Souhrn dne: Skvěle hrající U17 končí bez medaile, šestnáctka skolila Švýcary

Pořádně nabitý den měly juniorské reprezentace. Do hry šly čtyři týmy - a U17 dokonce dvakrát. Bohužel pro ně z toho byly dvě prohry, nedařilo se ani juniorům a juniorkám v kategorii U18 a U20. U16 si naopak s chutí zastřílela.

Skvělý boj, velká smůla

Vstup do zápasu měli lepší Američané, kteří se gólově prosadili hned po necelých dvou minutách hry. Donny Braco byl totiž v českém brankovišti nejdůraznější a otevřel skóre.

Prvních deset minut zápasu patřilo Spojeným státům, kteří s přehledem ubránili i přesilovku Čechů. Ti se ale snažili aktivně napadat a rychle zakončovat, nicméně chyběla přesnost.

Ale jen do jedenácté minuty, kdy se prosadil Adam Novotný, čímž dokonale opařil sebevědomé Američany. Ti se však zanedlouho mohli opět radovat z vedení, jelikož v čase 13:23 proměnil trestné střílení Will Horcoff. Vyhecovaný a rychlý hokej pokračoval až do konce třetiny, ale skóre se nezměnilo.

Na začátku druhého dějství však ano. Nejprve se do velké dvojšance dostali Američané, nicméně gólman Štěbeták potvrdil velkou formu.

Za pár sekund se na druhé straně radovali Češi. Adam Novotný šikovně udržel puk a naservíroval ho před prázdnou bránu Václavu Nestrašilovi, který dokázal vyrovnat.

Aby toho nebylo málo, Češi se pár sekund po gólu dostali do další velké šance, tentokrát však gól nedali. Nicméně v 27 minutě ano. Přesilovku využil Adam Benák, který nechytatelnou střelou překonal amerického brankáře.

Do tlaku se po gólu přirozeně dostaly Spojené státy, nicméně česká obrana držela pevně až do konce druhé třetiny.

Začátek té třetí byl vyrovnaný, hra se opět přelévala ze strany na stranu, jako první se ale prosadili Američané, kteří šest minut po startu periody zásluhou Murtaghovy střely z úhlu překvapily všechny včetně Štěbetáka.

Do šancí se začali dostávat Američané, kteří svoji převahu ale přerušili vyloučením tři minunty před koncem. A mohlo se ukázat jako osudové, jelikož jen pár sekund stačilo Čechům na to, aby z hranice brankoviště dali díky dorážce Víta Záhejského vedoucí branku.

Pohádková tečka to ale nebyla. Naopak. Američané odvolali gólmana, což se nakonec ukázalo jako klíčové. Jack Murtagh totiž vstřelil sekundu před koncem gól a šlo se do prodloužení.

Hrálo se tři na tři, díky čemuž se do úniku dostal LJ Mooney, který zakončil mimo dosah českého brankáře.

USA - ČESKO 4:5 po prod. (2:1, 0:2, 2:1 - 1:0)

Branky a nahrávky:2. Braco, 14. Horcoff (TS), 47. Murtagh, 60. Murtagh, 62. Mooney – 11. Novotný, 22. Nestrašil (Novotný), 27. Benák, 58. Záhejský

USA: Quinlan (Boettiger) – Barnett, Tretheway, Shock IV, Lindberg, Bracco, Amico, Phillips, Kuehne – Murtagh, Potter, Hafele, Horcoff, O'Neill, Murtyn, Fondrk, McKinley, Mooney, Gallant, Moore, Belle

Česko: Štěbeták (Oršulák) – Lukáš-Holub, Černý, Mikel, Malínek, Mrtka, Šilhavý, Dyk – Pekař, Benák, Poletín, Rozsival, Pavlík, Cihlář, Nestrašil, Záhejský, Novotný, Lev, Frolo, Fasner

Vyrovnání v poslední minutě poslalo utkání žen U18 do prodloužení

Hned na úvod měla obrovskou šanci na hokejce Tinja Tapani, která mohla ze slotu zakončovat do poloprázdné branky, ale prostor mezi třemi tyčemi minula. Do podobné situace se dostala i v 6. minutě, po přihrávce Ekoluomy sice zakončovala na zadní tyči pohotově, jenže Aneta Šenková vytáhla krásný zákrok betonem.

