U17: Češi vynulovali Finy a po výhře 2:0 jsou v semifinále

Česká reprezentace do sedmnácti let odehrála v noci čtvrtfinálový souboj s finským výběrem. Ohromně vyrovnaný duel přinesl jen dvě branky. A obě do finské klece! Češi se tak mohou těšit na semifinále kanadského turnaje.

Do utkání vlétl tým Pavla Patery velmi aktivně, za což byl hned ve 3. minutě odměněn početní výhodou. V ní čeští hráči recept na finského brankáře nenašli, Kerkola vytáhl několik parádních zákroků.

Také druhá početní výhoda se odehrávala v české řežii. Střelu Pavlíka z pravého kruhu Kerkola vyrazil, odražený kotouč vyplaval před Mrtkou, jenž v ideální střelecké pozici netrefil prázdnou branku soupeře.

V samotném závěru prvního dějství zahrozili také hráči Suomii. Neshodu v rozehrávce Černého se Štěbetákem málem potrestal Grandell, česká obrana se však stihla včas zformovat, čímž zabránila Finovi ve skórování.

Druhá dvacetiminutovka začala dvěma velkými českými šancemi. Nejprve se šikovně po levém křídle prodral k zakončení Čihař, jeho střelu vyrážel finský maskovaný muž ramenem. Ta druhá přišla hned po dvaceti sekundách. Zadovka Rozsívala vybídla ke střele Novotného, jenž pálil k levé tyči finské branky. Kerkola i tentokrát podržel svůj tým.

I třetí početní výhodu si zahrál český výběr. V ní svěřenci Pavla Patery recept na vstřelení branky nenašli, ovšem po jejím konci se přiležitost naskytla. Přečíslení tři na jednoho zakončoval Frolo, jenže nedokázal procedit kotouč do soupeřovy branky.

Třicátá druhá minuta přinesla faul Poletína, a tak šla česká sedmnáctka poprvé do čtyř. Skvělou práci odvedli čeští bránící hráči, kteří nepustili soupeře do souvislejšího tlaku. Obecenstvo Credit Union Place si tak muselo počkat na první branku až do třetí periody.

První desetiminutovka závěrečného dějství se nesla v poměrně klidném duchu, následně se však finský výběr dostal do několika zajímavých příležitostí.

V 54. minutě po objetí branky trefil Ervasti pravou spojnici tyček Štěbetákovy branky. Finští hokejisté následně reklamovali, že se jednalo o gól, rozhodčí měli ale o celé situaci jasno, a tak stav zápasu zůstal 0:0.

Dvě minuty před koncem byl poslán na trestnou lavici Kotajärvi, který se provinil podrážením. Česká sedmnáctka tuto jedinečnou šanci nepromarnila. Do mezirkruží si od modré čáry sjel Radim Mrtka, jenž vymetl pavučinku v pravém horním rohu Kerkolovy branky a v předposlední minutě vstřelil rozhodující gól.

Na obdrženou branku zareagovala finská střídačka odvoláním gólmana. Hráči Suomi však kotouč záhy ztratili, českou výhru tak mohl pečetit trefou do prázdné branky Tomáš Poletín.

Česká sedmnáctka si výhrou 2:0 nad finským výběrem zajistila postup do semifinále.

FINSKO - ČESKO 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 59. Mrtka (Pavlík, Rozsíval), 60. Poletín
Vyloučení: 5:1
Využití: 0:1

Finsko: Kerkola (Sammalniemi) – Uusitalo, Tukio, Ruotsalainen, Ervasti, Kotajarvi, Paju, Boelius, Saari – Aaltonen, Stromberg, Baggstrom – Virtanen, Vanninen, Kamarainen – Grandell, Orpana, Rajala – Somervuori, Joki, Pihlman

Česko:Štěbeták (Tuláček) – Holub, Černý, Mikel, Malínek, Mrtka, Šilhavý – Pekař, Pavlík, Poletín /C/ – Nestrašil, Záhejský, Čihař – Rozsíval, Benák, Novotný – Lev, Fasner, Krčál – Dyk