U20: Parádní výkon! Češi porazili Švédsko 4:2 a v Nyköpingu končí druzí

Pětiminutové oslabení, díra v ledu a přesun na vedlejší ledovou plochu? Nic z toho nezabránilo nejstaršímu juniorskému výběru v cestě za vítězstvím. Klíčovým momentem bylo ubráněné pětiminutové oslabení ve druhé třetině a následný gól Eduarda Šalého na 3:2. Stejný hráč pak korunoval nejen výhru 4:2, ale také druhé místo na Turnaji pěti zemí. Nejlepším obráncem turnaje byl vyhlášen Tomáš Cibulka.

Na posledním šampionátu juniorů Češi dokázali přes Švédsko po vyrovnaném souboji přejít až do finále a vyrovnanou bitvu sledovali diváci i v Nyköpingu. V první periodě navíc viděli gólovou smršť. Už ve 4. minutě našel Larsson přihrávkou přes osu Erika Pahlssona. Centr elitní letky využil volného místa a z levého kruhu překonal Hrabala na vzdálenější tyč. Jenže Češi dokázali bleskově odpovědět. Rymon dobře napadal v útočném pásmu a vystihl kotouč. Ten nasměroval přesně na hůl Jakuba Štancla, jenž prostřelil přesunujícího se Erlidena.

Vzápětí mohl navýšit skóre Becher, ale Erlidena zachránila branková konstrukce. A tak se v 19. minutě prosadila reprezentace Tre Kronor. Kangas si zpoza klece narazil s Lucasem Lagerbergem. Hrabal byl nalepený na své bližší tyči, švédský forvard však precizně zakončil rychlou souhru nad jeho rameno. I tentokrát ale Česko dokázalo odpovědět. Jakub Hujer vzal situaci tři na dva na sebe a trefil přesně nad rameno brankáře.

Myslím si, že jsme začali mnohem lépe než proti Slovensku. Z mého pohledu jsme zlepšili hlavně pohyb a dostávali jsme se do šancí. Sice na začátku udeřili Švédové, ale nám se podařilo vyrovnat, což bylo velmi důležité. My jsme byli od začátku v tlaku a Švédové dali góly tak trochu z ničeho. Bylo dobré, že jsme se vždycky dokázali vrátit do utkání. Jsem spokojený s hrou celého týmu,“ komentuje Patrik Augusta, hlavní trenér výběru do dvaceti let.

Český tým v první dvacetiminutovce svého soupeře výrazně přestřílel (18:7) a i ve druhém dějství začal velmi aktivně. Klíčový moment nastal ve 28.minutě, když Formánek dostal trest pět minut plus do konce utkání za faul kolenem. Nicméně dlouhé oslabení české defenzivní čtveřice zvládly. Švédům jistě nepomohla ani díra v ledu u jejich střídačky, která rozkouskovala přesilovku a byla příčinou pro přerušení zápasu.

Po konzultaci rozhodčích navíc plocha nebyla uzpůsobena k pokračování a utkání se dohrávalo v tréninkové hale. Po skončení dlouhého oslabení navíc přišel další důležitý moment. Ve 34. minutě se prosadil odchovanec brněnské Komety a hráč draftovaný Seattlem Eduard Šalé.

Trochu se nám to rozkouskovalo tím, že jsme museli přejít na druhé hřiště kvůli veliké díře v ledu. Tam jsme ale pokračovali ve stejném výkonu, který jsme hráli první polovinu zápasu. Bylo to velmi dobře zvládnuté utkání. Řekli jsme si, že to musíme brát tak, jako kdyby utkání pořád pokračovalo. Nemá cenu uvažovat nad tím, že musíte přejít do druhé haly. Chtěli jsme uhrát každé střídání a vyhrát každý souboj i utkání. A to se nám povedlo,“ pochvaluje si kouč, jenž v minulosti působil i jako skaut Phoenixu.

A ubráněné pětiminutové oslabení? „Bylo určitě jedním z klíčových momentů zápasu. Také měli samostatný nájezd, který náš brankář parádně chytil. V této části utkání nám možná trochu pomohlo, že bylo rozdělené na dvě části. Potom měli Švédové na dvě minuty čistý led, takže těžko říci, pro koho to byla výhoda,“ říká Augusta.

Lvi i přes pětiminutové oslabení pokračovali v aktivní hře a po dvou třetinách byl stav střeleckých pokusů 29:11 z pohledu Čechů. Seveřany brzdily ve třetím dějství také fauly. V přesilovce soupeře však zahrozil Johansson, když po zablokované střele ujížděl na českého gólmana. Hrabal ale skvěle zasáhl proti nebezpečné ráně a udržel české vedení.

Švédsko zkoušelo srovnat stav, když tři minuty před koncem řádné hrací doby hrálo v šesti. Jenže pojistku českého vítězství vystřelil svým druhým gólem v utkání Eduard Šalé, který se dostal k puku a z útočné modré zamířil přesně. Český výběr do dvaceti let tak po vítězství nad Švédskem zakončil turnaj v Nyköpingu na druhém místě.

ŠVÉDSKO – ČESKO 2:4 (2:2, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 4. Pahlsson (Larsson, Fransson), 19. Lagerberg (Kangas, Fransson) – 4. Štancl (Rymon), 20. Hujer, 34. Šalé, 59. Šalé (Šapovaliv, Becher).

Rozhodčí: Johansson, Enroth – Almerstedt, Svensson.

Vyloučení: 4:4, navíc Formánek (Česko) 5 minut a do konce utkání.