U20: Češi na výkon proti Švýcarům nenavázali, s Finy padli 1:2

Turnaj pěti zemí pokračoval se svém programu a česká dvacítka se utkala s Finy. Svěřenci Patrika Augusty, tentokrát již ve svých dresech, drželi se svým soupeřem krok až do samotného závěru. Po brance Šapovaliva však Češi usnuli na vavřínech a během pár minut o vedení přišli. K vyrovnání nepomohla ani závěrečná hra v šesti, a tak český tým prohrál s Finskem 1:2.

Úvodní perioda začala divoce, neboť se hned na úvod hnala první česká útočná formace na brankáře Vinniho. Hra se však hodně rychle otočila a za nedovolený zásah do oblasti hlavy a krku byl vyloučen Aleš Čech. Česká dvacítka toto oslabení zvládla bravurně a nepustila Finy do souvislejšího tlaku. Nejvíce byl pak vidět gólman Michael Hrabal, který s ledovým klidem likvidoval všechny větší šance soupeře.

Rychlí Finové tropili Čechům i nadále potíže, ovšem skálopevná obrana v čele s českým gólmanem nedopustila, aby se tým Suomi dostal do vedení.

Přibližně v polovině třetiny se hra začala více uklidňovat a vyrovnávat. Nejvíce šancí si suverénně vytvořil útočník Seattlu Eduard Šalé, který zavařil Vinnimu ke konci 17. minuty. Jeho kličkovanou s obranou soupeře zastavil až finský gólman, jenž dokázal Šalého svižnou přízemní střelu vytěsnit na zadní mantinel.

Po faulu Vesaly nabídl začátek druhé dvaceminutovky první přesilovou hru českého týmu. V ní si Češi vypracovali několik slibných šancí. Nejblíže ke gólu byl aktivní Šalé, který z vrcholku kruhu zakončoval pod lapačku Vinniho. Finský gólman se však přelstít nenechal a připsal si těžký zákrok. Myslím si, že přesilové hry jsme sehráli velice dobře. Nepodařilo se nám v nich vstřelit gól, ale šlo vidět, že máme na čem stavět,“ pochvaloval si přesilové hry trenér Patrik Augusta.

Šalé se pak znovu připomněl v 29. minutě, kdy si obhodil bránícího finského hráče a zakončoval na vzdálenější tyč. Finský brankář si i s touto střelou českého šikuly poradil a držel nadále nerozhodný stav hry. Výkon Eduarda Šalého okomentoval také hlavní trenér české dvacítky: Pro Edu to byl první zápas v této sezóně, tudíž to neměl vůbec jednoduché. Popasoval se s tím ale dobře, neboť se dostal do spousty nebezpečných šancí, ze kterých i zakončil.“

O čtyři minuty později se odražený puk dostal na hokejku Sapouška. Český forvard se dokázal vyhnout finský obráncům a naskytlo se mu přečíslení dva na jednoho. V bezprostřední blízkosti prohodil puk na Štancla, kterého skvělým zákrokem vychytal Vinni.

Závěr prostřední třetiny nabídl přesilovou hru Suomi. Do největší šance se dostal Rautiainen, jenž se zpoza branky vytočil na vrcholek kruhu, odkud také vypálil. S jeho svižnou přízemní střelou si ale s přehledem poradil český brankář Hrabal.

Start třetího dějství s sebou přinesl hned několik finských šancí. Nejblíže gólu byl finský forvard Jarventie, který však selhal v koncovce do téměř odkryté branky.

Po souboji o puk se v 51. první minutě strhla menší šarvátka, po které sudí vyvodili důsledky. Vyloučený byl Becher a Kangas, oba borci dostali dvouminutový trest za hrubost. Po těchto vyloučeních se začala rozjíždět akce.

Po špatné rozehrávce finské obrany se k puku dostal Židlický. Ten si vyměnil přihrávku s Matyášem Šapovalivem, jenž ze vzduchu sklepl puk do Vinniho branky a po více než padesáti minutách hry otevřel skóre.

Finové však na obdržený gól zareagovali nejlépe, jak mohli. Už v 53. minutě byl stav hry opět vyrovnaný, jelikož nenápadná akce Toma Leppy skončila až za zády bezmocného českého brankáře.

Česká dvacítka zůstala po obdrženém gólu jak opařená, což vedlo k několika individuálním chybám, které vyústily až k druhému finskému gólu. Po špatné předávce ve středním pásmu našel Jarventie před brankou nikým nekrytého Oivu Keskina. Finský forvard dopravil puk do odkryté klece, a dokonal tak finský obrat. Po vstřelení prvního gólu jsme malinko polevili, což nás ve výsledku stálo dva obdržené góly a zápas už se nám nepodařilo dotáhnout,“ popsal situaci Augusta.

Na konci 58. minuty zavelela česká střídačka k timeoutu, po jehož konci zůstal Hrabal sedět na střídačce. Ani v šesti se českému výběru nepodařilo vsítit vyrovnávací branku, a tak skóre zápasu skončilo 2:1 ve prospěch finského týmu.

Paradoxně to utkání bylo z naší strany lepší než to proti Švýcarům. Bohužel jsme ale nebyli produktivní a šance, které jsme si vytvořili, zůstaly bez využití,“ dodal na závěr hlavní trenér české dvacítky.

ČESKO 1:2 FINSKO

Branky a nahrávky: 52. Šapovaliv (Židlický) – 53. Leppa, 55. Keskinen (Jarventie, Raukianen).

Střely na branku: 33:26

Vyloučení: 6:5

Česko: Hrabal - Alscher, Cibulka, Čech, Dvořák, Vochvest, Jiříček, Kočí - Šalé, Šapovaliv, Becher - Bareš, Sapoušek, Formánek - Rymon, Melovský, Štancl - Redlich, Hradec, Židlický - Hujer.

Finsko: Vinni - Pulkkinen, Karki, Kiukas, Kangas, Nissinen, Peltonen, Talvikunnas, Vesala - Rautiainen, Keskinen, Jarventie - Noiva, Hokkanen, Hakkarainen - Hakala, Kumpulainen, Lind - Alasiurua, Leppa, Toivainen.