Na druhé straně zahrozila Tereza Gildainová, která vybruslila z rohu hřiště až do střeleckého úhlu a nečekanou ranou málem překonala finskou gólmanku.

Zkraje druhé periody hrály Češky přesilovou hru. Odraženou střelu si před brankou svižně našla Adéla Pánková a z dorážky už zametla kotouč za brankovou čáru. Hubené vedení držel národní tým velmi dlouho.

Amanda Julkunen měla snad největší příležitost na vyrovnání, když se řítila sama tváří v tvář Šenkové, jenže na českou brankářku nevyzrála. Dvě minuty před koncem základní hrací doby ale vyzkoušely hráčky Suomi hru v šesti, která jim nakonec vyšla. V poslední minutě totiž Nelly Andersson vymetla pravou šibenici a poslala tak duel do prodloužení. V nastaveném čase rozhodly Finky velmi rychle o svém vítězství. Byskata vybídla volnou Emmu Ekoloumu, která jednadvacet vteřin po buly překonala Šenkovou.

ČESKO Ž U18 – FINSKO Ž U18 1:2 pp. (0:0, 1:0, 0:1 – 0:1)

Branky a nahrávky:24. Pánková (Vocetková, Gildainová) – 60. Andersson (Tapani, Ekoluoma), 61. Ekolouma (Byskata, Tallinen)

Česko: Šenková (Hořínková) – Hujová, Paroubková, Slavíčková, Fromová, Tischler, Chladová, Jarabková – Pánková, Gildainová, Vocetková – Jílková, Jebousková, Nogová – Felcmanová, Mazancová, Skořepová – Pěnčíková, Musilová.

Finsko: Kuja-Halkola (Huovinen) – Tallinen, Ojala, Palin, Holmberg, Andersson, Pohjanaho, Timonen – Byskata, Tapani, Ekoluoma – Loponen, Kankkunen, Julkunen – Lamberg, Kuusisto, Lehikonen – Nurmisto, Siekkinen, Siivonen – Sten.

Tým Z V VP PP P Skóre Body
1. Finsko 3 2 1 0 0 10:2 8
2. Česko 3 0 1 1 1 5:6 3
3. Německo 2 1 0 0 1 4:8 3
4. Japonsko 2 0 0 1 1 1:4 1

Osmnáctka nenašla recept na švédskou defenzivu

Utkání začali lépe seveřané, kteří hned zkraje využili přesilovou hru. Alexander Zetterberg vyslal z levého kruhu nechytatelnou dělovku na zadní tyč. Ve 13. minutě měli hráči Tre Kronor k dispozici také trestné střílení, jenže Zetterberga tentokrát vychytal připravený Mařík. Stejný hráč byl neustále při chuti a těsně před koncem první periody ještě orazítkoval břevno. O vyrovnání se mohl zasloužit Ondřej Kos, jenže jeho rána také skončila na brankové konstrukci. Seveřané si vytvářeli nejvíce příležitostí v početní převaze, jednu takovou využil ještě před druhou sirénou Linus Eriksson.

V první minutě závěrečné části předvedl Alexander Zetterberg rychlé ruce, ale i nohy. Bruslařsky překonal bránícího hráče, povyjel mezi kruhy a ranou na lapačku skóroval. Češi po chvíli ujeli do přečíslení tři na dva, jenže Hešovo zakončení na vyrážečku pokryl gólman Axelsson. Vincent Sandberg svým gólem z úniku jen zpečetil výhru Švédska, které na turnaji zapisuje vítězství 4:0.

ČESKO U18 – ŠVÉDSKO U18 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)

Branky a nahrávky:4. Zetterberg (Freij), 36. Eriksson (Sahlin, Fernström), 41. Zetterberg (Eklund, Öhrqvist), 56. Sandberg (Sterner, Eliasson)

Česko: Mařík (Ebenstreit) – Hlinský, Svozil, Prokeš, Král, Skok, Švec, Chaloupka – Kos, Sikora, Pohludka – Humeník, Hoch, Hurt – Lisler, Daníček, Galnor – Veselský, J. Heš, Vaculík

Švédsko: Axelsson (Liv) – Sahlin Wallenius, Eliasson, Freij, Öhrqvist, Gustavsson, Bodin, Vlien – Olofsson, Eriksson, Eklund – Zetterberg, Pettersson, Fernström – Jarbsjö, Berglund, Hasselvall – Sterner, Björk, Sandberg

