U17: Fantastický obrat! Češi přestříleli Američany 7:4 a zajistili si vítězství v turnaji

Česká reprezentace do sedmnácti let potřetí v řadě nevstoupila na Turnaji pěti zemí do utkání ideálně a už ve 4. minutě prohrávala o dvě branky. Jenže svěřenci Pavla Patery opět dokázali velkou mentální sílu a ještě během první periody dokázali srovnat. Pak to byli právě Češi, kteří utkání ovládli. Po vítězství 7:4 si v Chomutově zajistili prvenství na turnaji. Hattrickem se na cenné výhře podílel útočník Matěj Pekař.

Čeští mladíci potřetí v řadě nevstoupili do zápasu úplně ideálně. Už po 135 vteřinách hry totiž otevřel skóre Sam Spehar, když dojel akci z druhé vlny a zakončil do protipohybu brankáře. O minutu později navíc potrestal nedůslednost obrany osamocený Nicolas Whitehead, který po přihrávce Kevana z bezprostřední blízkosti zvýšil na dvougólový rozdíl.

Nezačali jsme úplně ideálně, ale asi to bylo trochu dáno respektem k soupeři. Pro hráče to byl první kontakt se zámořským týmem. Pak ale respekt opadl, začali jsme hrát svoji hru a dobře plnili herní plán. Kaňkou jsou trochu jejich zákroky, které byly často za hranou,“ komentoval začátek utkání asistent trenéra David Moravec. Američané si nakonec z utkání odnesli sedmatřicet trestných minut.

Češi ale opět ukázali svoji mentální sílu a dokázali srovnat. Rozsíval našel z levého křídla přes bránící hole Šimona Fasnera, jenž sám před gólmanem šikovnou stahovačkou nabral kotouč na forhend a propálil Alessiho ranou nad lapačku. Českou střídačku pak rozradostnil Matěj Pekař, který využil zaváhání beka a odražený puk dopravil přesně do sítě. Rázem bylo vyrovnáno na 2:2.

To jako by dodalo hráčům důležité sebevědomí. „Zlom asi nastal, když jsme vyrovnali na 2:2 a dostali se zpátky do zápasu. Byli jsme celou dobu pozitivní - i když jsme znovu prohrávali. Myslím si, že od stavu 2:2 jsme se nakopli a šli si za tím. Věděli jsme, že hrají důrazně. Říkali jsme si, abychom se nenechali vyprovokovat. To se nám dařilo. Ve druhé třetině se jim rozsypal systém, začali oplácet a my to ustáli v náš prospěch. Jsem rád, že jsme to takhle udrželi, protože to byl zápas vyloženě o hlavě,“ chválí mentální sílu týmu Tomáš Poletín.

Američané před pondělním kláním na turnaji odehráli dva duely, ve kterých vstřelili dvanáct branek. Svoji kvalitu ukázali i proti českému výběru. I druhou periodu totiž začali skvěle. Ve 42. minutě vypálil bekhendem z mezikruží Crowder, jehož střelu dorazil za záda Fajmona pohotový Travis Hayes. Jenže Česko odpovědělo hned za čtyřiapadesát vteřin. Po nahození od modré čáry kotouč vyplaval přesně na hůl Víta Macka a útočník Jihlavy si do poloodkryté klece připomněl, jak chutná gólová radost v reprezentačním dresu.

Ve 27. minutě se Češi po pohledné akci dostali poprvé do vedení. Centr první letky Dominik Pavlík využil dobrého napadání spoluhráčů a po přihrávce Poletína se ze slotu trefil přesně, čímž otočil skóre v český prospěch. Pátý gól v síti USA vybojoval František Netušil, když si důrazně počínal na brankovišti a propasíroval kotouč přes klečícího gólmana. Jenže pak Američané dokonale sehráli přesilovku čtyř proti třem na zakončujícího Cartera Murphyho, jenž svou střelou nedal Fajmonovi šanci.

I ve třetím dějství pokračovaly gólové hody. Radovali se však už jen hráči v bílých dresech. Ve 46. minutě dodala národnímu týmu klid branka Matěje Pekaře. Šikovný forvard to vzal v situaci dva na jednoho na sebe a ranou na bližší tyč překonal Alessiho. Nicméně o osm minut později mohl mít rodák z Přerova ještě větší radost. Po kličce do forhendu vypálil a hattrickem pečetil výhru 7:4.

Český tým se mohl v pondělním duelu spolehnout i na hlasitou podporu. V Chomutově národní výběr podporovalo přes 730 fanoušků. „Diváci vždycky pomůžou. Když vás tribuna po gólu podpoří nebo hlasitě pochválí jakoukoliv povedenou akci, to vás nakopne. I v pondělí nám to určitě hodně pomohlo. Naopak Američanům to nehrálo do karet,“ pochvaloval si Poletín, který zaznamenal dvě asistence.

Vítězství nad USA českým mladíkům zajistilo prvenství na Turnaji pěti zemí. Ten zakončí už v úterý v utkání proti Slovensku. „Zápas s Amerikou byl skoro dokonalý. Porazit ji hned na první pokus, to je obrovský úspěch. Když proti Slovákům nastoupíme stejně jako dnes, nemáme se čeho bát. Nesmíme to ale podcenit. Musíme si za tím jít stejně jako v pondělí,“ uzavírá šestnáctiletý forvard Slavie.

ČESKO – USA 7:4 (2:2, 3:2, 2:0)

Branky a nahrávky: 14. Fasner (Rozsíval), 16. Pekař (Poletín, Pavlík), 23. Macek (Černý, Rybnikár), 27. Pavlík (Poletín, Pekař), 33. Netušil (Rozsíval), 46. Pekař (Hrubý, Pavlík), 54. Pekař – 3. Spehar (Fleece, Simpson), 4. Whitehead (Kevan), 22. Hayes (Crowder), 40. Murphy (Kevan).

Rozhodčí: Hucl – Kokrment, Malý.

Vyloučení: 5:5, navíc Whitehead (USA) 5 minut a do konce utkání.