U20: Nedisciplinovanost zavinila prohru s Finy 1:4

Český juniorský výběr čekal ve čtvrtek druhý a poslední přípravný duel před mistrovstvím světa. Proti Finsku však Češi nedokázali navázat na výhru proti Lotyšsku. Hlavním kamenem úrazu se stala disciplína, Finové zvítězili hlavně díky třem přesilovkovým brankám.

Finové do zápasu vlétli ve velkém stylu a vypadalo to, jako by se hrálo o první body na šampionátu. Během prvních čtyř minut Finové dominovali, vypracovali si i dvě velké šance. Z tohoto tlaku také pramenilo vyloučení na české straně.

Finský výběr prokázal velkou pohodu a hned za třicet vteřin přesilovou hru využil. Na modré čáře si Arttu Karki zpracoval puk, vybruslil si doprostřed a vystřelil. Jeho ránu stihnul tečovat Jani Nyman.

Po gólu Češi ukazovali náznaky tlaku i šancí, ale Finové byli pozorní a v podstatě se nedopouštěli chyb. Naopak i oni se hnali do útoku, jejich převahu podpořilo i další české vyloučení v desáté minutě. To sice Finsko nepotrestalo, nicméně i nadále mělo více ze hry a šest minut před koncem třetiny zvýšilo vedení na 2:0.

Šlo o využité přečíslení tří na dva. Puk se dostal na prostředního Otta Salina, který byl trpělivý a na poslední chvíli nabil napravo sjíždějícímu Rasmusi Kumpulainenovi, který z první trefil odkrytou klec.

Do konce první třetiny se už nic podstatného neudálo, do kabin se šlo za stavu 2:0 ve prospěch Finů.

Do druhé třetiny vstoupili mnohem aktivněji čeští hokejisté, změna byla vidět na první pohled. A dostavila se také odměna v podobě snižující branky. Po nepřehledné situaci před finskou brankou se nakonec z branky radoval Robin Sapoušek.

Postupně se však Finové dostali zpět do hry. Ač to nebyla hra vyloženě na jednu bránu, Finové měli více ze hry, tento tlak navíc potvrdila další jejich přesilovka.

Od té doby se hra poměrně vyrovnala a bylo vidět, že Češi se ženou za vyrovnáním. To ale narušil faul Sapouška, který dostal dohromady čtyři minuty trestu. Touto šancí už Finové nepohrdli a minutu před druhou sirénou zamířili do vedení 3:1. Na kruhu dostal skvěle nabito Nyman, který tvrdou ranou prostřelil gólmana Hrabala.

Na úvod třetího dějství si oba týmy vyměnily dvě větší šance, ale ani po jedné z nich se skóre neměnilo.

To ale neplatilo v 49. minutě, kdy Finsko opět trestalo nedisciplinovanost českého výběru. Další přesilovou hru totiž využil Emil Hemming, který dostal puk ve středním pásmu a díky parádní kličkované dokázal projet celým pásmem i překonat Hrabala.

Tím se zápas v podstatě ukončil. Český výběr už nenašel síly k tomu, aby utkání zdramatizoval. Finové navíc hráli velmi obezřetně a své vedení si pečlivě hlídali.

Pro české juniory to byl poslední přípravný duel před světovým šampionátem. Ten startuje 26. prosince na poledne proti Slovensku.

Finsko – ČESKO 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 5. Kärki (Helenius, Kaskimäki), 15. Kumpulainen (Männistö, Salin), 40. Nyman (Halttunen, Hämeenaho), 49. Hemming (Kulonummi, Keskinen) – 25. Sapoušek (Melovský)

Finsko: Kokko – Kulonummi, Pulkkinen, Salin, Pieniemi, J. Väisänen, Kärki, Kangas, V. Väisänen – Hämeenaho, Helenius, Naukkarinen – Halttunen, Lassila, Kaskimäki – Nyman, Keskinen, Koskipirtti – Hemming, Kumpulainen, Männistö. Trenér: Mikkola.

Česko: Hrabal – Hamara, Cibulka, Alscher, Galvas, Port, Čech, Kočí – Bareš, Šapovaliv, Šalé – Becher, Melovský, Rymon – Štancl, Sapoušek, Slavíček – Židlický, Přibyl, Maštalířský. Trenér: Augusta.