U17: Češi po smolné třetí třetině prohráli se Salzburgem 1:3

Svěřenci Pavla Patery odehráli první ze dvou utkání proti salzburgskému výběru do osmnácti let. Velkou taktickou bitvu rozhodla až třetí perioda, ve které deset minut před koncem Salzburg odskočil do vedení 2:1. Česká střídačka pak ještě sáhla po vabanku hry bez brankáře, zápas už se českému týmu zdramatizovat nepodařilo.

Utkání začalo velmi svižně, avšak obě strany měly šancí spíše pomálu. První výraznější akce mohla přijít až ve 14. minutě, kdy svěřenci Pavla Patery dostali výhodu přesilové hry. Salzburští však poctivou obrannou hrou tuto početní výhodu ubránili, a tak se i nadále pokračovalo za bezbrankového stavu

Náznaky větších šancí přišly až v samotném závěru první třetiny. V českém obranném pásmu se kotouč po jednom z odrazů dostal vysoko do vzduchu, odkud si jej snažil sebrat jeden s domácích. Ten kotouč trefil příliš velkou razancí, a tak se hrací předmět odrazil až do brankoviště Tuláčka, kde se následně strhla mela. Český brankář odolal veškerému náporu a kotouč udržel ve své výstroji.

Hned z následného protiútoku zahrozily také české barvy. Po pravém křídle se do úniku dva na jednoho prosmýkl Číhal, který se nakonec rozhodl, že také sám zakončí. Jeho střela nadělala Ankirchnerovi problémy, ale německý gólman ji za své záda nepustil.

Druhá perioda už byla i branková. Do vedení šel domácí Salzburg v čase 21:13, a to po české ztrátě puku ve středním pásmu. Kessler na vlastní obranné modré sebral kotouč, po přejetí do útočného pásma předal kotouč Leonu Kolarikovi, který zavěsil nad vyrážečku Tuláčka.

Čeští mladíci následně zvýšili svoji aktivitu a postupně se hnali za vyrovnáním. Hrubý zatarasil domácím hráčům přechod přes modrou čáru a ukořistil kotouč pro české barvy. Následně svojí přihrávkou našel najíždějícího Václava Nestrašila, který v samostatném úniku překonal německého brankáře bekhendovou kličkou.

V závěru druhé dvacetiminutovky si pak česká sedmnáctka zahrála druhou přesilovou hru v zápase. Nejvýraznější šanci si v ní vypracoval Švancara, který z pravého kruhu vyslal tvrdý projektil na Ankirchnerovu klec. Brankář domácího celku za svá záda druhý gól nepustil, a tak se po čtyřiceti minutách hry odcházelo do kabin za stavu 1:1.

Začátek třetí třetiny přinesl velký tlak českého týmu, který však svěřenci Pavla Patery nedokázali přetavit v gól. Následně musel Čechy dvakrát podržet brankář Tuláček, který si v rozmezí 45.-47. minuty připsal hned dva veledůležité a krásné zákroky. Z následné protiakce ještě zahrozil Nestrašil, Ankircher si však s jeho nájezdem poradil.

Salzburští dokázali hru rychle otočit a překvapivě převrátit zápas na svoji stranu. Kotouč pro své spoluhráče ukořistil Beck, ten následně kombinoval s Edgarsem Veilandsem, jenž svižnou střelou provětral šibenici Tuláčkovy klece - 1:2.

Čeští mladíci pak nedokázali využít ani třetí početní výhodu, která jim byla nabídnuta. Do dobrých pozic se dvakrát dostal střelec prvního gólu Nestrašil, ten ovšem ani v jednom z případů nedokázal prostřelit hradbu těl salzburských hráčů.

Po faulu Rybnikára si přesilovku zahrál také domácí celek. Češi ji dokázali s přehledem ubránit, dokonce v ní i několikrát zahrozili. Největší šanci zaznamenal Hummer, který prověřil Ankirchera za pravé strany kluziště.

Dvě minuty před koncem si česká střídačka vyžádala oddechový čas, na jehož konci zůstal brankář Tuláček sedět za mantinely. Čeští mladíci to tak zkusili v šesti s odkrytou klecí za zády.

Česká osmnáctka začala powerplay poměrně dobrým tlakem, avšak v čase 58:33 po výborném napadání a následné ztrátě kotouče pečetil výhru Salzburgu Leon Kolarik. Tento gól vlastně podtrhnul bolest celého zápasu, a sice přesilové hry. "Samozřejmě nás to mrzí, ale my jsme chtěli rozložit sílu na všechny naše hráče, takže jsme žádné přesilovkové formace neskládali," překvapil trenér Pavel Patera. "Početní výhody jsme tak hráli ve všech čtyřech lajnách, co není úplně obvykle, a taky to podle toho tak vypadalo."

Svěřenci Pavla Patery tak v prvním utkání proti salzburské osmnáctce neuspěli a padli 1:3. "Byl to výborný zápas," pochvaloval si ale kvalitu utkání Patera. "V první třetině jsme měli rozhodně více ze hry, pak ve druhé a třetí přebral otěže Salzburg a zaslouženě vyhrál."

Šanci na odvetou budou mít Tuláček a spol. hned zítra, kdy se postaví Salzburgu v odvetě. Jak uspět? "Chtěli bychom zlepšit proměňování šancí. Na začátku zápasu jsme měli dostatek šancí na to, abychom Salzburgu odskočili. Dále bych rád zlepšil pohyb v předbrankovém prostoru, kde nás soupeř předčil i tím, že se jedná o starší kategorii, tudíž měli tento prostor dobře hlídaný," zakončil Patera.

EC RED BULL SALZBURG U18 – ČESKO U17 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 2. Kolarik (Kessler, Juric), 50. Veilands (Beck), 59. Kolarik – 29. Nestrašil (Hrubý)

Rozhodčí: Wiggins - Pfau, Vaczi
Vyloučení: 4:2

Salzburg: Ankirchner – Kessler, Juric, Humer, Lexer, Beck, Kolarik, Maul, Simek, Haiböck, Gesson, Simovic, Zelenov, Schellander, Mazur, Reinthaler, Veilands, Hupach
Česko U16: Tuláček – Malínek, Mrtka, Holub, Šilhavý, Dyk, Černý, Mikel – Zahejský, Lev, Přibyl, Kurka, Nestrašil, Rybnikár, Číhal, Hrubý, Fasner, Krčál, Švancara, Beran