si, že i pro fanoušky. Takové utkání každému hráči pomůže, je to obrovská čest si vyzkoušet takový zápas a ještě vyhrát turnaj,“ pochvaluje si útočník Adam Novotný.

A jaký je následující program reprezentace do 17 let? „V říjnu nás čeká dvojzápas a v listopadu pak vrchol sezony – turnaj v Kanadě. Chtěli bychom kluky naučit jednoduchosti. V jednoduchosti je krása. Musíme na ně tlačit, aby plnili naše pokyny,“ uzavírá František Ptáček.

ČESKO – SLOVENSKO 6:4 (4:1, 1:3, 1:0)

Branky a nahrávky: 1. Novotný (Holub), 9. Pekař (Höhlig), 15. Rozsíval (Fasner, Netušil), 18. Rozsíval (Pšenička), 33. Novotný, 60. Novotný – 7. Lacko (Dravecký), 25. Straka (Nemec), 32. Mišiak (Straka), 40. Straka (Dravecký, Saloň).

Rozhodčí: Micka – Ondráček, Šimánek.

Vyloučení: 1:2.