1. Švédsko 3 2 1 0 0 17:8 8
2. Finsko 3 1 1 0 1 6:7 5
3. USA 3 1 0 1 0 11:7 4
4. Švýcarsko 3 0 1 0 2 6:12 2
5. Česko 3 0 0 2 1 3:9 2

Po zběsilém úvodu přebrala šestnáctka Česka iniciativu

Pouhých sedmadvacet vteřin stačilo Švýcarům, aby se ujali vedení. Favreho nahození vykopl Javorek pouze na hůl Raphaëla Achermanna, jenž pohotově dorážel. Ještě ve druhé minutě však stihl Martin Hečko po pohotovém zakončení z levého kruhu vyrovnat. Ke konci první části hry rozehrál národní tým kolotoč kolem švýcarské klece, z něhož pramenila spousta šancí. Hanyše s Hečkem sice ještě gólman Kunz vychytal, jenže sedm vteřin před první sirénou už kapituloval. Do nahození Tobiáše Sekaniny velmi šikovně vložil svou hokejku Jan Kerbler, díky němuž přeci jen odcházeli do šaten spokojenější Češi.

Aktivní dvojice se zasloužila na začátku druhé periody o třetí trefu. Šimon Katolický nahodil na betony Kunze, který jen vykopl kotouč na Martina Hečka, jehož dorážka rozvlnila síť. Ještě veseleji bylo v polovině utkání, kdy se kotouč po ráně Kachlíře z pravého kruhu vrtěl na brankové čáře. Celou situaci dobruslil Petr Tomek, který pohodlně zvýšil na 4:1. Ještě do konce druhé dvacetiminutovky ale Švýcarsko zásluhou přesilovkové branky Svena Kriesiho snížilo. Dvoubrankový rozdíl platil až do samotného závěru, půl minuty před vypršením základní hrací doby trefil Pavel Kůrka volnou branku soupeře a zakončil tak stav na konečných 5:2.

Pohled trenéra Milana Razýma: „Do utkání jsme nevstoupili úplně dobře, dostali jsme gól hned v první minutě, nicméně ještě v první třetině se nám podařilo stav utkání otočit ve vlastní prospěch. Poté jsme přidali další dvě trefy a vypadalo to na jednoznačný průběh, bohužel jsme neproměnili další šance, neodskočili do vyššího vedení a nabídli zbytečným faulem po odpískání šanci soupeři. V přesilovce Švýcaři snížili na 2:4 a ve třetí periodě se snažili dát kontaktní gól, což se jim nepovedlo, protože jsme další šance nepřipustili a výhru jsme pečetili trefou do prázdné branky.“

ČESKO U16 – ŠVÝCARSKO U16 5:2 (2:1, 2:1, 1:0)

Branky a nahrávky:2. Hečko (Katolický), 20. Kerbler (Sekanina, Kůrka), 25. Hečko (Katolický), 32. Tomek (Kachlíř), 60. Kůrka (Ruml) – 1. Achermann (Favre), 38. Kriesi (Castiglioni)

Česko: Javorek (Veřmiřovský) – Vaněček, Kachlíř, Studnický, Ruml, Skyba, Reisnecker, Cífka, Kůrka – Katolický, Tomek, Hečko – Hrček (C), Huk, Vlk – Slavík, Mařík, Hanyš – Kerbler, Sekanina, Weiss

Švýcarsko: Kunz (Haas) – Frolik (C), Thoma, Mukuna, Favre, Hert, Castiglioni – Troxler, Sauthier, Sutter – Achermann, Dubé, Schoch, Kriesi, Grossniklaus, Berger, Schürmann, Bouvard, Daron

U17 nedokázala zastavit švédský nápor a končí bez medaile

Vyrovnanou úvodní část nakonec ovládl národní tým. V přesilové hře vracel Benákovo nahození zpět před branku Pekař a ve slotu číhající Tomáš Poletín dokázal propasírovat kotouč pod švédským gólmanem až za brankovou čáru. Seveřané se však oklepali a v polovině základní hrací doby začali přitvrzovat. Milton Gästrin využil volnějšího prostoru k tomu, aby si z kruhu sjel na osu, odkud vyrovnal. O malou chvíli navíc proměnil svůj únik díky bekhendovému blafáku Filip Ekberg. Ještě do konce druhé periody pak přidal třetí zářez Švédska po ráně z otočky Anton Frondell.

