U20: Co padlo na tiskové konferenci po příletu bronzové české dvacítky z MS?

V sobotu 6. ledna přiletěl národní tým po 23. hodině na letiště do Prahy, kde se dočkal bouřlivého přivítání od řady fanoušků. Ani po návratu domů ale povinnosti neskončily, vybraní členové týmu a trenérský štáb se jen přesunuli do nedalekého hotelu, kde byla v plánu tisková konference bronzových medailistů.

Těsně před půlnocí se řada novinářů dočkala bronzových hrdinů z Göteborgu na tiskové konferenci, které se účastnili asistenti kapitána Tomáš Hamara a Matyáš Šapovaliv, manažer dvacítky Otakar Černý, hlavní trenér Patrik Augusta, jeho asistenti Pavel Trnka a Robert Reichel, člen Výkonného výboru ČSLH Jiří Šlégr, manažer rozvoje mládeže Petr Jonák a za partnera i výkonný ředitel retailového bankovnictví Komerční banky Marek Vosátka.

„Oceňujeme každý dobrý český výsledek, a proto předáváme šek v hodnotě 100 tisíc korun na podporu hokeje. Prosím oba asistenty kapitána, ať si šek převezmou,“ započal tiskovou konferenci partner Českého hokeje.

Úvodní slovo dostal také Jiří Šlégr, který nešetřil chválou: „Neměli to vůbec jednoduché obhajovat loňskou medaili. Při vstupu do turnaje jsme z toho byli všichni překvapeni, ale kluci si to uvědomili a začali hrát lépe. Konečný zápas byl šokující pro celý hokejový svět a jsem rád, že to zvládli. Dvě a půl minuty před koncem se rozhodli odvážně odvolat brankáře, vyrovnat a celý zápas otočit. Během několika sekund udělali něco, na co budeme vzpomínat všichni,“ narážel člen Výkonného výboru ČSLH na rekordní zápis čtyř gólů během pouhých padesáti vteřin proti Finsku.

„Za celý Český hokej velká gratulace a velký dík. Jsme na vás pyšní, roste nám tu další generace, která nám bude v seniorském věku dělat velkou radost. Velké překvapení je v obranných řadách, Jiří Ticháček na Kladně a Tomáš Galvas v Liberci vracejí klubům to, že dostali šanci. Dlouhé roky jsme mluvili o tom, že nemáme ofenzivní obránce a za poslední dobu se ukázalo, že je máme. Pojďme i dalším klukům dávat šanci a budeme si dělat radost,“ vyzýval Jiří Šlégr.

„My jsme s Robertem (Reichlem) pracovali už u předchozích mládežnických reprezentací a byli jsme u mnoha utkání, která se nevyvíjela dobře. Chtěli jsme hráče povzbudit a povedlo se to,“ potěšilo Patrika Augustu.

Následně padlo slovo na oslavy po vítězném utkání s Finskem. „My jsme byli hodně mladí, takže jsme nemohli pít,“ zavzpomínal s úsměvem Robert Reichel a dále pokračoval: „Myslím si, že u těchto kluků, kteří nejsou plnoletí, to bylo podobné. Ti dospělí už si mohli dělat, co chtějí. My jako trenéři jsme to oslavili a užili si to.“

S medailí na krku byli hráči i realizační tým spokojeni, ale cesta za úspěchem byla dlouhá. Který moment na turnaji byl ten zlomový? „Zápas s Kanadou si budeme pamatovat hodně dlouho. Poslední utkání byl také obrovský boj a budeme na to vzpomínat,“ má jasno Pavel Trnka.

„Přejít přes Kanadu ve čtvrtfinále bylo něco nádherného, ale poslední třetinu s Finskem si budu pamatovat celý život. Oslavy v kabině jsme si užili více, protože jsme poslední utkání vyhráli a nezakončili turnaj porážkou jako loni,“ narážel Tomáš Hamara na finále MSJ v Halifaxu.

Jak by se daly oba šampionáty porovnat z organizačního hlediska? „Když to porovnám loni s Halifaxem, kde to bylo výborně organizované, Švédové se jim vyrovnali. Nemuseli jsme měnit hotel, mezi halami jsme se stěhovali jen jednou. Byl to výborně zorganizovaný turnaj,“ chválil pořadatele Otakar Černý.

Otázky padly i na blížící se seniorské mistrovství světa v Praze a spolupráci s hlavním trenérem A-týmu Radimem Rulíkem. „Na nominace na mistrovství světa bude čas. Byli jsme rádi, že tam Radim Rulík byl. Velice citlivě nám předával informace. Bylo to dobré, další oko z hlediště, ale nebyl čas se starat o něco jiného než hokej,“ přiznal Patrik Augusta.