U20: Dva hattricky a povedená kanonáda. Češi poráží Norsko 8:1

Proti Norsku potřeboval národní tým odčinit úvodní porážku se Slovenskem. Češi se dostali do vedení a po kontaktní brance soupeře rozjeli gólové hody. Hattricky zapsali Eduard Šalé i Jiří Kulich.

Norové zvonili na tyče, ale Kulich pálil ostrými

Rozpačitý úvod lépe sedl Norům, kteří několikrát zkoušeli vypálit přes blokujícího hráče. Nejblíže ke gólu byl v 5. minutě Stian Solberg, jenž utaženou ranou orazítkoval zadní tyč Hrabalovy svatyně. Seveřané si pak vyzkoušeli také hru v početní převaze, ale křižnými pasy na českou obranu, a zejména na připraveného Michaela Hrabala, nevyzráli.

Slovo si následně vzal český národní tým, který na chvíli zamkl Nory před brankou Markuse Stensruda, čehož využil kapitán Jiří Kulich a ranou na lapačku otevřel skóre.

Po faulu Přibyla sice dostalo Norsko výhodu jednoho muže na ledě navíc, jenže Markus Stensrud ani tak nenašel řádnou podporu při rozehrávce. Matyáš Melovský využil pozice brankáře za klecí soupeře, získal kotouč, ale v rozhodující chvíli mu kus černé gumy po vytočení do slotu ujel z čepele.

Nedisciplinovanost Čechů držela soupeře nad vodou, seveřané si dokonce půl minuty zahráli ve dvojnásobné výhodě. Volného prostoru na ledě využil obránce Gabriel Koch, jenž z mezikruží rozezvonil boční tyč. Lvi byli v přesilovce o poznání úspěšnější, Jiří Kulich ze své kanceláře na pravém kruhu napoprvé napálil jen břevno, ale napodruhé už dostal kotouč za záda Stensruda a zvýšil na 2:0.

Po snížení Norska přišlo gólové uklidnění

Úvod druhého dějství zachytili lépe Norové, kteří velmi rychle dokázali vstřelit kontaktní branku. Kapitán Johannes Lokkeberg po otočce na modré čáře okamžitě vypálil a jeho nabídku tečoval přesně k tyči Casper Haugen. Češi následně dostali více než minutovou přesilovku pěti proti třem, ale k žádnému většímu ohrožení Stensrudovy svatyně se nepropracovali.

Po řadě nepřesností na obou stranách znovu udeřili Češi, a to hned dvojnásobně. Okamžitě po vyhraném buly v útočném pásmu nahazoval na Stensruda od modré Aleš Čech, jehož nabídka propadla zacloněnému brankáři Norska nad pravým betonem až do sítě. Do minuty bylo ještě veseleji, Eduard Šalé obral rozehrávajícího Nora a bekhendem z bezprostřední blízkosti poslal kotouč mazácky do šibenice.

V přečíslení dva na jednoho přihrával Brandsegg-Nygard povedenou žabičkou na Noaha Steena, jenže jeho ránu k tyči vystihl připravený Hrabal. Češi zatápěli pod kotlem i před druhou sirénou a po závaru přidali pátou trefu. Dorážky Melovskému sice nevyšly, ale kotouč se odrazil příhodně na hokejku Eduarda Šalého, který neváhal a vypálil přesně ke vzdálenější tyči.

Šalé s Kulichem nezastavovali ani za rozhodnutého stavu

Národní tým si do závěrečné třetiny přenesl dvouminutovou přesilovku, v níž Tomáš Hamara střelou od modré orazítkoval horní tyčku. Podobný počin se podařil také Eduardu Šalému, jenž prudkou ranou z osy hřiště rovněž napálil jen břevno. Od hattricku ho dělily jen centimetry.

Norské tresty dokázal národní tým nekompromisně využívat. Kreativní Matyáš Melovský povyjel s pukem na holi mezi kruhy a utaženou ranou sice zasáhl clonícího Matyáše Šapovaliva, od jeho výstroje se ale kotouč odrazil přesně za Stensruda.

V další početní převaze navíc přihrával Adam Bareš zpoza branky do slotu na Eduarda Šalého, který rychlou střelou pod víko dokonal svůj hattrick.

V gólových hodech ale nechtěl zůstat pozadu ani kapitán Česka. Přečíslení zakončil Tomáš Hamara přihrávkou na zadní tyč a Jiří Kulich doklepnutím kolem betonu norského brankáře rovněž zapsal třetí trefu v utkání. Zbytek duelu už česká dvacítka pohlídala a po vítězství 8:1 zapisuje na šampionátu v Göteborgu premiérové tři body.

Norsko – ČESKO 1:8 (0:2, 1:3, 0:3)

Branky a nahrávky: 22. Haugen (Løkkeberg, Granath) – 11. Kulich (Prčík, Šapovaliv), 18. Kulich (Melovský, Hamara), 33. Čech (Becher), 33. Šalé, 39. Šalé (Melovský, Sapoušek), 49. Šapovaliv (Melovský, Kulich), 54. Šalé (Bareš, Rymon), 56. Kulich (Hamara, Štancl)

Norsko: Aarsund (Stensrud) – Koch, Larsen (A), Solberg, Papuga, Lie, Wasenden, Lafton – Steen, Vesterheim (A), Brandsegg-Nygård – Haugen, Løkkeberg (C), Granath – Olsen, Johnsen, Magnussen – Dalen, Wold, Bakkevig – Bah.

Česko: Hrabal (Vondraš) – Hamara (A), Alscher, Čech, Cibulka, Prčík, Galvas, Kočí – Bareš, Šapovaliv (A), Kulich (C) – Melovský, Sapoušek, Šalé – Rymon, Becher, Štancl – Přibyl, Židlický, Redlich – Hujer.