I třetí perioda patřila ze začátku Tre Kronor. Ivar Stenberg přebruslil obranu Česka a i v pádu dokázal propasírovat kotouč až za Štěbetáka. Pátý zásah poté zaznamenal Eric Nelson zakončením pod břevno. Tři minuty před koncem začali Češi značně přitvrzovat. Matěj Pekař nejprve střelou otřenou o boční tyč snížil, a následně se trefil ještě po krásné individuální akci Adam Benák. Další dvě branky však už nedokázal národní tým stáhnout, naopak inkasoval do prázdné klece. Gustav Hillström zpečetil výhru Švédska 6:3. I po skvěle odehraném turnaji tak Češi končí na World U17 Hockey Challenge v Kanadě na čtvrtém místě.

ŠVÉDSKO U17 – ČESKO U17 6:3 (0:1, 3:0, 3:2)

Branky a nahrávky:30. Gästrin, 32. Ekberg (Boumedienne, Hallin), 38. Frondell (Wozniak), 44. Stenberg, 49. Nelson (Jennersjö), 60. Hillström (Stenberg, Gästrin) – 17. Poletín (Pekař, Benák), 58. Pekař (Benák), 59. Benák (Pekař)

Švédsko: Forsberg (Sörquist) – Annborn, Sjöström, Boumedienne, Hallin, Dahlqvist, Hakansson, Wahlund – Ekberg, Frondell, Wozniak – Stenber, Gästrin, Klingsell – Morin, Hillström, Novotny – Jennersjö,, Nilson, Genborg – Skarby

Česko: Štěbeták (Tuláček) – Lukáš-Holub, Černý, Mikel, Malínek, Mrtka, Šilhavý, Krčál, Dyk – Pekař, Benák, Poletín – Rozsíval, Pavlík, Cihař – Nestrašil, Záhejský, Novotný – Lev, Frolo, Fasner

Dvacítka ve vyrovnaném duelu nepřetlačila Švédsko

Na konci první periody dostali Švédové k dispozici dvojnásobnou početní převahu. Kotouč se dostal na levý kruh k Axelu Sandin-Pellikkovi, na jehož ránu přesouvající se Schnattinger nestačil zareagovat. Těsně před uplynutím poloviny základní hrací doby ale národní tým vyrovnal. V rychlém přečíslení tři na dva posunul Maštalířský puk do krkolomné pozice na Adama Bareše, který však i z velkého úhlu zakončil nekompromisně do vzdálenější šibenice.

Tre Kronor si mohli vzít vedení zpět ještě před koncem druhé části hry, na zadní tyči číhající Stenberg ale nezasunul kus černé gumy kolem betonu Schnattingera. Nakonec rozhodující trefu zaznamenali Švédové v 50. minutě. Wagner vyslal přesný pas mezi kruhy na Thea Lindsteina, jenž zápěstím našel horní růžek české svatyně. V závěrečném náporu si už Češi nedokázali vypracovat další vážnější příležitost a padli těsně 1:2.

Pohled trenéra Patrika Augusty: „Za mě jedno z nejlépe odehraných utkání, které jsme tu na turnaji měli. Samozřejmě nejsme spokojení s výsledkem, ale dobře odehraný duel proti velice kvalitnímu soupeři s oporou v podobě brankáře Schnattingera je plus.“

ČESKO U20 – ŠVÉDSKO U20 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)

Branky a nahrávky:29. Bareš (Maštalířský, Přibyl) – 19. Sandin-Pellikka (Östlund, Lekkerimäki), 50. Lindstein (Wagner, Bystedt)

Česko: Schnattinger (Kavan) – Čech, Galvas, Dvořák (A), Jiříček, Badinka, Samson, Dorot – Redlich, Holinka, Pérez Lisa – Maštalířsý, Přibyl, Bareš (C) – Hrabík, Plos, Štancl -Jungwirth, Felcman, Gardoň -Boltvan

Švédsko: H. Hävelid (Thelin) – Odelius, Sandin-Pellikka (A), Norén, M. Hävelid, Lindstein, Johansson – Stenberg (C), Östlund (A), Lekkerimaki – Wagner, Bystedt, Unger Sörum – Eriksson, Edstrom, Nilsson – Born, Forsfjäll, Rudslätt