U17: Turnaj pěti zemí nabídl kvalitní hokej a mraky branek

Turnaj pěti zemí v Chomutově pro reprezentace do sedmnácti let je již minulostí. Česká reprezentace ovládla pod vedením trenéra Pavla Patery všechna utkání a jednoznačně obsadila první místo před druhými Spojenými státy. Třetí příčku získali Švýcaři o bod před Slovenskem, poslední končí Německo.

Jako první vkročili do turnaje Slováci, kteří vyzvali USA. Po jasné první třetině museli dotahovat čtyřbrankové manko, což se jim nakonec nepodařilo a prohráli 3:5. Čeští mladíci si zase střihli čtvrtý zápas se Švýcarskem v řadě, počtvrté s vítěznou tečkou. I přes dvě neproměněná trestná střílení domácí udrželi těsný náskok a skóre 4:3 až do závěrečného hvizdu.

Druhý hrací den nabídl jediné prodloužení i jedinou vychytanou nulu na turnaji. Gerber zastavil všechny rány Slováků a o vítězství Švýcarska rozhodl v 63. minutě Etter. V dalším zápase i přes nesmírnou střeleckou převahu domácích 52:20 odehráli Němci jedno ze svých výsledkově nejlepších utkání proti Čechům. Dvakrát sice hosté vedli, ale rozjetý gólostroj nedokázali uhlídat a padli 3:5. Po utkání vedl tabulky střelců turnaje se čtyřmi zásahy František Netušil.

Neděle byla jediným hracím dnem, ve kterém si Češi dopřáli odpočinku, zato zbylé čtyři týmy dále bojovaly o body. USA přejely po vydařeném úvodu Švýcary 7:2, Slováci hráli po čtyřiceti minutách s Němci nerozhodně 3:3, ale třemi brankami v závěru rozhodli o zisku plného počtu bodů.

Jedinou vítěznou třetinu si připsali Němci proti Švýcarům, v úvodu sice vedli 1:0, jenže v dalších čtyřiceti minutách na švýcarský tým nestačili a prohráli 3:5. Nejtěžší prověrku představovaly pro Čechy Spojené státy. Vyrovnaný vstup do utkání se začal po půlhodině hry překlápět na stranu domácích, kteří urvali nakonec rozhodující tři body za výhru 7:4. Hattrickem se blýskl Matěj Pekař.

Závěrečný den turnaje odstartovala mohutná kanonáda USA proti Německu. K výhře 14:3 přispěl nejvíce čtyřgólový Simpson. Třešničkou na turnajovém dortu pak bylo federální derby. Vedení domácích sice Slováci začali ukrajovat ve druhé části, rozjetí Češi si však náskok neustále drželi a výhru 6:4 korunoval gólem do prázdné branky Adam Novotný, čímž také dovršil hattrick.

Bez jediné porážky si Česko dokráčelo pro suverénní první místo před silnými Spojenými státy, které klopýtly právě jen proti domácímu výběru. O třetím místě Švýcarů rozhodla výhra 1:0 proti čtvrtému Slovensku. Poslední Němci končí turnaj bez zisku jediného bodu.